מאות טיסות בוטלו בגלל ענן האפר הוולקני

אלפי נוסעים נתקעו בנמלי תעופה בבריטניה ובאירלנד, בשל האפר שנפלט על יד הר הגעש האיסלנדי גרימסווטן מאז יום שבת. חברות תעופה טוענות שהטיסה בטוחה ומתנגדות להגבלות

ניו יורק טיימס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
גרדיאן

לונדון. אלפי נוסעים נתקעו בנמלי תעופה בבריטניה ובאירלנד, לאחר שחברות תעופה רבות ביטלו אתמול מאות טיסות בשל האפר שנפלט על יד הר הגעש האיסלנדי גרימסווטן מאז יום שבת.

אף על פי שנמלי התעופה המשיכו לפעול אתמול, בוטלו יותר מ-370 טיסות ברחבי בריטניה, כולל כל הטיסות לאדינבורו ולגלזגו שבסקוטלנד ומהן, ואלפי נוסעים נפגעו מדחיות וביטולים של טיסות אחרות. ברשויות התעופה באירופה מתקשים לחזות עד כמה ישפיע האפר על הטיסות בהמשך השבוע.

השירות המטאורולוגי של בריטניה הודיע כי האפר הגיע לצפון סקוטלנד וכי הוא עלול להתפשט לחלק גדול מבריטניה היום, אם כי חזאים אמרו שדפוסי הרוחות מקשים לחזות את נתיבו המדויק. בהודעה נאמר כי יש סיכויים רבים שענן האפר יכסה חלקים מדנמרק.

בעקבות ההודעה הזו פרסם מרכז הפיקוח האירופי הודעה, שבה נאמר כי "עלולה להיות פגיעה מסוימת בטיסות". ואולם, מומחים אומרים שההתפרצות שונה מזו של השנה שעברה כי חלקיקי האפר גדולים יותר, ולכן ייפלו לקרקע במהירות רבה יותר.

"זה יהיה שבוע מאתגר מאוד לנוסעים ולחברות התעופה", אמר סים קאלאס, נציב התחבורה של האיחוד האירופי. "אף על פי שאנחנו תלויים חלקית במזג האוויר ובצורת התפזרות האפר, איננו צופים בשלב הנוכחי סגירה נרחבת של שדות תעופה ופגיעות ארוכות בתחבורה האווירית כפי שראינו בשנה שעברה".

חברת התעופה ריאנאייר טענה שביצעה טיסת ניסוי מעל סקוטלנד שהתגלתה כבטוחה, והאשימה את הרשויות בסגירה מיותרת של המרחב האווירי. בחברה טענו כי "האזור האדום" האסור לטיסה מעל סקוטלנד הוא "המצאה" של רשות התעופה האזרחית הבריטית.

התפרצות הר הגעש כבר גרמה לנשיא ארה"ב ברק אובמה, הנמצא בביקור של שישה ימים באירופה שיכלול פגישה של ראשי הג'י-8 בצרפת, לקצר את ביקורו באירלנד ולטוס לבריטניה יום לפני הזמן. גם קבוצת הכדורגל של ברצלונה הקדימה את בואה לבריטניה מחשש שענן האפר ימנע את הגעתה למשחק גמר ליגת האלופות מול מנצ'סטר יונייטד בשבת.

שר התחבורה הבריטי, פיליפ האמונד, שהבטיח כי הפעם לא תהיה סגירה כוללת של נמלי תעופה כפי שהיה בשנה שעברה, אמר שלשום בבי-בי-סי כי "נצטרך ללמוד לחיות עם ההפרעות", אף על פי שיש כיום "מערכות הרבה יותר חזקות שימזערו את השפעת ההפרעות" כיוון שהרשויות מבינות כעת טוב יותר את הסיכונים מענני האפר.

ענן האפר מאיים על אחד מנתיבי האוויר העמוסים ביותר בעולם שבו יש כ-30,000 טיסות ביום. בחודשי אפריל ומאי אשתקד גרמה התפרצות הר הגעש אייפייליוקול לקרקוען של יותר ממאה אלף טיסות ולהפרעות בתחבורה האווירית במשך שבועות, שכתוצאה מהן נתקעו מיליוני נוסעים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ