נאום אובמה | שנתיים אחרי הנאום בקהיר, המזרח התיכון השתנה ללא הכר

בניגוד לנאום שנשא בקהיר, העדיף הפעם הנשיא אובמה לתת משקל להצלחות ולהישגים שרשמה ממשלת ארצות הברית במזרח התיכון, והעדיף להתעלם מהנושאים שנותרו בלתי פתורים

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

כמעט שנתיים מפרידות בין שני הנאומים המרכזיים של נשיא ארה"ב, המוקדשים למדיניותו במזרח התיכון. ביוני 2009, נסע אובמה עד קהיר כדי להעביר לעולם המוסלמי את המסר על רצונו להביא ל"התחלה חדשה" ביחסים בין ארה"ב לעמים האיסלאמים. "נאום קהיר" גולל את סיפורו האישי של אובמה והיכרותו עם האיסלאם מאז ילדותו באינדונזיה, ציטוטים מן הקוראן וברכה בערבית, מחמאות לעיר ואומה שאירחו אותו, והתחייבות שארה"ב לעולם לא תהיה במלחמה עם האיסלאם - למרות שגם אין לה כוונה לוותר לטרוריסטים המאיימים על ביטחונה.

בקהיר דיבר אובמה על הסטריאוטיפים ההדדיים ושורשי המתיחות וחוסר האמון, זכויות הנשים וחשיבות ההתפתחות הכלכלית, כולל הבטחת הסיוע לאפגניסטאן ופקיסטאן. הוא גם הזכיר את חשיבות הדמוקרטיה - אך התחייב שארה"ב לא תכפה אותה על אף אחד. במסגרת שינוי הגישה, אובמה גם הזכיר את הצו שלו לאיסור השימוש בעינויים בחקירות, והוראתו לסגור את מתקן המעצר בגואנטנמו. אותו הנאום של הנשיא החדש היה בעיקר הצהרת כוונות.

בנאום הנוכחי, אובמה כבר לא שזר ציטוטים מהקוראן. הממשל האמריקאי, שנאלץ בחודשים האחרונים בעיקר להגיב על האירועים, ניסה לגבש מדיניות קוהרנטית אך גמישה, וגם להציג תוכנית מענה קונקרטית לשינויים המתהווים. לאובמה גם היו כמה הישגים לדווח עליהם - ושלא במפתיע, מתקן המעצר בגואנטנמו, שסגירתו לא נראית באופק, לא הוזכר בנאום. לעומת זאת, אובמה התייחס לחיסולו של מנהיג אל-קאעדה אוסמה בן לאדן, לתוכניות הסיוע הכלכלי של ארה"ב למדינות ערב במעבר (כולל ויתור על חוב בסך מיליארד דולר למצרים עקב הקשיים אליהם נקלעה) - וגם הדגיש את הוצאת הכוחות האמריקאים מעיראק, בהמשך להבטחה שהשמיע עוד בנאום קהיר, שאין בכוונת ארה"ב "להפוך לאדונים" בעיראק.

"אחרי שנים של מלחמה בעיראק, הוצאנו מאה אלף חיילים וסיימנו את המשימה הצבאית שלנו שם", אמר אובמה. "באפגניסטאן, הפסקנו את התנופה שהשיג הטליבאן, וביולי נתחיל להביא את כוחותינו הביתה ולהמשיך את המעבר להנהגה של האפגנים. אחרי שנים של מלחמה נגד אנשי אל-קאעדה ובעלות בריתם, הנחתנו עליהם מכה ענקית באמצעות הריגת המנהיג של הארגון, אוסמה בן לאדן. הוא לא קדוש מעונה. הוא רוצח המונים שהציע מסר של שנאה. הוא דחה דמוקרטיה וזכויות של המוסלמים לטובת הקיצוניות האלימה. סדר היום שלו התרכז במה שניתן להרוס, ולא לבנות. בזמן שאיתרנו אותו, סדר היום שלו כבר נתפש על ידי רוב האנשים באזור כמבוי סתום, ועמי המזרח התיכון וצפון אפריקה לקחו את עתידם בידיהם".

בנאום קהיר הכעיס אובמה תומכי ישראל רבים כשהזכיר את הסבל של הפליטים הפלסטינים מיד אחרי שדיבר על השואה. הוא הזכיר אז את הצורך בפתרון שתי המדינות - אך בלי לדון במתווה וגבולות ספציפיים.

הפעם, אזכור גבולות 1967 עם חילופי השטחים הביא לתגובות מיידיות ומודאגות של חברי הקונגרס הרפובליקאים ושל כמה ארגונים יהודיים. אך אובמה, שמודע היטב לדאגותיהם של התורמים היהודים שלו ולמתח בוועידת איפא"ק - שם הוא צפוי לנאום ביום ראשון במרכז הכנסים בפני כ-10,000 פעילים - ציין שלא מדובר ברעיון חדש, אלא פתרון שמוכר לכולם.

"אנו מאמינים שעל גבולות ישראל ופלסטין להתבסס על קווי 1967, עם חילופי שטחים מוסכמים, כדי שניתן יהיה להגדיר גבולות בטוחים ומוכרים עבור שתי המדינות", אמר. יש להניח שבנאומו בפני איפא"ק, יחזק עוד את המסר על היחסים שלא ניתנים לערעור בין ארה"ב לישראל ועל מחויבות ארה"ב לביטחון ישראל.

בהקשר של הפיוס הפלסטיני, חזר אובמה על העמדה של הממשל מאז תחילת הדיווחים על ההסכם הצפוי - נחכה ונראה. "ההסכם מעלה שאלות לגיטימיות של ישראל: כיצד ניתן לנהל מו"מ עם צד שאינו מעוניין להכיר בזכותך להתקיים? בשבועות ובחודשים הקרובים, ההנהגה הפלסטינית תצטרך לספק תשובה אמינה לשאלה הזאת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ