סרקוזי: פרשת שטראוס-קאהן הפילה את השמאל

העיתון לה מונד דיווח כי בניגוד להצהרותיו הפומביות המתונות, למקורביו אמר נשיא צרפת כי מעצר יו"ר קרן המטבע חיסל את סיכויי המפלגה הסוציאליסטית

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

לונדון. נשיא צרפת ניקולא סרקוזי קרא אתמול לחברי מפלגתו לא לנצל את פרשת דומיניק שטראוס-קאהן למטרות פוליטיות ולהימנע מהבעת שמחה לאיד על נפילתו. "עלינו להישאר רגועים ולנהוג בהגינות ובכבוד", אמר סרקוזי בהתייחסותו הראשונה לפרשה הדרמטית. ואולם, בשיחות סגורות פועל הנשיא בניגוד גמור להצהרותיו. לפי דיווח בעיתון לה מונד, אמר סרקוזי למקורביו שהפרשה היא אסון למפלגה הסוציאליסטית, וכי לשמאל אין שום סיכוי לנצח בבחירות לנשיאות שיתקיימו בשנה הבאה.

בתוך כך, גובר הלחץ על שטראוס-קאהן להתפטר מתפקידו כיו"ר קרן המטבע הבינלאומית. שרת האוצר של אוסטריה, מריה פקטר, אמרה כי "לאחר דחיית הבקשה לשחרור בערבות, על שטראוס-קאהן לחשוב אם הוא לא פוגע במוסד קרן המטבע".

לעומת זאת, בצרפת, אחרי ימים אחדים של הלם, החלו אחדים מידידיו הוותיקים ועמיתיו של שטראוס-קאהן לעורר תהיות לגבי מה שהם מתארים כיחס המשפיל והמיותר שיו"ר קרן המטבע הבינלאומית מקבל מהמשטרה וממערכת המשפט של ניו יורק, כגון פרסום התמונות שבהן הוא מובל כבול באזיקים, או פרסום התצלומים שבהם הוא מובא לבית המשפט עייף ולא מגולח אחרי לילה בכלא. תמונות כאלה אסור לפרסם בצרפת בתיק שבו עדיין לא נקבע אם האיש אשם או לא.

שטראוס-קאהן, 62, שהתכוון להציג את מועמדותו בבחירות לנשיאות צרפת, הושאר במעצר בכלא הידוע לשמצה רייקרס לאחר שהשופט סירב לקבל את בקשתו לשחררו בערבות של מיליון דולרים. הוא חשוד בניסיון אונס, תקיפה מינית וכליאה בלתי חוקית.

מרטין אוברי, יו"ר המפלגה הסוציאליסטית הצרפתית, אמרה אתמול לעיתונאים לאחר פגישת ראשי המפלגה כי הסוציאליסטים "מאוחדים כעת יותר מתמיד" ואמרה שהשערוריה היא "רגע כואב לאחד מאתנו ולכולנו גם יחד". "למערכת המשפט האמריקאית יש כללים משלה", אמרה אוברי לעיתונאים. "שמענו רק את ההאשמות. אנחנו ממתינים כעת לשמוע את הקול האחר, של דומיניק שטראוס-קאהן ועורכי דינו".

אתמול הצטרפה בריז'יט גיימט, אשתו השנייה של שטראוס-קאהן, לאשתו הנוכחית העיתונאית הידועה אן סינקלר, ואמרה כי היא אינה מאמינה "אפילו לרגע" להאשמות נגדו. "בעלי לשעבר אכן אוהב נשים", אמרה גיימט לעיתון "לה פריזיאן", אולם הדגישה שאין היא מאמינה שהוא אשם בדברים שבהם הוא מואשם. "הוא גבר עדין מאוד, אלימות איננה חלק מאופיו".

"האם אתם מתארים לעצמכם שאב היה עושה מה שהם טוענים שעשה ודקות ספורות אחר כך היה הולך לאכול ארוחת צהריים עם בתו? זה לא הגיוני, זה בלתי אפשרי ואי אפשר להעלות דבר כזה על הדעת", אמרה גיימט שעה שהתייחסה לטענה שבעלה לשעבר סעד עם בתם קמיל, דוקטורנטית באוניברסיטת קולומביה, מיד לאחר התקיפה לכאורה. כשנשאלה על האשמותיה של טריסטן בנון, הטוענת ששטראוס-קאהן ניסה ב-2002 לאנוס אותה, טוענת גיימט - סנדקיתה של בנון - כי התזמון בעייתי. "אני שואלת למה צעירה מחליטה להגיש תלונה שנים אחדות אחרי האירוע, דווקא ביום שבו תלוי מאסר של 25 שנים מעל ראשו של האיש שאותו היא מאשימה?".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ