ניו יורק טיימס
ג'ודי דמפסי

רוסטוק, גרמניה. רופא צעיר ממוצא וייטנאמי הפך לתקוותה האחרונה של המפלגה הליברלית (FDP) בגרמניה, לקידום עמדותיה בממשלה וביסוס מעמדה לקראת הבחירות הפדרליות ב-2013.

הפוליטיקאי פיליפ רסלר, בן ה-38, שנבחר בשבוע שעבר ברוב מוחץ למנהיג המפלגה הליברלית, הבטיח התחלה חדשה למפלגה, שהתמיכה בה צנחה משמעותית מאז הצטרפה לקואליציה של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לפני כשנה וחצי.

"מהיום, מפלגת FDP תממש את הבטחתה", אמר רסלר לצירי ועידת המפלגה שהתכנסו לפני כמה ימים ברוסטוק, בניסיון לשכך מעט את מורת הרוח מהתבוסות שהמפלגה ספגה באחרונה בבחירות מקומיות. רסלר, שר בריאות לשעבר, גם התמנה לשר הכלכלה עם מינויו לראש המפלגה במקומו של גידו וסטרוולה, הממשיך לכהן בתפקידו כשר חוץ.

מרקל ורסלר בכינוס הקבינט בברלין. תצלום: אי-פי

פרשנים מעריכים שאם רסלר מבקש להגדיל את השפעת מפלגתו בקואליציה, הוא צפוי לעלות על נתיב התנגשות עם הגוש השמרני של מרקל; בנוסף, גם אם חיזוק מפלגתו תביא תועלת לממשלה, כפי שמסתמן בסקרים, הרי שהקואליציה שעליה היא תישען תהיה בעייתית יותר.

בנאומו, הבטיח רסלר שהמפלגה בהנהגתו תגן על הנושא היקר ביותר ללבה: זכויות אזרח; אבל הבטחה זו צפויה לעורר מחלוקת עם המפלגה הנוצרית-סוציאלית, מפלגה אחות של המפלגה הנוצרית-דמוקרטית של מרקל.

בהנהגתו של וסטרוולה, התמקדה המפלגה בנושא אחד ויחיד, קיצוץ במסים; ואולם, משנכשל במשימתו לשכנע את מפלגת השלטון לבצע שינוי מקיף במערכת המסים, איבדה ה-FDP חלק ניכר מהתמיכה ציבורית.

רסלר, מכל מקום, הבהיר שהמפלגה בהנהגתו תמשיך להיאבק על הקיצוץ במסים. "אנו מוכנים לעשות זאת, ורק מחכים לעמיתינו בקואליציה", אמר בוועידת המפלגה. ואולם במקביל עשה רסלר תפנית חדה במדיניות, והודיע שמפלגתו תתמוך בתוכניתו של שר האוצר וולפגנג שויבלה, לקצץ בגירעון בתקציב.

יו"ר המפלגה החדש גם קרא להגיע "לאנשים נורמליים", אמירה המבטאת לדברי פרשנים את רצונו לשנות את תדמית ה-FDP כמפלגה של בעלי אמצעים המנותקת מהמצוקות החברתיות. יו"ר המפלגה, אב לתאומים בני שנתיים, התייחס בדבריו לבעיית התעסוקה במשפחות המתקשות למצוא מסגרת חינוכית לילדיהם, או להתמודד עם הטיפול בהוריהם הקשישים.

רסלר, שמוצאו בווייטנאם, אומץ בידי בני זוג גרמניים בבית יתומים בסייגון כשהיה בן תשעה חודשים; הוא חווה לדבריו "ילדות גרמנית נורמלית", למד רפואה ועבד כרופא צבאי עד 2003; הוא פעיל בשורות מפלגת FDP מגיל 19.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ