שתי פרשות, שתי נשים, תקשורת אכזרית אחת

המאהבת של שוורצנגר והמתלוננת נגד שטראוס-קאהן עומדות לבדן מול חטטנות הציבור

קייט זרנייק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייט זרנייק

ניו יורק טיימס

צי של משאיות שידור של ערוצי חדשות שונים חנו מחוץ לבית הדירות בברונקס. הצלמים יצאו מגדרם להשיג את צילומי החדרנית שטוענת כי מנהל קרן המטבע הבינלאומית תקף אותה מינית. בתוך הבניין, הכתבים תיחקרו את השכנים: היא נאה? משלמת שכר דירה בזמן? איך היא מתנהגת?

בצדה השני של ארה"ב חנו משאיות דומות מול ביתה של מילדרד פטרישה באינה, האשה שהעולם מכיר כאם בנו מחוץ לנישואין של ארנולד שוורצנגר. המעקב ההדוק אחר באינה, שהיתה עוזרת בבית שוורצנגר, החל מיד לאחר שתמונותיה ממייספייס הציפו את הרשת. "היא לא תהיה נערת שער", כתבו אחדים, ואילו אחרים ציטטו אתר רכילות שטען כי היא החלה "לרדוף" אחרי שוורצנגר בסוף שנות ה-90.

על אף שהנסיבות בשתי פרשות אלה שונות לחלוטין, הן מעוררות תהיות וחששות לגבי המקום שבו צריכה להתמקד תשומת הלב התקשורתית. נראה כי העיתונאים לא מהססים לנסות ולחשוף כל פרט על חיי הנשים המעורבות, כאילו שבעזרת פרטים אלה ניתן יהיה להסביר את כותרות העיתונים העוסקות בגברים רבי העוצמה.

למרות ההבדלים בין שתי הפרשות - אחת כוללת האשמות בתקיפה מינית, האחרת לא - הן מעוררות שאלות דומות בדבר יחסי כוח ושוויון בין המינים, שנמשך גם לאחר שההאשמות הפכו לנחלת הכלל. מנהל קרן המטבע הבינלאומית, דומיניק שטראוס-קאהן, עצור בבידוד בכלא רייקרס. אולם לצדו עומדים עורכי דין ידועים, ובדומה לשוורצנגר, גם חברים בעמדות בכירות ובני משפחה. הזוג שוורצנגר-שרייבר דרש לכבד את זכותו לפרטיות. לעומתם, הנשים שנזרקו לפתע לאור הזרקורים אמורות לסמוך על השכנים שיגנו על זכותן לפרטיות.

שתיקת הנשים מובילה לפרסום של ידיעות המבוססות על פרטי מידע שחוברו בחופזה יחדיו. על החדרנית ממלון סופיטל נאמר ב"ניו יורק פוסט" כי היא מתגוררת במתחם שמיועד לנשאי או לחולי איידס. עורך דינה הכחיש את המידע, כמו גם את טענת עורכי דינו של שטראוס-קאהן שלפיה כל מגע מיני שקיים מרשם היה בהסכמת הצד השני.

פרטים על חייה של הגברת באינה נמצאו ברשתות חברתיות באינטרנט. חלק מהאתרים בחרו צדדים, ובהתבססות על ציטוטים אנונימיים, אף האשימו אותה בתוקפנות מינית. אתר הרכילות טי-אם-זי חגג על העובדה, לטענתו, שהיא "התחפשה בצורה חושפנית למסיבת ליל כל הקדושים", שנה לפני הולדת בנה. לעומת זאת, שוורצנגר, שכיהן פעמיים כמושל קליפורניה, תואר (שוב, בעילום שם), כמי ש"תמיד היה נדיב" כלפי באינה לאחר הולדת הילד.

הגברים רבי העוצמה שמעורבים בפרשיות שכאלה גם זוכים לעתים קרובות להזדמנות שנייה. שוורצנגר אמר כי בכוונתו לחזור לקולנוע, ואין שום סימן לכך שהפרשה תפגע בתוכניותיו. אליוט ספיצר, מושל ניו יורק לשעבר שנאלץ להתפטר לאחר שנחשפה מערכת יחסיו עם נערת ליווי, אמר שלשום בתוכניתו הפופולרית ברשת סי-אן-אן כי "גם אם ההאשמות יוכחו כלא נכונות, הנזק למוניטין לא נעלם", בהתייחסות למעצרו של שטראוס-קאהן. הוא לא הזכיר בתוכנית את השערורייה שגרמה לו לעזוב את הפוליטיקה.

לנשים המעורבות בפרשות הסיכוי להזדמנות שנייה נמוך בהרבה. גופי התקשורת המרכזיים בארה"ב נמנעים מפרסום שמותיהן של מתלוננות בעבירות מין. בישראל הפרסום אסור לפי חוק. אולם המדיניות משתנה ממקום למקום, ובכמה עיתונים בצרפת מיהרו לפרסם את שמה של המתלוננת נגד שטראוס-קאהן.

באחד מהאתרים שפרסמו את התמונות של באינה, כולל תצלומים של הילד, תגובות הגולשים היו ברובן אכזריות. אשה אחת הציעה לבאינה עצה מהלב: "תשמרי על התמונות שלך פרטיות... את חייבת להגן על הילד שלך מהתקשורת - על כל המשתמע מכך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ