צבי בראל
שכנים

דומה שרג'פ טייפ ארדואן, ראש ממשלת טורקיה, כבר מיצה את כל רפרטואר הביטויים שלו, משום שהוא מתחיל לחזור על עצמו. "אל לו לאסד לדחות את תביעות עמו לשלום ולדמוקרטיה", אמר בראיון לצ'רלי רוז מסי-בי-אס. לפני חודשיים השתמש במלים דומות מאוד לגבי חוסני מובארק, אז הציע לו "להיענות לדרישות עמו ולבצע רפורמות מיידיות". אבל כאן מסתיים הדמיון.

יחסיו של ארדואן עם מובארק היו בלתי ידידותיים עד מתוחים. מובארק לא הניח לארדואן להתערב בסכסוכים במזרח התיכון, הוא תיעב את הנטיות האיסלאמיות וה"עותמאניות" של שר החוץ שלו, אהמט דבוטולו, והקרבה של טורקיה לסוריה ולאיראן הפכה אותה למדינה חשודה בעיניו. בין בשאר אסד לארדואן, לעומת זאת, נוצרה כימיה אישית בתוך זמן קצר. היא באה לביטוי בביקורים התכופים של ראש ממשלת טורקיה ונציגיו הבכירים בדמשק, ובשיחות הטלפון הרבות והידידותיות ביניהם.

בהתחשב בקשרים הצוננים עם מובארק, אין תימה בכך ששבועיים אחרי פרוץ ההפגנות במצרים קרא לו ארדואן לא רק לבצע רפורמות אלא גם לעזוב את תפקידו. לעומת זאת, כאשר החליטו בנאט"ו לתקוף את לוב, טורקיה, שהיקף השקעותיה בלוב מגיע למיליארד וחצי דולר, גינתה את ההתקפות אף שתמכה בהחלטת הליגה הערבית שדרשה להפעיל "אזור אסור לטיסה" מעל למדינה.

רק ב-3 במאי, אחרי שראתה שאפילו ונצואלה של הוגו צ'אווס ומדינות אפריקאיות תובעות את התפטרותו של מועמר קדאפי, הוסיפה טורקיה את קולה לדרישה. עם זאת, היא עדיין עסוקה בניסוח פתרונות יצירתיים, שגם יפתרו את המשבר בלוב וגם ישאירו את קדאפי על כנו.

ביחס לסוריה עמדתה של טורקיה מסובכת הרבה יותר. בשבוע שעבר, כאשר נשאל אם לא הגיע הזמן לקרוא לאסד להתפטר, השיב ארדואן: "מוקדם מדי לקבל החלטה עכשיו, משום שההחלטה הסופית שמורה לעם הסורי. יש לשמור על אחדותה של סוריה". בראיון לרשת בלומברג הוסיף, כי בינו לבין אסד יש ידידות אישית וכי הוא יעץ לנשיא הסורי להחיש את הרפורמות עוד לפני שהחלו ההפגנות.

בכל מקרה, ארדואן לא חמק מזעמה של סוריה. מה שהרגיז את הסורים יותר מכל היו התבטאויותיו נגד השימוש באלימות והחשש שהוא הביע מפני "חלבג'ה וחמה חדשות" (ב-1982 טבח חאפז אסד ב-10,000 אזרחים בעיר חמה; ב-1988 הפציץ סדאם חוסיין את הכורדים בחלבג'ה בנשק כימי).

העיתון הסורי "אל-וטן", שבבעלות ראמי מחלוף, בן דודו של בשאר אסד ואיש העסקים העשיר ביותר במדינה, יצא בהתקפה חסרת תקדים נגד ההצהרות הטורקיות: "מאז שהחלו האירועים האחרונים בסוריה נקט המנגנון הרשמי הטורקי חיפזון ואלתור", מתלונן העיתון. הוא מוסיף שההטפות לרפורמות בסוריה, שארדואן ו"מהנדס העותמאניות החדשה", דבוטולו, משמיעים מעל כל במה באירופה, הן ניסיון לפתור בעיות שאינן קיימות בעצם.

מחלוף אינו מסתפק בכך ושולח עוד חץ מושחז בארדואן: "אם השגשוג המדיני והכלכלי שממנו נהנית טורקיה הוא פרי ההיסטוריה החילונית שלה והתיקונים האסטרטגיים של דבוטולו, האופן שבו היא מתנהלת בשאלה הסורית עלול להחזיר אותה לאחור". ארדואן, אשר מייחס לעצמו, ובצדק, את השגשוג הכלכלי של טורקיה, ודאי לא שמח למקרא הדברים, במיוחד בהתחשב בעובדה שהיקף הסחר של טורקיה עם סוריה מגיע לכ-2.5 מיליארד דולר.

הממשל הסורי כועס על טורקיה לא רק בשל ההתבטאויות של ארדואן. לאיסטנבול הגיע בשבוע שעבר מנהיג האחים המוסלמים הסוריים הגולה, מוחמד ריאד אל-שפקה, אשר בראיונות לתקשורת הטורקית הצהיר כי תנועתו היא זאת שמניעה את ההפגנות בסוריה. בכך שיחק דווקא לידיו של משטר אסד, שטען כל העת שההפגנות אורגנו על ידי קיצונים איסלאמיים. סוריה אינה מבינה מדוע התירה טורקיה לאל-שפקה לבוא לאיסטנבול ממקום גלותו בתימן, ומדוע היא פותחת בפניו את כלי התקשורת שלה. ואכן, ארדואן מיהר להצהיר באמצעות דובר משרד החוץ, ש"טורקיה לא תתיר לשום יוזמה מצד האחים המוסלמים לפגוע בניסיון להנהיג רפורמות בסוריה".

על פי דיווחים מטורקיה, סוריה העבירה לידיו של ראש המודיעין הטורקי, חקאן פידאן, ראיות לכך שהאחים המוסלמים היו מעורבים בירי על אנשי ביטחון סורים בהפגנות. הוא גם קיבל עדויות הבאות לסתור את הצהרותיו הנוקבות של ארדואן, ש"אין בסוריה כנופיות מזוינות", המנוגדות להצהרות המשטר הסורי.

ארדואן, מצדו, הסביר שמה שקורה בסוריה אינו יכול להיחשב רק עניין סורי פנימי או נושא למדיניות חוץ טורקית בלבד. טורקיה מודאגת מנפילה אפשרית של משטר אסד, שהיא אינה רואה מי יכול להחליפו. ארדואן חושש בעיקר מכך שמדיניות החוץ החובקת-עולם שנקט משטרו תתרסק, דבר שישפיע על תוצאות הבחירות ב-12 ביוני. מדיניות חוץ זו, שסיסמתה "אפס בעיות עם כל השכנים", נתקלת עכשיו במציאות בלתי צפויה. טורקיה, למרות מאמציה, מוצאת את עצמה מיטלטלת כקליפת אגוז במים סוערים, ללא השפעה על מהלך העניינים, כשהיא נתפשת כמי שתומכת במשטר הדיקטטורי של אסד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ