צבא צפון סודאן השתלט על עיר מרכזית בקרב עם הדרום

חודשים לאחר משאל העם, עימותים באזור הגבול בסודאן

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

חרטום (רויטרס). כוחות צבא צפון סודאן השתלטו שלשום, לאחר קרב עם כוחות הדרום, על אביי, העיר המרכזית במחוז בעל אותו שם. המחוז, בגבול בין הצפון לדרום, הוא שטח מריבה בין שני הצדדים. מדובר בשלב חדש של אלימות באזור, לקראת התנתקותו של הדרום מהצפון בחודשים הקרובים.

במשאל עם שהתקיים בינואר הצביעו תושבי דרום סודאן בעד עצמאות, בהתאם להסכם השלום שנחתם ב-2005. אולם בימים האחרונים חלה עלייה בתקריות האלימות באביי, המחוז העשיר בנפט שהצפון והדרום טוענים לבעלות עליו.

"כוחות האויב" סולקו לדרום, נמסר בטלוויזיה הממלכתית של סודאן. הנשיא עומר אל-באשיר הדיח את שני ראשי המינהל באביי ופיזר את המועצה האזורית, זאת לפי דיווח סוכנות הידיעות הסודאנית. "העיר אביי נמצאת בשליטת צבא סודאן והוא מטהר אותה מכוחות בלתי חוקיים", אמר השר הסודאני אמין חסן עומר, בצאתו מפגישה עם משלחת של מועצת הביטחון של האו"ם שנערכה בחרטום. לדבריו, צבא הצפון פעל רק לאחר שהדרום הזיז ללא אישורו כוחות לאזור המריבה, בהפרות חוזרות של הסכם השלום מ-2005. "הממשלה מחויבת להסכם השלום, אבל צבא הדרום רצה לאכוף פתרון חד-צדדי", אמר.

האו"ם דיווח מוקדם יותר כי צבא הצפון הציב 15 טנקים בעיר. דוברי הדרום הודו כי הצפון השתלט על העיר. "אביי נמצאת בשליטת צבא סודאן. הם הביאו טנקים", אמר דובר צבא הדרום פיליפ אגייה. "אנו קוראים לאו"ם להגן על האזרחים", הוסיף.

תושבי אביי היו אמורים להשתתף בינואר במשאל עם בנושא הצטרפות המחוז לדרום או לצפון. מחלוקות בדבר השאלה מי זכאי להצביע הובילו לביטול המשאל, והשיחות בדבר מעמד המחוז הופסקו. על צפון ודרום סודאן להגיע להחלטה, עוד לפני יישום החלוקה, בדבר חלוקת ההכנסות משדות הנפט במחוז.

ממשל אובמה גינה את ממשלת סודאן, הבהיר כי תגובתה מוגזמת ובלתי אחראית, ודרש להסיג את כוחות הצפון מאביי. גם מועצת הביטחון של האו"ם פרסגמה הודעה שבה נדרשה חרטום להסיג כוחותיה.

האירועים האלימים החלו יממה לפני תחילת השיחות בין משלחת מועצת הביטחון לממשלת הצפון בנושא אביי. הצפון, המוסלמי בעיקרו, והדרום, שרוב תושביו נוצרים או מאמינים בדתות המקומיות, נלחמים זה עשרות שנים במלחמת אזרחים שגבתה כשני מיליון קורבנות. מוקדם יותר החודש, 14 בני אדם נהרגו בעימות בין כוחות הצפון לדרום באביי. כל צד האשים את השני באחריות לפריצת העימות. בחודש שעבר אמר הנשיא באשיר כי לא יכיר בעצמאות הדרום אם הוא לא יוותר על תביעותיו על המחוז השנוי במחלוקת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ