ארה"ב נגד איראן - עכשיו בזירת היוגורט

המתכון המשובח ליוגורט ה"שפם הלבן" עשה את כל הדרך מהמזה"ת לאמריקה. הבירוקרטיה של הדוד סם עצרה את החגיגה

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

הומה דאשטקי ומשפחתה היגרו לארה"ב מאיראן ב-1984 והתיישבו בקליפורניה. אביה הביא עמו מהמולדת את הסוד להכנה מסורתית של יוגורט נפלא, מהסוג ששוחרי אוכל ואניני טעם נלחמים עליו בשוקי האוכל הפזורים בקליפורניה. המוצר, שנקרא "השפם הלבן" על שם שפמו המפואר של האב, זכה כאמור להצלחה, והומה ראתה את עצמה בדרך להגשים את חלום המהגרים ולהפוך ליזמית.

אולם, לאחר שלושה חודשי הכנת ומכירת יוגורט (עם מחזור כספי של כ-300 דולר בשבוע ואפס רווחים) נתקלה הומה במסורת אמריקאית שלא הכירה - הסחבת הבירוקרטית. על אף שבמשך שנה טרחה לקבל את כל האישורים הנדרשים במחוז אורנג', היה עליה להכיר כעת גם את "אגף החלב ומוצרי החלב" במשרד החקלאות והמזון של קליפורניה. באחת השבתות בחודש מארס נדרשה דאשטקי לעצור את היצור והמכירה, או שתזומן למשפט.

אם בני דאשטקי היו קוראים כתבי עת כ"המנכ"ל", סביר להניח שהתנהלות העניינים היתה נהירה להם. בחודש האחרון פרסם "המנכ"ל" את הרשימה השנתית המדרגת את מדינות ארה"ב על פי האקלים העיסקי בהן. קליפורניה, פעם נוספת, הגיעה למקום ה-50. אבל דאשטקי לא קוראת את "המנכ"ל", ולכן, לא היה לה מושג.

דאשטקי היתה העובדת היחידה ב"מפעל" שבו הכינה את היוגורט על פי הוראות אביה. השניים עמלו בלילות ובקרים, לפני ואחרי שעות העבודה הרגילות שלהם, וטיפחו באהבה את היוגורט מתחת לשמיכות בבית. בהמשך סיננו ובחשו במשך שעות, כדי להשיג את הטעם האלוהי. כיוון שהכל נעשה בעבודת יד, הכמויות היו זעירות. כ-76 ליטרים בשבוע, שנמכרו רק בשוק האיכרים המקומי.

אלא שלאגף החלב ומוצריו יש חוקים משלו, גם אם רובם הוחלו ב 1947 (ומאז כמעט שלא חלו בהם שינוים), ודאשטקי נדרשה כעת להכניס למפעל המשפחתי מכונת פסטור (על אף שהיא קונה חלב מפוסטר במכולת), מיכל תרביות, מכונת מילוי ומכונת "פיקוק". פקחי האגף הסכימו שאכן היוגורט המכני יאבד מטעמו, אבל אלה החוקים שלהם כפופים מוצרי החלב בקליפורניה, הסבירו.

דאשטקי אמרה שתשמח להדביק על מוצריה תווית שלפיה "המוצר אינו עומד בתקני אגף החלב ומוצרי החלב", או אולי "השפם הורג", אבל רעיונותיה נדחו. הטיעון הנוסף, שלפיו המוצר נועד רק לאניני טעם מעטים שמגיעים לשוק האוכל, נדחה גם הוא.

"השפם הלבן" נותר מרוט ודאשטקי שוקלת מעבר למדינה אחרת, שחוקיה מאפשרים ייצור ידני של מזון. היא עשויה להיות היזמית הראשונה שתברח ממדינת הזהב או, שהיא פשוט תוותר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ