תודה על הכסף, אובמה

העולם הערבי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אם העמים שלכם לא יעמדו לצדכם, אנחנו לא נעמוד לצדכם - כך צריך להבין את האסטרטגיה האמריקאית החדשה שבאה לביטוי בנאום אובמה", פסק אתמול טארק אל-חומייד, עורך העיתון א-שרק אל-אווסט. לא עוד, כמו שהבטיח אובמה, קשר רק עם אליטות, אלא ישירות עם העמים. לכאורה שינוי מהותי, שלא לומר היסטורי, במדיניות ארצות הברית במזרח התיכון.

אך נראה כי גם על פי התפישה החדשה הזאת "ישנם עמים שדמם זול יותר מאחרים" כפי שכתב הפובליציסט הסעודי חוסין שובכשי. למשל, העם הפלסטיני שאובמה הטיל עליו הנחיות ומגבלות ברורות כיצד עליו להתקדם במשא ומתן עם ישראל. אובמה מאמין גדול בזכות ההגדרה העצמית, בתנאי שהגדרה זאת תתיישב עם האינטרסים האמריקאיים. גם העם הסורי, אשר למרות כ-850 הרוגי ההפגנות עדיין מתקשה לראות כיצד הממשל האמריקאי מתכוון לסייע לו, וכך גם העם התימני שלא רואה עדיין סוף לשלטונו של עלי עבדאללה סאלח.

הבעיה שעומדת בפני אובמה היא ליישב בין החזון הנשגב שמיועד לכל מדינות המזרח התיכון לבין ההכרח לדאוג לאינטרסים האמריקאיים שמכתיב טיפול שונה בכל מדינה ומדינה; לאזן בין התמיכה הראויה במרי האזרחי נגד משטרים רודניים לבין החשש פן מהפכנים אלה ישליטו משטרים אנטי אמריקאיים.

הקושי הזה בלט במיוחד כאשר הטיח בנאומו האשמות חריפות במשטר הבחרייני על דיכוי מרי השיעים, אבל לא אמר מלה על כך שסעודיה שלחה כוח צבאי לבחריין כדי לסייע לאותו משטר דכאני.

"אובמה יישפט על פי מעשי הממשל שלו ולא על פי חזונו", כתב אתמול פרשן מצרי. מצרים יכולה אמנם להיות מרוצה, היא כבר זכתה בהתחייבות לסיוע חיוני כל כך בהיקף של שני מיליארד דולרים. אבל למחרת הנאום הודיעה סעודיה שהיא תסייע למצרים בסכום של כארבעה מיליארד דולרים, וכשזו תרומתה של סעודיה לחזון של אובמה, מי יוכל לבוא אליה בטענות על דיכוי זכויות האדם, היעדר פרלמנט או כל סימני דמוקרטיה אחרים? ומי יזכה בקרדיט המדיני, ארצות הברית או סעודיה?

אובמה, שהתייצב לצד המפגינים ושוחרי הרפורמות במדינות ערב, העניק בדיעבד רישיון למהפכות, שהרי אלה החלו מבלי לשאול כלל את דעתה של אמריקה. אבל הכשר אמריקאי זה הוא רק מחצית הדרך, משום שאובמה יצטרך להבהיר כיצד הוא מתכוון להתייחס לתוצאותיהן של המהפכות הללו. למשל, האם יסכים לנהל דיאלוג עם ממשלה מצרית שבה יהיו חברים האחים המוסלמים, תנועה שאיננה מכירה במדינת ישראל? האם ישלול ממנה את הסיוע הנדיב אם יחליט הפרלמנט המצרי החדש להקפיא את יחסיו עם ישראל עד שתסכים להתקדם בתהליך המדיני? האם ישלוף החוצה את בסיס הצי החמישי מבחריין כתגובה על דיכוי השיעים? והאם יאמץ את תוצאותיהן של הבחירות לפרלמנט הפלסטיני ואת הממשלה הפלסטינית גם אם ישתתפו בה בכירי חמאס? האם יסכים לחלוקתה מחדש של תימן לצפונית ודרומית אם זו תהיה החלטת העם התימני? על כל אלה אי אפשר היה למצוא תשובות בנאומו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ