ההסתבכות הפולנית בבוץ האפגני וההקשר הישראלי

כתבי אישום שהוגשו נגד קבוצת קצינים וחיילים פולנים בגין ירי על אזרחים באפגניסטאן מעוררים סערה במדינה, וגוררים השוואות לצה"ל

הארץ
רומן פריסטר, כתב "" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
רומן פריסטר, כתב "" בוורשה

ארבעה קצינים ושלושה טוראים פולנים מפלוגת "צ'ארלי" של כוחות נאט"ו באפגניסטאן מואשמים בביצוע פשעי מלחמה. זאת לאחר שירו 26 פגזי מרגמה על תושבי כפר בעת חתונה של בת המקום והרגו רבים מהם. אם יורשעו הם צפויים לעונשים של 12 עד 25 שנות מאסר. המשפט מעורר בפולין התעניינות רבה, בעיקר אחרי פסיקת עונשים חמורים במשפט דומה שהתנהל באחרונה בארה"ב.

שר הביטחון הפולני אדמונד קליך ביקר השבוע באפגניסטאן שם הוא נפגש, בין היתר, עם מפקד הכוחות האמריקאים, הגנרל דוד פטראוס. השניים דנו בסיום מעורבותם של הכוחות הפולנית במלחמה בעוד כשנתיים, אך גם בנושאים הקשורים בהסתבכויות עם האוכלוסייה האזרחית. השירות בניכר קרץ לרבים בגלל השכר העולה בהרבה על המקובל בצבא החונה על אדמת המולדת, אך מאז התקרית פחת מספרם של אלה המוכנים להסתכן גם באש הטאליבן וגם בעונשים על הפרת כללי טוהר הנשק.

המשפט בדבר התקרית בכפר נאנגאר קהל אמור היה להסתיים בימים אלה, אך אחרי 20 חודשי דיונים נקטה הסנגוריה במהלך שעשוי לדחות את הכרעת הדין למספר שנים נוספות: הסנגורים דורשים ביקור שופטים צבאיים במקום האירוע - דבר שבגלל הקרבות באזור לא יהיה אפשרי בעתיד הקרוב.

חיילי נאט"ו באפגניסטאן. תצלום: אי-פי

לפני צאתו לאפגניסטאן אמר השר אדמונד קליך, שאף הוא נקרא להעיד במשפט, כי הירי על האזרחים הלא-חמושים היה בבחינת "טעות מצערת שקורת בעתות מלחמה". בהקשר זה מוזכרות כאן לפעמים התקריות בהם ירו כוחות צה"ל על בתי אזרחים ברצועת עזה. בדרך כלל הדיווחים אינם מלווים בפרשנות ביקורתית ולו מהסיבה הזאת שהנאשמים נהנים, בדרך כלל, מאהדת הציבור. מן הראוי לציין כי פולין לא תמכה בקבלת דו"ח גולדסטון על ידי העצרת הכללית של האו"ם.

מתוך הסברים של עדי ראייה ושל מפקדים פולנים ואמריקאים בשטח אפשר לקבוע בוודאות כי הירי על הכפר האפגני לא שימש להגנה עצמית אלא היווה מעשה נקם אחרי שאחד הרכבים המשוריינים של יחידת "צ'רלי" עלה על מוקש. הפעולה התבצעה למרות שכל הכוחות שפעלו באזור ידעו שתושבי הכפר נאנגאר קהל לא שיתפו פעולה עם הטאליבן. מפקד השיירה התקשר למפקדת הכוחות הפולניים באזור וביקש עזרה. כעבור זמן-מה נשלחו למקום האירוע גרר ושתי פלוגות-סער. על פי העדויות שנמסרו בבית המשפט, מפקד הבסיס אולגיירד צ'יישלה, האיש ששלח את התגבורת, הורה בעל פה "לדפוק את כל הכפרים שבסביבה". רק קצין אחד, סגן ארתור פראצקי, סירב לבצע את הפקודה. כעבור זמן-מה איש מאנשי היחידה חיבל ברכבו. כיוון שדיוני בית המשפט מתנהלים בדלתיים סגורות לא ניתן היה לקרוא את הסבריו.

כל הנאשמים נמצאים מאחורי סורג ובריח מאז פתיחת הדיון המשפטי באוגוסט 2009 וכולם טוענים לחפותם. השתתפות הפולנים בכוחות נאט"ו באפגניסטן תסתיים, כאמור, בשנת 2014 ואז תתעורר גם בעיית הפינוי של כמה מאות משפחות מקומיות שבניהן משתפים פעולה עם המודיעין הפולני. "להשאיר אותם לגורלם, פירושו לגזור עליהם מוות", אמר הקצין האחראי לאיסוף מודיעין באזורים הנשלטים על ידי הטאליבים.

גם בשנת 2008, עת הוחזר הצבא הפולני מעיראק, התעורר צורך לפנות מספר מסוים של אזרחים עיראקים שצפויים היו לנקמה על העזרה הפעילה שספקו לחיל המשלוח. הבעיה היתה דומה, במידה מסוימת, לפינוי אנשי צד"ל אחרי היציאה מלבנון. קליטתם של העיראקים ברחבי פולין לא צלחה. אמנם הצבא סיפק להם דירות בהשכרה והפעיל תוכנית של תמיכה הכספית, אך עם סיומה למפונים לא היה ממה לשלם אפילו את שכר הדירה המסובסד. רובם שבו לעיראק וגורלם אינו ידוע. "במחשבותינו השחורות ביותר לא שיערנו שיהיה גרוע עד כדי כך", אמרו לעיתונאים בטרם צאתם. "נכון, זה היה כשלון מוחלט", אמר יו"ר ועדת הביטחון של בית הנבחרים, ציר מטעם איחוד השמאל הדמוקרטי סטאניסלאב וז'ונטאק. "עתה יש לנו די שהות להכין את המבצע כראוי ולשתף בביצועו את כל הגורמים הממלכתיים הרלוונטיים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ