חמושים מצפון סודאן בוזזים עיירת גבול

העימות בין צפון סודאן לדרומה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ג'ובה (אי-פי). צבא דרום סודאן מסר כי צבא הצפון עומד לפתוח במלחמה באזור השנוי במחלוקת, העיר אביי, השוכנת על הגבול בין דרום לצפון סודאן. במקביל, הודיעה משלחת האו"ם לאזור כי חמושים העלו באש מבנים רבים והשתתפו במעשי ביזה בעיר אתמול.

האלימות באזור העשיר בנפט פרצה בסוף השבוע והתעורר חשש ששני הצדדים יחזרו להילחם זה בזה. דרום סודאן, שרוב תושביו נוצרים או מאמינים בדתות המקומיות, הצביע בינואר בעד פרישה מהצפון המוסלמי ברובו, והאזור אמור להפוך למדינה עצמאית ב-9 ביולי. ואולם, האלימות באביי מעיבה על ההתקדמות לקראת עצמאות. ראש שבט סודאני מהצפון סיפר כי אנשיו נכנסו לאביי עם בני שבטים אחרים, משום שהם רואים בה עיר השייכת לצפון. השבט האפריקאי נגוק דינקה וגם השבט הערבי מיסריה תובעים לעצמם את האזור, ששניהם רועים בו את עדריהם.

גוסטאבו פרנננדס מארגון "רופאים ללא גבולות" סיפר כי אזרחים נמלטים מהאלימות באביי דרומה בשל חששם מהתקפות נוספות. הוא הוסיף כי ילדים רבים הולכים מרחקים גדולים לבדם ויש חשש שיתייבשו. טנקים של צפון סודאן נכנסו לאביי במוצאי שבת וסילקו ממנה חיילים דרומיים שהיו חלק מיחידת אבטחה משותפת. מתחם האו"ם נפגע מאש מרגמות, ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון ומועצת הביטחון של האו"ם קראו לשים מיד קץ לפעולה הצבאית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ