לפחות 27 הרוגים בהפגנות ברחבי סוריה

כך מדווחים פעילי זכויות אדם, זמן קצר לאחר שהנשיא אובמה קרא לאסד להפסיק את האלימות במדינה ולבצע רפורמות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

כוחות הביטחון בסוריה הרגו לפחות 27 בני אדם במהלך הפגנות פרו-דמוקרטיות ברחבי המדינה, כך דיווחו היום (שישי) פעילים לזכויות אדם. הדיווחים על חידוש האלימות בסוריה מגיעים יום לאחר נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שקרא לנשיא בשאר אל-אסד להפסיק את האלימות במדינה, לבצע רפורמות או להתפטר מתפקידו.

פעילי זכויות האדם דיווחו בין השאר על הפגנות בערים חומס ובניאס. המפגינים קראו לחופש ודרשו להפיל את המשטר. עו"ד רזאן זייטונה דיווחה על שמונה בני אדם שנהרגו בהפגנה במרכז חומס, ועל שני מפגינים נוספים שנהרגו בהפגנה בפרבר סמוך לבירה דמשק.

ביום רביעי הוציא הנשיא אובמה צו המטיל בראשונה סנקציות אישיות על הצמרת הסורית, כולל על הנשיא אסד, סגנו פארוק א-שרע ראש הממשלה עדל ספאר ובכירים נוספים. אתמול, בנאומו שהוקדש למזרח התיכון, אמר הנשיא כי "בתקופה האחרונה מעדיף המשטר הסורי את דרך הרצח והמעצרים ההמוניים של אזרחיו. ארה"ב גינתה מעשים אלה ויחד עם הקהילה הבינלאומית החמרנו את הסנקציות שלנו על המשטר הסורי, כולל סנקציות שהוכרזו אתמול על הנשיא אסד והסובבים אותו".

לדבריו, "בפני הנשיא אסד ניצבת כעת ברירה: הוא יכול להוביל את המעבר הזה או להסתלק. הממשלה הסורית חייבת להפסיק לירות על מפגינים ולהרשות לערוך הפגנות לא-אלימות, עליה לשחרר אסירים פוליטיים ולחדול ממעצרים לא הוגנים, עליה להרשות למפקחים בתחום זכויות האדם להיכנס לערים כמו דרעא ולפתוח בדיאלוג משמעותי לקידום המעבר לדמוקרטיה. אחרת, הנשיא אסד ומשטרו ימשיכו להיות מאותגרים בבית ומבודדים בחו"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ