תבוסה למנהיגי ספרד וגרמניה בבחירות מקומיות ואזוריות

מפלגות השלטון בצרות

רפאל מינדר, ג'ודי דמפסי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר, ג'ודי דמפסי

ניו יורק טיימס

תבוסות בבחירות מקומיות ואזוריות למפלגות השלטון בספרד וגרמניה. ההפסד של ראש ממשלת ספרד משקף את הזעם הגובר והולך בארצו לגבי המצב הכלכלי. התבוסה של קאנצלרית גרמניה היא שלב נוסף בהידרדרות בפופולריות שלה, ושל התחזקות המפלגה הירוקה במדינה, שזוכה בחודשים האחרונים להישגים אלקטורליים חסרי תקדים.

מפלגת השלטון הסוציאליסטית בספרד נחלה שלשום מפלה קשה בבחירות האזוריות, על רקע מחאתם של אלפי צעירים ספרדים שהודיעו כי ימשיכו להפגין כדי לחולל שינוי מקיף במערכת הפוליטית במדינה. בנאום שבו הודה בתבוסת מפלגתו, אמר שלשום ראש הממשלה, חוסה לואיס רודריגס ספאטרו, שהממשלה נענשה בידי הבוחרים על דרך ניהול המשבר הכלכלי, שהעלה את שיעור האבטלה במדינה ל-21%, כפליים כמעט מהשיעור הממוצע באירופה.

"תוצאות אלה קשורות קשר הדוק להשלכות המשבר הכלכלי הפוקד אותנו כבר שלוש שנים", אמר ספאטרו בהודעה ששודרה בטלוויזיה. "קרוב לשני מיליון מקומות עבודה אבדו, ואני מכיר ספרדים רבים שנקלעו למצוקה. אין ספק, היום הם הביעו את חוסר שביעות רצונם", אמר. אלפי מפגינים, שנטלו במפתיע את היוזמה מהמפלגות, האיגודים המקצועיים וגופים אחרים, התקהלו שלשום במקביל, זה היום השמיני ברציפות, בפוארטה דל סול במדריד ובכיכרות אחרות בערים נוספות ברחבי המדינה. המפגינים, המדגישים שאין להם שום השתייכות מפלגתית, תובעים לכונן מערכת דמוקרטית ייצוגית יותר ולשים קץ לשחיתות הפוליטית במדינה.

קבוצות המפגינים, שהפכו את פוארטה דל סול למוקדה של תנועת מחאה כלל ארצית, מתכוונים להמשיך להפגין במקום לפחות עד יום ראשון הבא. המחאה בברצלונה, העיר השנייה בגודלה בספרד, צפויה להגיע לשיאה ב-15 ביוני בצעדה המונית אל בניין הפרלמנט של קטלוניה.

קואליציה בראשות הסוציאל-דמוקרטים והירוקים זכתה שלשום שוב בבחירות האזוריות בעיר-מדינה ברמן בגרמניה; גוש האיחוד הנוצרי דמוקרטי בראשות הקאנצלרית אנגלה מרקל ספג מהלומה קשה כשהגיע לראשונה בהיסטוריה למקום השלישי אחרי הירוקים. כך עולה מספירה ראשונית של הקולות.

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית המקומית בראשותו של ינס בהרנסן קיבלה 38.1% מקולות הבוחרים, מעט יותר ממה שהשיגה ב-2007; הירוקים קיבלו 22.5%, לעומת 16% ב-2007; ואילו המפלגה הנוצרית דמוקרטית, שהיתה תמיד שנייה בחשיבותה במדינת מחוז קטנה זו, זכתה רק ב-20%, לעומת 25% ב-2007. אם מגמת התחזקות מפלגת הירוקים תימשך בבחירות אזוריות נוספות, גדולים סיכויה להפוך ללשון המאזניים בבחירות הפדרליות הצפויות להתקיים ב-2013. סקרי דעת קהל מלמדים שלו הבחירות היו נערכות היום, היתה הקואליציה המרכז ימין של מרקל מובסת בידי חזית של סוציאל-דמוקרטים וירוקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ