נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הטיל סנקציות אישיות על נשיא סוריה בשאר אסד

לדברי הנשיא הגורם להחלטה הוא "הסלמת האלימות כלפי העם, תקיפת המפגינים והתעללות במפגינים ובפעילים פוליטיים"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הוציא היום (רביעי) צו המטיל לראשונה סנקציות אישיות על הצמרת הסוריה, כולל הנשיא בשאר אסד, סגנו פארוק א-שרע ראש הממשלה עדל ספאר ובכירים נוספים. גם הסנקציות האלה חלות על נכסים באחזקתם של הבכירים הסורים בארה"ב - שעל פי ההערכה אינם רבים, אם קיימים כלל - כמו גם על תרומות או כל סיוע חומרי לאישים אלו.

אובמה הציג בצו את הסיבה להרחבת הסנקציות וחזר עליה גם במכתב שנשלח לחברי הקונגרס: "הסלמת האלימות כלפי העם שלה, כולל תקיפת המפגינים, מעצרים והתעללות במפגינים ובפעילים פוליטיים, ודיכוי של שינוי דמוקרטי שמבוצע בידי כמה אלמנטים בממשלת סוריה".

אובמה ספג ביקורת לאחר שבסנקציות הממוקדות הקודמות עליהן הכריז ב-29 באפריל לא כלל את אסד אישית. הצו החדש הוצא יום לפני נאום המזרח התיכון של אובמה - מחר ב-18:30 (שעון ישראל). בנאום, אובמה יציג את מדיניותו באזור בעקבות "אביב עמי ערב" וחיסולו של בן לאדן.

אתמול הזהירה שרת החוץ הילרי קלינטון כי ארה"ב מתכוונת לנקוט "צעדים נוספים" נגד ממשלת סוריה, לאחר שהצמרת הסורית "אימצה את הטקטיקות הגרועות ביותר של בעלת הברית שלה, איראן, וסירבה לכבד את השאיפות הלגיטימיות של עמה. בעוד הנשיא אסד מדבר על רפורמות, הדיכוי האכזרי שהוא מוביל מראה את הכוונות האמיתיות שלו", אמרה קלינטון.

בשאר אסד. "סוריה אימצה את הטקטיקות הגרועות ביותר של איראן", אמרה קלינטון

לאחר תחילת ההפגנות בסוריה, ניסה ממשל אובמה לשמור על איפוק, לגנות את האלימות - אך גם להדגיש את ההבדלים בין סוריה ללוב ולהבהיר שלארה"ב אין כוונות להתערבות צבאית בסוריה. לאחר שמניין ההרוגים עלה על 800 בני אדם, נאלצו בממשל לנסח מדיניות נוקשה יותר כלפי אסד - למרות שיועציו של אובמה לאזור לא אופטימיים לגבי המצב בסוריה ביום שאחרי אסד.

במקביל, נערכים ארגוני זכויות אדם, מכוני מחקר וכתבים לשבוע עמוס בסימן המזרח התיכון. בנוסף לנאומו של הנשיא מחר הוא צפוי לשאת נאום נוסף בוועידת איפא"ק שיוקדש ליחסי ישראל-ארה"ב, במה עליה ינאם גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, טרם נאומו המדיני בקונגרס.

נוסעים ברכבות המטרו כבר רואים בימים האחרונים שלטים של ארגוני זכויות אדם הקוראים להפסקת הסיוע האמריקאי לישראל. הארגון הפרו-ישראלי "פרוייקט ישראל" הודיע על קמפיין משלו - נגד הפיוס בין הפלגים הפלסטינים - שיופיע ברשתות הטלוויזיה החל ממחר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ