שר המשפטים הבלגי: לחון את משתפי הפעולה עם הנאצים

גוברות הקריאות להתפטרותו של סטפן דה קלרק, בעקבות דבריו כי "אולי עלינו להיות נכונים לשכוח, מפני שזה העבר"

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

שר המשפטים של בלגיה עורר סערה לאחר שהביע תמיכה בחנינה כללית לכל הבלגים ששיתפו פעולה עם גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. סטפן דה קלרק, שאמר כי "אולי עלינו להיות נכונים לשכוח, מפני שזה העבר. בנקודה מסוימת בחיים צריך להיות בוגרים ולרצות לדבר על העניין, ואולי לשכוח, מפני שזה העבר", מתמודד עתה עם קריאות הולכות וגוברות להתפטרותו.

דה קלרק אמר את דבריו בטלוויזיה בסוף השבוע, לאחר שהסנאט הבלגי אישר ברוב של 30 קולות מול 26 הצעת חוק בנושא של מפלגת פלאמס בלאנג, מפלגת הימין הקיצוני. על פי הצעת החוק, תוענק חנינה לכל מי ששיתפו פעולה עם הנאצים בזמן המלחמה. ההצעה עדיין טעונה אישור בבית התחתון בפרלמנט. רבים בפלנדריה, האזור בצפון בלגיה הדובר הפלמית שבו נולד דה קלרק, סבורים שהטיהור שנערך לאחר שחרור בלגיה התמקד בעיקר במשתפי הפעולה הפלמיים. לטענתם, בדרום, באזור ולוניה דובר הצרפתית, העמדה לדין של משתפי הפעולה היתה נדירה ביותר.

דה קלרק ניסה בהמשך לצמצם את הנזק ואמר כי הערותיו לא הובנו כראוי, אולם קבוצות יהודיות רבות גורסות כי עליו להתפטר בכל מקרה. במכתב ששלח שמעון סמואלס, מנהל קשרי החוץ של מרכז שמעון ויזנטל, לאיב לטרם, ראש ממשלת בלגיה בפועל, נטען כי "בהיעדר ממשלה קבועה, נראה כי הקבינט שאתה עומד בראשו אינו מייחס כל חשיבות לעובדה ששר המשפטים שלך קורא לתת חנינה למשתפי הפעולה עם הנאצים". סמואלס הוסיף כי "אין פלא כי פעילות אנטישמית ופשעי שטנה אינם זוכים להתייחסות כלל בבריסל - 'בירת אירופה' - וברחבי בלגיה, אם איש החוק מספר אחת במדינה תומך כביכול בפומבי בצורך 'לשכוח את פשעי הנאצים, שכן הם שייכים לעבר'".

אלן סטיינברג, סגן הנשיא של ועידת ניצולי השואה וצאצאיהם בארה"ב, הביע גם הוא את מחאתו בנידון: "ניצולי השואה מוקיעים את הצעתו של השר דה קלרק. מדובר בהפקרה משוועת של דרישות הצדק ושל שלטון החוק. הצעתו המבישה פוגענית והיא עלבון לזכר כל הקורבנות, היהודים והלא יהודים, של הכיבוש הנאצי האכזרי בבלגיה. דבריו מהווים ביטוי מזעזע של 'אמנזיה מוסרית'. אנו קוראים לכל המפלגות ולכל המוסדות בבלגיה לדחות את ההצעה המתועבת".

כ-25 אלף יהודים בלגים נשלחו לאושוויץ לאחר שנכלאו על ידי השלטונות, שלרוב שיתפו פעולה עם הנאצים. רק 1,200 יהודים שרדו. אחרי המלחמה נחקרו 400 אלף בלגים בגין שיתוף פעולה עם הכיבוש הנאצי. 56 אלף הורשעו בבית המשפט ו-242 הוצאו להורג. מתוך 50 אלף שנידונו למאסר, רק 2,500 עדיין ישבו בכלא ב-1950, כל השאר קיבלו חנינה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ