את ששת ימי מסעו באירופה החל אובמה בטיול שורשים באירלנד

אובמה פתח את מסעו באירופה בטיול שורשים באירלנד. התרגשות מיוחדת נרשמה בעיירה מוניגול, שזכתה לארח צאצא רחוק של אחד מבניה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשעה שראש ממשלת ישראל התכונן בבית ההארחה של הבית הלבן לנאומיו בוועידת איפא"ק ובקונגרס, מארחו נשיא ארה"ב ברק אובמה נחת אתמול עם רעייתו באירלנד, התחנה הראשונה בביקור של שישה ימים באירופה. בימים הקרובים יבוא אובמה גם ללונדון, לפסגת מנהיגי שמונה המדינות המתועשות בפאריס, לפגישה עם נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב, ולמפגש עם ראשי המדינות של מזרח ומרכז אירופה בפולין.

התרגשות מיוחדת נרשמה בעיירה האירית מוניגול, שזכתה לארח צאצא רחוק של אחד מבניה - הסנדלר פלמות קירני - שעזב את המקום לפני 161 שנים בתקופת הבצורת הקשה, והיגר בהיותו בן 19 למדינת אוהיו שבארה"ב. ספק אם קירני העלה על דעתו שיום אחד, הנכד של הנכד של הנכד שלו יחזור לבקר במקום כנשיא ארה"ב, ועוד הנשיא השחור הראשון של ארה"ב.

לכבוד ביקורו של אובמה, בתים נצבעו מחדש, תמונותיו נתלו בחלונות הראווה של החנויות, בית קפה זכה לשלט חדש "קפה אובמה", דיוקנו המלווה בפתגמים איריים הודפס בחופזה על חולצות, דגלי ארה"ב נתלו בכל מקום, ולהקת ריקודים מקומית גם שינתה לכבודו את השם ל"הרקדנים של אובמה".

כ-300 תושבים, שנאלצו לעבור בידוק ביטחוני קפדני ולהמתין לנשיא כשלוש שעות ברוח ובגשם, לא התלוננו על היחס וקיבלו את האורח בשירה. כשברק אובמה דיבר בעבר על קרובי משפחה "המפוזרים בכל העולם", מתברר שהוא לא התכוון רק לקניה, מולדת אביו, אלא גם לקרוב המשפחה הרחוק שלו מצד אמו הלבנה, רואה החשבון הנרי הילי, בן 26, שזכה לחיבוק מהגברת הראשונה מישל אובמה.

הנשיא ביקר בבניין האבן שלדברי המקומיים היה שייך למשפחתו, התרועע עם ההמון במשך כ-20 דקות, כולל תושבים שלא הצליחו לדבר מרוב התרגשות. רבים בעיירה הודו שהם שמחים גם על התיירים שיבואו לבקר בה בעקבות הנשיא.

בארה"ב חיים כ-40 מיליון תושבים ממוצא אירי, ובמטה הנשיא בטוחים שהרגשנים מביניהם יזכרו את הביקור בארץ האבות לקראת הבחירות. במסיבת העיתונאים המשותפת בדבלין, ראש ממשלת אירלנד אינדה קני אמר לאובמה: "ברוך הבא הביתה", והתלוצץ כי "יש לנו עסק לא גמור עם הנשיא. בפעם הבאה שהוא חוזר, הוא צריך להביא את מקלות הגולף". רק ענן האפר הוולקני, שעושה דרכו דרומה מאיסלנד, העיב על האווירה החגיגית ואילץ את אובמה לעזוב אמש את אירלנד בטיסה ללונדון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ