ויליאם וקייט של ממלכת בהוטאן

במדינה המבודדת מתרגשים מהודעת המלך ואנגצ'וק על אירוסיו לפשוטת עם

ווזביר חוסיין, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ווזביר חוסיין, אי-פי

אמנם חתונתם של הנסיך ויליאם וקייט מידלטון זכתה לסיקור תקשורתי נרחב בהרבה, אבל תושבי בהוטאן, הממלכה האחרונה בהרי ההימלאיה, חגגו לשמע הידיעה כי מלכם הצעיר מתארס לפשוטת עם. הנסיך ג'יגמה חיסאר נאמגייל ואנגצ'וק, שמוכר יותר בשם "נסיך החלומות", בשל דמיונו לאלוויס פרסלי, חייך כשהזכיר את שם ארוסתו, סטודנטית בת 21 שלומדת בריג'נט קולג' שבלונדון, בעת הנאום שנשא בטקס פתיחת הפרלמנט ביום שישי.

"קוראים לה ג'טסון פמה, אמנם היא צעירה, אבל היא חביבה וטובת לב. בעזרת תכונות אלה, מלבד התבונה שיוסיפו לה הגיל והניסיון, תוכל המלכה המיועדת לשרת היטב את האומה", ציטט קואנסל, העיתון החשוב בבהוטאן, מהנאום שנשא המלך לפני בית המחוקקים. המלך ואנגצ'וק בן ה-31, שסיים את לימודיו באוקספורד, הוסיף: "אני לא יודע איך היא תיראה בעיני העם, אבל בעיניי היא האחת". ובנוגע למועד החתונה מסר: "החלטתי שהחתונה תתקיים מאוחר יותר השנה", אולם טרם נקבע תאריך.

הנוכחים באולם התאמצו קשות לשמור על נימוסיהם ולא למחוא כפיים, מחווה הנחשבת להפרה של כללי הנימוס המקובלים בבהוטאן, מדינה שבה לא נהוג להפגין אושר בפומבי. "הודעתו של הוד מלכותו הפכה לשיחת הממלכה", סיפר בטלפון סנגאי דובה, בכיר בממשל הבהוטאני. "זה מה שהעם ציפה לשמוע, מפני שאצלנו המלוכה עוברת בירושה, והנישואים האלה יעניקו לנו את מלכנו הבא". פמה התלוותה למסעותיו הרשמיים של המלך בתקופה האחרונה.

החתונה צפויה להיות מאורע ענק בבהוטאן, שבה בני משפחת המלוכה אהובים מאוד, אם כי מן הסתם לא תעורר אותו טירוף בינלאומי ששטף את העולם לקראת החתונה המלכותית הבריטית בחודש שעבר. משפחת המלוכה נערצת בממלכה המבודדת, שבה עיצובי הבתים והבגדים לא השתנו במשך מאות שנים, על אף פתיחותה לעולם באחרונה והפיכתה, בעשור האחרון, למלוכה חוקתית. לאורך שנים לא היו בבהוטאן חשמל, כבישים, בתי ספר ובתי חולים. גם כיום אין בממלכה רמזורים.

בהוטאן החלה להיפתח לעולם בשנות ה-60. זרים והתקשורת הבינלאומית הורשו להיכנס רק ב-1974, והטלוויזיה והאינטרנט הגיעו רק ב-1999. הסודיות בבהוטאן היתה כה רבה שאביו של ואנגצ'וק, ג'יגמה סינגייה ואנגצ'וק, חגג בפומבי ובאופן רשמי את נישואיו לארבע אחיות רק ב-1988, שנים לאחר טקסי נישואים פרטיים שנערכו להם. ואנגצ'וק הוא המלך החמישי מאז נוסדה הממלכה ב-1907.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ