אחרי ארה"ב, גם האיחוד הטיל עיצומים על אסד

אירופה מגבירה את הלחץ

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בריסל (אי-פי). האיחוד האירופי הטיל אתמול סנקציות על נשיא סוריה בשאר אסד בשל המשך האלימות של ממשלתו כלפי מפגינים נגד הממשלה, שבהן נהרגו יותר מ-900 בני אדם. הגוש האירופי, שבו 27 מדינות, הודיע על כי ימנע אשרות כניסה לאסד ותשעה ממקורביו וראשי שלטונו ועל הקפאת נכסיהם.

בתחילת החודש הטיל האיחוד האירופי סנקציות על 13 מראשי השלטון הסורי, אך אסד לא היה ביניהם. בכיר אירופי אמר אז כי השמטת שמו של הנשיא הסורי נעשתה בכוונה, כחלק מהחמרה הדרגתית של הסנקציות. ואולם, הריגת המפגינים נגד המשטר לא חדלה. כוחות ביטחון סוריים פתחו באש על תהלוכת לוויה למפגינים שנהרגו בשבת ובכך עלה, לפי הדיווחים, מספר ההרוגים ליותר מ-900. וושינגטון כבר הודיעה על הטלת סנקציות על שליט סוריה עצמו, אולם בניגוד לארה"ב, שבה לבכירים הסוריים אין ככל הנראה נכסים, רבים מהם מחזיקים לפי דיווחים חשבונות בנק ונדל"ן במדינות שונות באירופה.

הסנקציות הן מכה אישית קשה לאסד, שרכש את השכלתו בבריטניה. כשעלה לשלטון, הוא ראה עצמו בתחילה כרפורמיסט, והודיע שיעמיד בראש סדר העדיפויות את החזרת סוריה לקהילה הבינלאומית. במסגרת מאמציו אירח דיפלומטים אירופים רבים בארצו. רעייתו אסמה נולדה, גדלה והתחנכה בבריטניה. בתחילת החודש נאלצה השגרירות הסורית בלונדון להכחיש בתוקף שמועות שהיא נמלטה לבריטניה עם שני ילדיה.

ג'ורג' צ'צ'ן, פעיל אופוזיציה סורי שנמלט מארצו, קידם בברכה את הסנקציות על אסד. "הגיע הזמן לסנקציות כאלה", אמר צ'צ'ן, שהודה עם זאת כי הסנקציות לא יביאו לסילוקו של אסד מהשלטון. "זה היה צעד חשוב משום שהוא סמל. בשאר אסד הוא ראש המערכת, הוא ראש המשטר. לכן, כשהטילו עליו את הסנקציות, אמרו: 'הנשיא הוא האחראי למתרחש בסוריה, להריגות ולכל השאר'", הוסיף.

שרי החוץ של האיחוד האירופי, שנועדו אתמול בבריסל, הודיעו שהאיחוד מגנה נחרצות את צעדי הדיכוי הננקטים על ידי הצבא וכוחות הביטחון, הפועלים נגד המפגינים באלימות. בהודעה נאמר שהאחראים לאלימות יתנו את הדין על מעשיהם. ההודעה גם קוראת להנהגה הסורית להעניק רישיון כניסה למשלחת דחופה מטעם נציב האו"ם למען זכויות האדם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ