פרקליטו של דומיניק שטראוס-קאהן: לפי פרטי החקירה, הוא יזוכה מאשמה

עורך הדין של יו"ר קרן המטבע הבינלאומית לשעבר מתבטא לראשונה בראיון ל"הארץ":

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ביום שבו השתחרר יו"ר קרן המטבע לשעבר למעצר בית בדירת יוקרה במנהטן, בא עורך דינו בן ברפמן, אדם מוכר ומסקרן בזכות עצמו, לביקור בזק בישראל.

בתקשורת העולמית ממשיכים לעסוק בהרחבה במעלליו של דומיניק שטראוס-קאהן, המואשם בניסיון אונס של חדרנית בבית מלון בניו יורק, אך ברפמן, יהודי המזוהה עם הקהילה החרדית, היה חייב למלא התחייבות משפחתית ובילה את סוף השבוע עם בנו הרב ונכדיו בשכונה בצפון ירושלים.

"עד לכאן הגעתם", התלונן ברפמן בשיחה עם "הארץ" בצאת השבת, ומיהר להדלקת מדורות ל"ג בעומר עם נכדיו. בראיון ראשון מאז פרצה פרשת שטראוס-קאהן, נשמע עורך הדין הניו יורקי בטוח בצדקת מרשו. "הוא יטען שהוא לא אשם, ובסוף המשפט יזוכה. שום דבר לא בטוח, אבל ממה שאני רואה בחקירה, הוא יזוכה".

ברפמן, בן 62, מורגל בשערוריות ותיקים שזוכים לחשיפה. בעבר ייצג את סלבטורה גווראנו ("סמי השור"), מלך המאפיה האיטלקית של ניו יורק ששותפיו הלשינו עליו, את איל ההימורים המקוונים ג'יי כהן, את הראפר ג'יי זי שהואשם בתקיפה, וגם את מלך הפופ המנוח מייקל ג'קסון. מלקוח אחר שלו, הראפר פאף דאדי, אותו ייצג בתיק החזקת נשק, הוא קיבל את הכינוי "דוד בני". אפילו בשיחה קצרה אתו, קשה שלא להתרשם מערמומיותו ויכולתיו הלשוניות. הוא חד, דרוך, יודע לעמוד על שלו ולהשיג מה שהוא רוצה.

בירושלים, סירב ברפמן להיכנס לפרטי החקירה ולאופי עדותה של החדרנית. הסיקור התקשורתי המציג את שטראוס-קאהן כחולה מין מרגיז אותו, "אבל כעת זה לא הזמן להתייחס לזה". לעומת זאת, את דעתו על משטרת ניו יורק הוא שמח לחלוק. לדבריו, "במקרים כאלה, שמעורב בהם חשוד מוכר כל כך, יש לחץ אדיר על הרשויות לנקוט צעדים אגרסיביים". הוא הוסיף כי הערבות הגבוהה שנקבעה למרשו קשורה להיותו אזרח זר ומפורסם, ולא לחומרת האישומים. ברפמן משוכנע שהלקוח שלו מוכן למאבק ארוך. "הוא מאוד הרשים אותי. למרות הנסיבות, הוא מתמודד היטב. הוא לא שמח עם ההאשמות שהוא ביצע מה שלא עשה".

מאז שלקח על עצמו את התיק, היה ברפמן שקוע בו עד צוואר, אבל ביום חמישי החליט למלא התחייבות לנכדים ונחת בישראל לחופשה קצרה, שתסתיים הלילה. בבית מידות נאה של בנו בצפון ירושלים, מאחורי מערכת אבטחה מתוחכמת, הוא מנהל שיחות טלפון טרנס-אטלנטיות עם שותפיו. "לא הייתי מגיע לכאן אם לא הייתי מרגיש שאנשיי אינם יכולים להגן על שטראוס-קאהן כראוי בהיעדרי. אבל השותף שלי היה שם. הייתי אתו בקשר כל דקה. אחד הנכדים שלי נפל ורציתי לראות מה שלומו, ולא רציתי לאכזב אותם". ביום שני בבוקר הפסטורליה תבוא לסיומה וברפמן ישוב להיות מושא עיניה הבוחנות של התקשורת.

ברפמן הוא בן למשפחה שהצליחה להימלט לארה"ב זמן קצר לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. הוא קיבל חינוך חרדי, אך אינו חובש כיפה בדרך כלל. בישראל הוא חבש כיפת עור עם ציורים, דרך מקובלת בתרבות האמריקאית לאותת שאינו אדוק.

בנו דוד הוא רב קהילה בישראל ואחיו הגדול הוא רב בארה"ב. בניו יורק, נחשב ברפמן מקורב לקהילה החרדית. על עולמו המגוון אמר פעם "אשתי אמרה לי: אתה האדם היחיד שמבלה את היום עם כוכבי פוטבול, ואת הלילה עם חסידים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ