אובמה החליט להתמקד בשיפור המצב הכלכלי של מדינות ערב

בכירים בבית הלבן מסרו כי אובמה מעוניין להתמקד בתוניסיה ומצרים בניסיון ליצור "מודלים חיוביים של שינוי"

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

נשיא ארה"ב ברק אובמה החליט להעביר את הדגש במזרח התיכון להתמודדות עם המצב הכלכלי במדינות ערב, כך עולה מדבריהם של בכירים בבית הלבן אמש. המאמצים לקידום תהליך השלום הישראלי פלסטיני יימשכו, אך הם יתפסו מקום יותר שולי.

בשיחת ועידה שקיימו שלושה בכירים בבית הלבן עם כתבים הם מסרו כי אובמה צפוי להציג הצעות כלכליות לאזור, תוך התמקדות בתוניסיה ובמצרים, במטרה לחזק אותן בתור "מודלים חיוביים של השינוי" כדי ליצור תמריץ לשאר המדינות באזור לאמץ רפורמות דומות.

הנשיא אובמה. מעבר מוצלח לדמוקרטיה תלוי בחלקו בהנחת יסודות איתנים לשגשוג וחיזוק הצמיחה הכלכלית", אמרו הבכירים. תצלום: אי-פי

"חשוב לשים לב שאחד משורשי התנודות הפוליטיות וההפגנות טמון בהעדר ההזדמנויות באזור", אמר אחד מנציגי הממשל. "ישנן אוכלוסיות נרחבות של צעירים שרבים מדי מהם לא יכולים למצוא עבודה. מדובר לא רק בהגבלת הזכויות הפוליטיות, אלא גם שחיתות כלכלית. מנסיון העבר אנו יודעים גם שמעבר מוצלח לדמוקרטיה תלוי בחלקו בהנחת יסודות איתנים לשגשוג וחיזוק הצמיחה הכלכלית".

שלושת הבכירים שהשתתפו בתדרוך הדגישו שהם רואים כרגע "חלון הזדמנויות קריטי" להפגין מחויבות לעתידן של תוניסיה ומצרים כשתי מדינות חשובות באזור. הממשל האמריקאי מתכוון להתמקד בין היתר בסיוע לניהול התקין במדינות, תמיכה במלכ"רים, אוניברסיטאות, מכוני מחקר, ובגורמים אחרים שיכולים לסייע בעיצוב המדיניות הכלכלית באזור.

בנוסף התייחסו הבכירים לחשיבות התמיכה ביציבות הכלכלית, לאור הגרעונות וההפסדים שבאו בעקבות הטלטלה במדינות ערב. "הקהילה הבינלאומית תצטרך להתגייס יחד לצעדים להבטיח יציבות פיננסית באזור", אמרו ואישרו שהבנק העולמי, הבנק לפיתוח של אפריקה וקרן המטבע העולמי עובדים עם האמריקאים ושותפיהם להבטחת היציבות ומעבר שלטוני חלק.

הנקודה השלישית היתה תמיכה במודרניזציה כלכלית ורפורמות, כולל פיתוח של מגזר פרטי חזק ויזמות. והנקודה האחרונה תהיה פיתוח של מסגרת לאינטגרציה של המסחר וההשקעות בין מדינות האזור. "אם מתעלמים מייצוא הנפט, מדינות האזור הזה עם 400 מיליון תושבים מייצאות סחורה בהיקף של שוויץ - עם שמונה מיליון תושבים בלבד. המדינות האלה סובלות מאינטגרציה בעייתית אחת עם השניה ועם הכלכלה העולמית".

"אנו מכוונים מחדש את הכלים של ארה"ב באזור - דיפלומטיים, פוליטיים, כלכליים וכדומה - לחיזוק השינוי באזור והמעבר לדמוקרטיה". בסופו של דבר, הם סיכמו, "עמי האזור יהיו אלה שיקבעו את עתידם, אך אחד הדברים החשובים שארה"ב יכולה לעשות זה להעצים את המודלים החיוביים של השינוי".

הבית הלבן: אובמה לא יקרא לחזרה לגבולות 67

בבית הלבן הגיבו השבוע בזעם על פרסומים בישראל לפיהם בטיוטת הנאום דובר על גבולות 1967 וחילופי השטחים. גם שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן הוציא הבהרה לפיה בפגישותיו של היועץ לביטחון לאומי יעקוב עמידרור לא עלה נושא טיוטת הנאום.

אובמה יאזן את נאומו עם נאום על יחסי ישראל-ארה"ב, שיישא בוועידת איפא"ק ביום ראשון - יום לפני הנאום שיישא בוועידה נתניהו. הנשיא האמריקאי הקפיד על האיזון הזה גם ביום שלישי השבוע, כאשר אירח תחילה את עבדאללה מלך ירדן, ודיבר עמו על החשיבות של חידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים, ומיד לאחר מכן ערך קבלת פנים לכבוד חודש מורשת יהדות ארה"ב לכ-300 אורחים מהקהילה היהודית, בהם חתן פרס נובל אלי ויזל והשופטת רות באדר-גינזבורג. אובמה בירך על תרומת העם היהודי לארה"ב, ואמר ש"הם נשארים המנהיגים, המורים, השכנים והחברים שלנו".

ביום שישי צפוי אובמה להפגש בבית הלבן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. ערב צאתו לפגישה ולקראת נאומו המדיני בפני שני בתי הקונגרס ביום שלישי, כינס אתמול נתניהו את חברי סיעת הליכוד ואיפשר להם "להוציא" קיטור. נתניהו עצמו לא הרבה במילים, אך חזר על עיקרי נאומו בכנסת שלשום, והציג את העקרונות סביבם יש קונצנזוס בציבור הישראלי.

חברי כנסת בליכוד ציינו אתמול כי בהשוואה לימים שקדמו לנאום בר אילן, אז נאלץ נתניהו לרכך את חברי הסיעה, הפעם לא היו דרמות. "בסך הכל נתניהו נהנה מאווירה של תמיכה", אמרו.

במפגש עלה נושא הגושים, לאחר שנתניהו עשה שימוש במונח זה בנאומו בכנסת, כשאמר שגושי ההתנחלות ישארו בשליטת ישראל. חלק מחברי הכנסת, בינים דני דנון, דרשו ממנו שלא לעשות שימוש במונח שכן הוא מבדיל בין המתיישבים ביהודה ושומרון. להם ענה נתניהו כי "יש הגדרות שונות למילה גושים".

ח"כ אופיר אקוניס אמר לנתניהו כי לדעתו עליו לנצל את הבמה כדי להבהיר כי אם הפלסטינים ינקטו בצעדים חד-צדיים, גם ישראל יכולה לעשות כך. בכך רמז אקוניס לדרישה הנשמעת בימים האחרונים בימין לספח גושי התנחלויות.

במקביל אירגן השמאל הלאומי באמצעות הרשתות החברתיות כמה מאות סטודנטים ישראלים המתגוררים בוושינגטון, שיפגינו מול הבית הלבן בשעה שבה יפגשו אובמה ונתניהו. "ביבי רע לציונים" ו"מדינה להם הגושים לנו" - אלה חלק מסיסמאות ההפגנה. סיסמאות אלה יהוו חלק מקמפיין שיפתח היום, ומטרתו להניע את נתניהו לפעולה. זהו נסיון ראשון בסדר גודל של גוף פוליטי ישראלי כזה לרתום מפגינים באמצעות הרשתות החברתיות להפגנה במדינה אחרת.

תורמים יהודים מאיימים למשוך תמיכתם מאובמה

במקביל דיווח הלילה הוול סטריט ג'ורנל כי תורמים ומגייסי כספים יהודים מרכזיים מאיימים למשוך את תמיכתם מהנשיא אובמה במערכת הבחירות הבאה, בשל מדיניותו במזרח התיכון. על פי הוול סטריט ג'ורנל, חלק מהתורמים חשים שאובמה מפעיל יותר לחץ על ישראל, מאשר על הפלסטינים.

אחד ממגייסי הכספים, מייקל אדלר, קבלן ממיאמי, אמר כי הוא ביקש ממנהל מערכת הבחירות של אובמה, ג'ים מסינה לפעול באופן "מאוד נמרץ" כדי להזים את את התפיסה שאובמה ביקורתי מדי כלפי ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ