נשיא איראן ישתמש בסנקציות כדי להציל את עצמו

על רקע הסכסוך בין הנשיא למנהיג העליון, החריף האיחוד האירופי את העיצומים על טהראן

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

מנת הסנקציות הנוספת שהטיל אתמול האיחוד האירופי על איראן, עשויה דווקא לסייע לנשיא מחמוד אחמדינג'אד להיחלץ ממאבק הכוחות אליו נקלע בשבועות האחרונים. בצעד, שהפך כבר לריטואל קבוע שבו ארה"ב, אירופה, או שניהם יחד מטילים סנקציות על איראן בשל חוסר שיתוף הפעולה שלה בסוגיית הגרעין, החליטו שרי החוץ של האיחוד להוסיף עוד כמאה חברות איראניות לרשימה השחורה של חברות שאין לעשות איתן עסקים, וכן הרחיבו את רשימת האישים האיראניים שעליהם יוטלו מגבלות תנועה. המוסד החשוב ברשימה שעדיין לא פורסמה, הוא ככל הנראה בנק הסחר האיראני שפועל בגרמניה.

צעד זה נוסף לסבבי הסנקציות הקודמים שהטיל האו"ם אחרי קשיים מרובים לשכנע את רוסיה וסין, ואחרי הסנקציות הנוספת שהטילה ארה"ב, להן אינן שותפות רוסיה, סין, טורקיה וונצואלה. בתגובה, שוקל הפרלמנט האיראני לראשונה להרכיב רשימה של 26 אנשי ציבור אמריקאים אשר "נגועים בפגיעה בזכויות אדם" ואשר איראן תטיל עליהם מגבלות תנועה.

הסנקציות האירופיות, שכנראה לא ישפיעו על עמדתה של איראן בנושא תוכנית הגרעין שלה, מוטלות כאשר אחמדינג'אד ממשיך לנהל מאבק פוליטי עם הפרלמנט ובעקיפין נגד המנהיג הרוחני העליון עלי חמנאי. מאבק זה החל עם פיטוריו של שר המודיעין היידר מוסלהי, אשר הושב לכהונתו בהוראה מפורשת של חמנאי. הוא המשיך כאשר אחמדינג'אד החליט בשבוע שעבר ליטול לעצמו את תפקיד שר הנפט בעקבות הוראת הפרלמנט לצמצם את מספר המשרדים הממשלתיים במטרה לחסוך בהוצאות. אולם כאן נתקל הנשיא בחומה פרלמנטרית, אליו הצטרפה המועצה לשמירת החוקה - שקבעה כי צעדו של אחמדינג'אד אינו חוקי והוא לא יכול לשמש שר נפט זמני.

סגנו רב הסמכויות של אחמדינג'אד, חמיד בקאי, הושעה השבוע מתפקידו לארבע שנים בחשד שמעל בכספים בעת שהיה אחראי על המוסד למורשת תרבותית ולתיירות, ואילו יועצו הקרוב ובן משפחתו, אספנדיאגר משאאי, נחקר עתה על מעורבותו בעסקים פרטיים בניגוד לחוק. אתמול דיווחה רשת אל-ערבייה שמפקד כוחות הבסיג', מוחמד ריזה נקדי, האשים בצעד חסר תקדים את אחמדינג'אד ואת משאאי בכך שהם חברים בארגון המחתרת "מוג'הדין חלק", שמוגדר כארגון טרור ובארגונים נוספים שפועלים נגד המשטר. ביקורתו יוצאת הדופן של נקדי היא המשך לביקורת החריפה שהשמיעו באחרונה בכירים במשטר האיראני, בהם מוחמד ג'נאטי, ראש מועצת שומרי החוקה אשר הגדיר את עוזריו של אחמדינג'אד כ"סוטים מדרך הישר".

אבק רעשני זה לא יסלק לפי שעה את אחמדינג'אד, אבל הוא כבר מגביל את מרחב הפעולה שלו ובעיקר את כוונתו להשאיר במנגנון השלטון פקידים בהשפעתו גם אחרי שתסתיים כהונתו בעוד כשנתיים. ההערכה בטהראן היא שדווקא הסנקציות עשויות לפיכך לשמש את אחמדינג'אד, בכך שיוכל להטיל על יריביו את אשמת שיתוף הפעולה עם אויביה של איראן.

הסנקציות הנוכחיות באות אחרי שהסבב האחרון של המשא ומתן של המערב עם איראן, שהתקיים בינואר באיסטנבול, לא הניב תוצאות של ממש.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ