היום לפני 49 שנה: מאסר עולם למנהיג מרד הגנרלים בצרפת

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל גרינפטר

בית הדין הצבאי העליון בצרפת גזר ב-23 במאי 1962 מאסר עולם על הגנרל ראול סאלאן, שהיה בעברו המושל הצבאי של אלג'יריה והואשם בהמרדת קצינים וחיילים ובהפעלתם נגד כוחות הצבא הצרפתי. "מרד הגנרלים" שכשל נועד למנוע את יציאת הצרפתים מאלג'יריה ואת הפיכתה למדינה עצמאית.

מלחמת אלג'יריה, שנמשכה כשבע שנים והסתיימה במתן עצמאות למדינה הצפון אפריקאית, פרצה בנובמבר 1954 והפכה לאחד מסמלי הדה-קולוניזציה. במלחמה לקחו חלק מלבד צבא צרפת, גם ארגוני לחימה שונים משני הצדדים, בהם חזית השחרור הלאומית (FLN) של אלג'יריה, התנועה הלאומית האלג'ירית (MNA) וארגון הצבא החשאי (OAS) שהקימו אנשי צבא צרפתים, בהם גם הגנרל סאלאן, ושבו היתה גם "מחלקה יהודית". "כרוזים של הארגון הופצו בפאריס, כשעליהם מתנוסס מגן דוד ובו ראשי התיבות או-א-אס. העלונים קוראים ליהודים 'להילחם בגזענות המוסלמית', ומאיימים להחרים את כל העיתונים היהודיים שאינם אוהדים את המטרה - אלג'יריה צרפתית", דיווח "הארץ".

באוקטובר 1960 הכריז סאלאן כי הוא תומך במתנגדים למדיניותו האלג'ירית של דה גול. "אלג'יריה תישאר צרפתית לעד. איש אינו רשאי לוותר על ריבונותה של צרפת על הטריטוריה", צוטט הגנרל ב"הארץ". התקופה שבין סוף 1954 לתחילת 1962 הייתה עקובה מדם וזרועת מעשי טרור, פעולות גרילה, חטיפות ועינויים שבוצעו בידי שני הצדדים. נסיונותיהם של ראש ממשלת צרפת ושל שר הפנים, הסוציאליסטים גי מולה ופרנסואה מיטראן, למצוא פתרון של שלום ופיוס כשלו, ואלג'יריה הפכה לזירת מלחמה כוללת. מדינות ערב, ובהמשך דעת הקהל בעולם, צידדו בצד האלג'ירי וראו במלחמה את השחרור מכבלי הקולוניאליזם. רעיון הפיוס עורר פולמוס ציבורי בצרפת והוביל להקמת הצבא החשאי באלג'יריה ובהמשך, למרד הגנרלים שהנהיג סאלאן.

שנה לפני מתן גזר הדין נשא נשיא צרפת שארל דה גול נאום לאומה, בו קרא לצבא שלא לציית למורדים. "הארץ" דיווח כי "הנשיא נטל לידיו את מלוא סמכויות השלטון על פי תקנות החירום של החוקה הצרפתית ואסר על כל חייל וצרפתי להישמע לפקודות המתקוממים באלג'יריה". סופר "הארץ" בפאריס מוריס קאר הוסיף כי המורדים לא נתקלו בהתנגדות כשהשתלטו על ערים ועיירות באלג'יריה, "משום שהמפקדים הנאמנים לנשיא מסרבים להיגרר למלחמת אחים, ומעדיפים להמשיך במילוי השליחות שהופקדה בידם על ידי ממשלת צרפת, המלחמה בחזית השחרור הלאומית". לפי "הארץ", רק "גדודי צנחנים ויחידות מעטות בלבד של לגיון הזרים עברו באורח פעיל לצדם של הגנרלים והקולונלים המתקוממים, אך הנשיא עשוי להיאלץ להטיל מצור ממושך פחות או יותר על אלג'יריה מתבדלת למעשה, שאינה יכולה להחזיק מעמד לאורך זמן ללא עזרה מבחוץ. גם המתקוממים אינם יכולים לצפות לסיוע מכל מקור שהוא, אף לא מספרד של פראנקו".

עוד דיווח "הארץ" מפאריס כי "מצב חירום הוכרז בצרפת נוכח השתלטות צנחני לגיון הזרים על הבירה אלג'יר". נראה שיותר מכל חששו הצרפתים מהפיכה פאשיסטית. "לה פיגארו" הצרפתי הבהיר במאמר מערכת כי "הפיכה צבאית ניאו-פאשיסטית תבודד את צרפת במידה טראגית ותסתיים בהשפלה המשתווה לכשלון סואץ, בתתה לחרושצ'וב וקנדי הזדמנות לבוא לידי הבנה על חשבוננו", ציטט "הארץ".

משפטו של סאלאן נמשך שבוע, ולפי דיווחי סופר "הארץ" נראה שהוא ניצל מסכין הגיליוטינה, ונדון "רק" למאסר עולם בשל העובדה ש"השופטים הושפעו מידיעות על מעשי זוועה שביצעו אנשי חזית השחרור הלאומית באלג'יריה". בידיעה נוספת צוין כי "צרפת הביעה אי רצון על פסק הדין, ורואה בכך פגיעה רצינית בכוחות הביטחון". סאלאן זכה לחנינה ביולי 1968 ומת ביולי 1984 בבית החולים הצבאי ואל דה גראס שבפאריס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ