לראשונה זה 100 שנים: מלכת בריטניה באה לביקור רשמי באירלנד

שעות לפני בואה של אליזבת השנייה לדבלין, נוטרלה פצצה שהוטמנה באוטובוס

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

לונדון. המלכה אליזבת ה-2 באה אתמול לאירלנד לביקור רשמי בעל משמעות סמלית רבה, שיימשך ארבעה ימים. אליזבת היא המונרכית הבריטית הראשונה המבקרת ברפובליקה האירית וביקורה נערך תחת אבטחה כבדה בשל איומים מצד קיצונים רפובליקנים. שעות לפני הגעתה לדבלין, נוטרל מטען חבלה שהוטמן באוטובוס ממערב לבירה, אך באירלנד התעקשו שמדובר באירוע פעוט.

המלך הבריטי האחרון שביקר באירלנד היה ג'ורג' ה-5, סבה של המלכה אליזבת, שבא למקום ב-1911, לפני שאירלנד התנתקה מהממלכה המאוחדת. ולמרות שבני משפחת המלוכה ביקרו בה פעמים רבות באופן בלתי רשמי, היחסים המתוחים ששררו בין שתי המדינות במאה האחרונה שללו את האפשרות לעריכת ביקור רשמי.

ואכן, אירלנד, שקיבלה את עצמאותה מבריטניה ב-1921, קידמה אתמול את פני המלכה ברגשות מעורבים. אליזבת, בת 85, שלבשה מעיל וכובע בצבע הירוק הלאומי של המדינה המארחת, הוסעה במהירות דרך הרחובות (שפונו במיוחד לשם כך) בשיירה שלוותה ב-33 אופנועים עד למעונה של הנשיאה מרי מקאליס, שבו היא והנסיך פיליפ התקבלו ב-21 מטחי כבוד.

"אני חושבת שזה רגע מדהים בהיסטוריה של אירלנד, אות נפלא להצלחת תהליך השלום, וזהו הרגע המתאים לקבל בברכה את המלכה על אדמת אירלנד", אמרה מקאליס בנאום קבלת הפנים שלה. ראש ממשלת אירלנד אנדה קני אמר מצדו שזה סימן בטוח "להתבגרות שתי המדינות ושני העמים".

ואולם, אחרים באירלנד - שבעיניהם בריטניה עדיין נראית כממשלה האכזרית ששלטה שנים באדמתם - הביעו רגשות שונים.

האבטחה בביקור זה עולה, בהתאם לשמועות, קרוב ל-40 מיליון דולר, עובדה שלא נמלטה מעיני האזרחים והתקשורת של אירלנד מוכת השפל הכלכלי. שוטרים שהתפרשו בדבלין לפני יותר משבוע בדקו בה כל פרט, כולל פתחי ביוב, בחיפוש אחר חפצים חשודים, וחקרו אפילו את העובדים בבתי העסק בנתיב שבו עברה שיירת המלכה. אתמול היו לפחות שבע התרעות שווא שהיו כרוכות בפיצוץ חבילות חשודות שהתגלו במערכת הרכבת הקלה של דבלין ובאחד הפארקים בעיר.

האירוע היחיד שהתגלה כאיום ממשי היה זה שכלל חשיפת פצצה בתא מטען של אוטובוס שהיה בדרכו לדבלין. הפצצה התגלתה בלילה שבין שני לשלישי ונוטרלה על ידי חבלני המשטרה. היא הועברה לבדיקת מעבדה, ועדיין לא ברור מי אחראי להטמנתה. יום קודם לכן, שיתקה את התנועה התרעת שווא על פצצה סמוך לארמון בקינגהאם.

למרות שמפלגת שין פיין, הזרוע הפוליטית של הרפובליקנים האירים, לא נראתה מרוצה במיוחד מהביקור, קראו ראשיה למפגינים פוטנציאליים למחות ללא אלימות. ואולם, קבוצה קטנה בשם "אייריג'י" ("להתעורר" באירית) הודיעה שאנשיה אינם מחויבים לציית לבקשה הזו.

"יש סיבה מדוע מלכים בריטים לא ביקרו בעיר הזו במאה השנים האחרונות", אמר לתקשורת ראש הקבוצה בריאן ליסון, "הם לא היו מתקבלים בברכה".

אחד הנושאים השנויים ביותר במחלוקת בהקשר לביקור הוא תזמונו, מאחר שהוא נערך ביום השנה לפיגועים בדבלין ובמונהאן. ב-17 במאי 1974 התפוצצו בהן שני מטענים זהים שגרמו למותם של 33 בני אדם ולפציעתם של 300 בקירוב - מספר הנפגעים הגדול ביותר בפיגוע כלשהו בסכסוך באירלנד. ולמרות ש"כוח המתנדבים של אלסטר" (Ulster Volunteer Force) הפרו-בריטי הודיע על אחריותו לפיגועים, רבים באירלנד עדיין חושדים שכוחות הביטחון הבריטיים שיתפו אתו פעולה.

מקור נוסף למתח הוא כמה מהמקומות שבהם מבקרת המלכה. בין היתר, הניחה אליזבת זר בגן הזיכרון בדבלין, שבו מוצבת אנדרטה לזכר אלה שנהרגו במלחמת העצמאות נגד בריטניה, וביקרה באיצטדיון "קרוק פארק", שבו נהרגו ב-1920 14 אזרחים ושלושה מחברי המחתרת בפעולת תגמול של הצבא הבריטי. בגן הזיכרון, לאחר שהמלכה והנשיאה מקאליס הניחו זרים לרגלי האנדרטה, הושמעו ההמנונים של שתי המדינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות