נאט"ו הפציצה את טריפולי בהתקפה העזה ביותר עד כה

בירת לוב במוקד הלחימה

ניו יורק טיימס
ג'ון ברנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ון ברנס

טריפולי. בהתקפה העזה ביותר שהיתה עד כה על טריפולי בשני חודשי המערכה נגד כוחותיו של מועמר קדאפי, הפציצו אתמול מטוסי נאט"ו יותר מ-15 מטרות במרכז הבירה, שהתמקדו ברובן במתחם מטהו של הקלונל קדאפי. הפצצות, שהחלו בשעה אחת לפנות בוקר ונמשכו כ-30 דקות, גרמו לבהלה רבה בקרב התושבים בסביבה. "חשבנו שהגיע יום הדין", אמר אחד התושבים בזעם. מיד לאחר שהסתיימה תקיפה אחת, נשמע בשמים קולם של מטוסי סילון מנמיכי טוס שבישר את תחילתה של תקיפה נוספת. ענני עשן שחורים היתמרו מעל לעיר.

עוצמת ההתקפות והתמקדותן באזור המתחם באב אל-עזיזיה במרכז טריפולי מסמנות ככל הנראה על החלטת נאט"ו להגביר את קצב ההפצצות מהאוויר, בניסיון לשבור את הקיפאון המאיים להשתרר על המערכה; גורמים בהנהגת לוב טוענים שהפצצות נאט"ו נועדו לחסל את קדאפי, אשר לגלג עליהן לא מכבר וטען שיד בעלות הברית לא תצליח להשיג אותו.

כמו במקרים דומים בעבר, גם הפעם יש פער בין הגרסאות של כוחות נאט"ו לזו של משטר קדאפי. לדברי מוסא איברהים, דובר ממשלת לוב, כוחות הביטחון שאיישו את המתחם המופצץ התפנו מהמקום בעוד מועד, ונפגעי ההפצצות, שלושה הרוגים וכ-150 פצועים, היו אזרחים המתגוררים באזור. ממטה נאט"ו בנאפולי נמסר שהמטוסים הפציצו מוסך של כלי רכב הנושק למטהו של קדאפי, ושכל המטרות שהופצצו היו צבאיות, כמרכזי פיקוד; ממשלת קדאפי טענה מנגד שהפצצות והטילים פגעו במתקנים אזרחיים בלבד.

הרשויות בלוב הציגו בפני עיתונאים שנלקחו לבית החולים המרכזי של טריפולי שלוש גופות של גברים לבושים בגדים אזרחיים, שנפצעו בגלל רסיסים. כחצי תריסר גברים אחרים טופלו בשל פציעות קלות יותר. דובר הממשלה מוסא איברהים אמר ששאר הפצועים טופלו ושוחררו לבתיהם לפני בוא העיתונאים, או שנשלחו לטיפול בבית חולים אחר.

שלשום הודיע שר ההגנה של צרפת שבריטניה וצרפת יצרפו בהקדם האפשרי למערכה מסוקי תקיפה, צעד שנועד לענות לפחות לחלק מדרישות המורדים, הקוראים לנאט"ו לנקוט צעדים תקיפים יותר נגד הכוחות הנאמנים לקדאפי. הכנסתם של מסוקים מנמיכי טוס, ובהם להק בריטי של מסוקי אפאצ'י ומסוקי טיגר צרפתיים, יספקו למפקדי נאט"ו מרחב תמרון רב יותר לפעול נגד אנשי קדאפי מזה שהיה בידיהם עם השימוש שעשו עד כה במטוסי קרב. עם זאת, בריטניה הודיעה אתמול כי טרם התקבלה החלטה בנושא.

בתוך כך, הממשל האמריקאי מחפש דרכים לסייע למורדים ולהעניק להם תנופה, ובמסגרת הניסיונות האלה שלח שלשום משרד החוץ את ג'פרי פלטמן, בכיר באגף המזרח התיכון, לבנגאזי לפגישה עם מנהיגי המורדים. פלטמן הודיע כי נציגי המורדים הוזמנו לפתוח נציגות בוושינגטון. בנוסף, שר החוץ של ירדן מסר כי מדינתו מכירה במועצת המורדים בלוב ומתכננת לפתוח משרד דיפלומטי בבנגאזי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ