איל שכירי החרב שוב מקים צבא פרטי במדבר

אחרי שמכר את חברת בלאקווטר כי אנשיו הרגו אזרחים בעיראק, מנסה המייסד אריק פרינס להקים מחדש צבא להשכיר, הפעם בשירות שליטי איחוד נסיכויות המפרץ

מארק מאצטי, אמילי האגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק מאצטי, אמילי האגר

ניו יורק טיימס

אבו דאבי. בנובמבר האחרון, בשעת לילה מאוחרת, ירדו ממטוס שנחת בנמל התעופה של אבו דאבי עשרות גברים קולומביאנים. הם עברו במהירות ובליווי קצין מודיעין מקומי את דלפקי המכס, ויצאו באוטובוס לבסיס צבאי מדברי סחוף רוחות במרחק של כ-30 ק"מ.

הקולומביאנים נכנסו לאבו דאבי במסווה של פועלי בניין. אולם למעשה היו חיילים ביחידת שכירי חרב, שהוקמה בתקציב של 529 מיליון דולר מקופת הנסיכות ספוגת הנפט, על ידי אריק פרינס, המיליארדר האמריקאי ומייסד חברת "בלאקווטר".

פרינס, שהתיישב בנסיכות בשנה שעברה לאחר שנתקל בארה"ב בבעיות משפטיות שנגעו לעסקי האבטחה שלו, התבקש על ידי יורש העצר להקים באיחוד הנסיכויות כוח של 800 חיילים זרים, לדברי עובדים לשעבר בחברה ופקידים אמריקאים. הכוח אמור לצאת למבצעים מיוחדים בנסיכות ומחוצה לה, להגן על קווי נפט ומבנים מפני מתקפות טרור, ולדכא התקוממויות. שליטי איחוד הנסיכויות מקווים שצבא שכירי החרב יהווה הגנה גם מפני השכנה התוקפנית והעוינת, איראן.

מחנה האימונים ב"עיר הצבא" זייד מוסתר מאחורי חומות בטון וגדרות תיל. בצילומים נראים מבני מגורים, חדר אוכל וסככת רכב. קצינים אמריקאים, בריטים, גרמנים וצרפתים בדימוס אחראים להכשרת הלוחמים שהגיעו ממדינות שונות, בהן קולומביה ודרום אפריקה.

איחוד נסיכויות המפרץ, אוטוקרטיה אפופה בזוהר של מדינה מתקדמת, נחשבת לבעלת ברית קרובה של ארה"ב. גורמים אמריקאיים ציינו כי התוכנית להקמת היחידה זכתה לתמיכה מסוימת בוושינגטון. "למדינות המפרץ ובעיקר לאיחוד הנסיכויות אין ניסיון צבאי רב. טבעי שהן מבקשות סיוע מבחוץ", אמר גורם בממשל אובמה.

אולם, לא ברור אם הפרויקט קיבל את ברכתה הרשמית של ארה"ב. משפטנים וגורמים בממשל ציינו כי ייתכן שהמעורבים בכך עובדים על החוק הפדרלי שאוסר על אזרחים אמריקאים לאמן כוחות זרים בלי שיהיה ברשותם רישיון מטעם משרד החוץ. דובר מטעם המשרד לא הסכים לומר אם פרינס קיבל את הרישיון הנדרש. הוא הוסיף כי בלאקווטר שילמה בשנה שעברה קנסות בסך 42 מיליון דולר בגין הכשרת חיילים בירדן ובמדינות אחרות.

פרינס נראה כמי שמנסה להקים אימפריה במדבר, הרחק מבתי המשפט, חקירות הקונגרס ואנשי משרד המשפטים שעושים יד אחת כדי להציג את בלאקווטר באור שלילי. בדרך להגשמת השאיפות חתמה החברה החדשה שהקים פרינס Reflex Responses על חוזה במיליארדי דולרים לאבטחת תחנות כוח גרעיניות בתכנון. כמו כן, מקווה פרינס, לדברי עובדיו לשעבר, להרוויח מיליארדים בהקמת יחידות לוחמים נוספות בנסיכויות ופתיחת מתחם ענק שבו יאמנו אנשיו חיילים ממדינות שונות.

בעיני פרינס, בן 41, לוחם לשעבר ביחידת "כלבי הים" של הקומנדו הימי האמריקאי, הקמת גדוד הזרים היא הזדמנות להפוך חזון למציאות. תקוותו היא להקים צבא של חיילים להשכיר, שאותו אפשר יהיה לפרוש באזורי מלחמה באפריקה, אסיה והמזרח התיכון. הקמת היחידה באבו דאבי היא ההזדמנות השנייה שקיבל. הניסיון הראשון, בעיראק, התפוצץ אחרי שהחיילים השכירים של בלאקווטר הרגו 17 אזרחים בבגדאד ב-2007. המשפט בעניינם עדיין מתנהל בארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ