הר געש שוב התפרץ באיסלנד; טיסות בוטלו

שנה לאחר התפרצות הגעשית שגרמה לנזק של כ-1.7 מיליארד דולר, התפרץ אחד מהרי הגעש הפעילים במדינה, ושלח אפר וולקני לגובה של כ-18 אלף רגל

זוהר בלומנקרנץ
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ
סוכנויות הידיעות

שדה התעופה הבינלאומי באיסלנד נסגר היום (ראשון) בשל התפרצות אחד מהרי הגעש הפעילים במדינה, שהעלתה אפר וולקני ותמרות עשן לגובה של 18 אלף רגל.

איסאביה, המפעילה את שדה התעופה קפלאביק, מסרה כי שדה התעופה נסגר הבוקר בשעה 10:30 (שעון ישראל). דוברת החברה מסרה כי ענן אפר כיסה את איסלנד, אך לא נע לכיוון אירופה. היא ציינה כי הענן נע מזרחה לכיוון גרינלנד.

הר הגעש גרימסוטן שוכן בדרום המדינה, באזור בלתי מיושב, הסמוך לקרחון ואטנאג'וקול. הוא התפרץ אתמול, בפעם הראשונה מאז 2004.

ברשות שדות התעופה עוקבים אחרי המתרחש באיסלנד. מבדיקת "הארץ" עולה כי בשלב זה אין שום שינויים בלוח הטיסות לנתב"ג וממנו, אולם לדברי גורם ברשות, "אנו עוקבים אחרי התפתחויות אפשריות, לנוכח הניסיון של משבר ענן האפר הוולקני האחרון".

באפריל 2010 התפרץ הר הגעש Eyjafjallajkull באיסלנד ושיתק את התחבורה האווירית ברחבי אירופה. הנזק למגזר התעופה העולמי הוערך ביותר מ-200 מיליון דולר ביום. הר הגעש ממוקם בין גרינלנד, נורווגיה וסקוטלנד.

בישראל, בוטלו כמאה וחמישים טיסות לאירופה וכשלושים אלף נוסעים לא יצאו מהארץ ולא חזרו מיעדים בחו"ל עקב השיבושים.

התפרצות הר הגעש אתמול. תצלום: אי-פי

ארגון חברות התעופה הבינלאומי (יאט"א) העריך בשעתו כי חברות התעופה הפסידו 1.7 מיליארד דולר בעת קרקוע המטוסים בשל ענן האפר הוולקני. לטענת יאט"א, חברות התעופה איבדו בשלושת הימים הראשונים להתפרצות הר הגעש 400 מיליון דולר מדי יום.

לדברי ראש הארגון, ג'ובאני ביסיגנאני, מידת הנזק שגרמה התפרצות הר הגעש באיסלנד לחברות התעופה, עולה על הנזק שנגרם לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר. הוא ציין כי למעלה מ-1.2 מיליון נוסעים נפגעו באופן ישיר מסגירת המרחב האווירי באירופה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ