מתרחבת מחאת הצעירים בספרד נגד הקיצוצים

למרות איסור ההתקהלות

רפאל מינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר

ניו יורק טיימס

מדריד. עשרות אלפי בני אדם השתתפו אתמול בהפגנות נגד המפלגות הפוליטיות והמדיניות הכלכלית בספרד. כ-28 אלף בני אדם, צעירים ברובם, שהו על פי דיווחי המשטרה בליל שבת בפוארטה דל סול, אחת הכיכרות המרכזיות במדריד, למרות האיסור הקובע שיש להפסיק את תעמולת הבחירות יום לפני הבחירות המתקיימות היום ב-13 מ-17 המחוזות בספרד וביותר מ-8,000 עיריות ומועצות.

מה שהבעיר את זעמם של המפגינים הוא מה שנתפס ככישלון הפוליטיקאים להקל על הקשיים של אוכלוסייה הסובלת מאבטלה בשיעור של 21 אחוזים. מלבד המחאה הכלכלית, דרישותיהם של המפגינים נעות משיפור מערכת המשפט בכל הנוגע לטיפול בשחיתות הפוליטית ועד רפורמה של שיטת הבחירות בספרד.

ההפגנות החלו ב-15 במאי והתפשטו בהדרגה. אף שכמה מקבוצות המחאה קראו לבוחרים לתת את קולם למפלגות קטנות, או לפחות לשים פתק לבן, התנועה עלולה להביא לירידה בשיעור הבוחרים.

התוצאות הצפויות הן ניצחון גורף למפלגה העממית (PP), מפלגת המרכז-ימין הגדולה שבאופוזיציה, על חשבון המפלגה הסוציאליסטית השלטת, שהפופולריות שלה צנחה עקב המשבר הכלכלי. הסקרים האחרונים מראים שהמפלגה הסוציאליסטית עלולה להפסיד באזורים ועיריות שבהן שלטה מאז כינונה המחודש של הדמוקרטיה בספרד בשלהי שנות ה-70, בעיקר באזור קסטיליה-לה מנצ'ה.

ראש הממשלה חוסה לואיס רודריגס ספאטרו הודיע כבר באפריל כי אינו מתכוון להציג את מועמדותו לכהונה שלישית, מה שסולל את הדרך לבחירת מנהיג סוציאליסטי חדש לפני הבחירות הכלליות שיתקיימו במארס 2012.

משנכנס לתוקף האיסור לקיים תעמולת בחירות, בלילה שבין שישי לשבת, הדביקו רבים מהמפגינים במדריד לעצמם סרט דביק על פיהם, סימן שהם ימשיכו למחות, גם אם מורים להם לשתוק. "קול העם אינו יכול להיות בלתי חוקי", נכתב על כמה מהשלטים, ובאחרים הופיעה הכתובת: "אנחנו לא מתנגדים לשיטה, השיטה מתנגדת לנו".

ואף על פי כן, הודיעה הממשלה כי לא תורה למשטרה לפנות בכוח את המפגינים במדריד ובמקומות אחרים. שר הפנים אלפרדו פרס רובלקאבה אמר בביקורו באזור מורסיה כי "המשטרה אמורה לפתור בעיות ולא ליצור בעיות חדשות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ