נשיא תימן סירב ברגע האחרון לחתום על פרישתו

למרות הלחץ, שוב חזר בו סאלח מהבטחתו. תומכיו הטילו מצור על שגרירי ארה"ב ואירופה במשך שעות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

צנעא (אי-פי). אחרי הבטחות חוזרות ונשנות ומסך עשן לגבי כוונותיו, סירב אתמול נשיא תימן עבדאללה סאלח להיכנע ללחצים הכבדים שהפעילו עליו ארה"ב ומדינות ערביות, ולא חתם על ההסכם שלפיו עליו להתפטר בתוך 30 יום. אנשיו הוציאו לרחובות תומכים חמושים שדרשו שימשיך לכהן בתפקידו.

מאות אנשי מיליציה חמושים בסכינים ובחרבות כלאו שגרירי מדינות זרות בבניין שגרירות איחוד נסיכויות המפרץ. הם חסמו את הכניסות לבניין שבו התכנסו שגריר ארה"ב וארבעה שגרירים ממדינות אירופיות וערביות בציפייה שהנשיא סאלח יבוא ויחתום על ההסכם, ומנעו מהם לצאת שעות ארוכות.

רק בערב נחתו מסוקים של צבא תימן על הבניין, חילצו את הדיפלומטים והביאו אותם לארמון הנשיאות, שבו היו עדים לחתימתם של בכירים ממפלגת השלטון על ההסכם. ואולם, סאלח, שנראה בטלוויזיה הממלכתית עומד ליד השגריר האמריקאי, לא חתם. בהתאם להסכם, סאלח אמור לפרוש מהנשיאות בתוך 30 יום ולהעביר את השלטון לסגנו, ובתמורה לכך ייהנה מחסינות מתביעות משפטיות.

סאלח אמר לאחר מכן כי יחתום רק אם ראשי האופוזיציה יהיו נוכחים בטקס ויחתמו באופן פומבי, ולא מאחורי דלתיים סגורות. "אם הם לא יסכימו, הם יכניסו אותנו למלחמת אזרחים ויהיו אחראים לשפיכות הדמים של העבר ושל העתיד בשל טיפשותם", הזהיר בנאום בטלוויזיה. נציגי מפלגות האופוזיציה חתמו שלשום על ההסכם באופן פרטי, וסאלח הבטיח לחתום עליו למחרת היום.

הנשיא התימני כבר חזר בו פעמיים לפחות בעבר מחתימה על ההסכם, ובכך הוסיף לחוסר האמון שמתנגדיו רוחשים לו. בכיר בריאד הודיע כי המועצה לשיתוף פעולה במפרץ, הגוף האזורי שתיווך בהשגת ההסכם, פרשה מהתיווך בעקבות סירובו של סאלח לחתום.

אתמול נערכו הפגנות תמיכה בסאלח ומאות תומכים חמושים התפרסו ברחובות צנעא. עשרות נאספו לפני האקדמיה לשוטרים, שבה דנו ראשי מפלגת השלטון בהסכם. "לוחצים עלינו לדחות את היוזמה", אמר מוחמד סעד, אחד המשתתפים. תומכים אחרים הקימו באחד הרחובות הראשיים של צנעא אוהל גדול שחסם את התנועה, והניפו שלטים שבהם נכתב "אל תלך! אל תחתום!". חמושים נוספים חסמו את הכביש לארמון הנשיאות וצעקו "לא נרשה לגרש את הנשיא!".

הרגע הקשה ביותר אירע כשמאות מתומכי סאלח, שנופפו בחרבות ובסכינים, התגודדו לפני בניין שגרירות איחוד נסיכויות המפרץ. הם חסמו את שתי הכניסות שלו ואף תקפו שיירה שבה נסע עבדל לטיף בן רשיד אל-זיאני, המתווך הראשי מטעם המועצה לשיתוף פעולה של מדינות המפרץ. הם ניסו למנוע ממנו את הכניסה למתחם וצעקו נגד התערבות מדינות המפרץ בענייניה של תימן. גם שיירה שבה נסע השגריר הסיני הותקפה על ידי חמושים, לפני ששוטרים באו לעזרתה ופיזרו את ההמונים.

הרוגים נוספים בסוריה

בתוך כך, מספר ההרוגים מירי כוחות הביטחון הסוריים על לוויה של מתנגדי השלטון בעיר חומס שלשום עלה ל-11. ההלוויה היתה להרוגי הפגנות יום השישי, שבהן נהרגו יותר מ-40 בני אדם. רזאן זייתונה, עורכת דין המתמחה בזכויות אדם, אמרה שבידיה שמות של לפחות 11 בני אדם שנהרגו בבית הקברות נאסר, בשעת הלוויותיהם של עשרה מפגינים שנהרגו מאש של כוחות הביטחון בחומס יום קודם לכן. 7,000 בני אדם נכחו בהלווייתם אתמול, שהפעם לא הופרעה בידי כוחות הביטחון.

לפי הערכות של ארגוני זכויות אדם, יותר מ-900 בני אדם נהרגו בדיכוי המחאה נגד השלטון בדמשק בשבועות האחרונים. מספר ההרוגים בסוריה גדול מכל מדינה ערבית אחרת שבה היו הפגנות נגד השלטון מאז תחילת המהפכה בתוניסיה, מלבד לוב. כ-850 בני אדם נהרגו במצרים בעת שהשלטון הקודם ניסה למנוע את נפילתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ