שורשיו היהודיים של לנין מוצגים במוסקווה

אחותו של מייסד ברית המועצות כתבה ליורשו יוזף סטלין כי סבם היה יהודי שהתנצר, משום שחשבה שהחשיפה תסייע למלחמה באנטישמיות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מוסקווה. לראשונה יכולים אזרחים מן השורה ברוסיה להתבונן במסמכים המאשרים שמועות ישנות אך עקשניות לפיהן ולדימיר לנין, מנהיג ברית המועצות לשעבר, היה ממוצא יהודי. במדינה שבה עדיין שוררת אנטישמיות זה דורות רבים, מוצא שכזה יכול להיות כתם משמעותי, בעיקר כשמדובר במייסד ברית המועצות שעדיין נערץ בעיני רבים.

אחד מעשרות המסמכים שהוצגו בימים אלה לראווה במוזיאון ההיסטורי הממלכתי במוסקווה הוא מכתב של אנה אוליאנובה, אחותו הבכורה של לנין, שבו נאמר כי סבם מצד אמם היה יהודי אוקראיני שהתנצר כדי שיוכל לצאת מ"תחום המושב" ולזכות בהשכלה גבוהה.

"הוא היה בן למשפחה יהודייה עניה ובהתאם לתעודת הטבילה שלו, אביו היה משה בלאנק, תושב ז'יטומיר (עיר במערב אוקראינה)", כתבה אוליאנובה ב-1932 ליוזף סטלין, שירש את לנין אחרי מותו ב-1924.

בתקופת שלטון הצארים, רוב היהודים הורשו להתגורר רק באזור שכונה "תחום המושב" שכלל חלקים גדולים השייכים היום לליטא, פולין, מולדובה, אוקראינה ומערב רוסיה. יהודים רבים הצטרפו לבולשביקים כדי להילחם באנטישמיות שהשתוללה ברוסיה הצארית, ואחדים מהם אף הפכו למנהיגי המפלגה הקומוניסטית כשתפסה את השלטון אחרי מהפכת אוקטובר 1917. הבולט ביותר מביניהם היה לאון טרוצקי ששמו האמיתי היה ברונשטיין.

ואולם, לנין שנולד ב-1870 בשם ולדימיר איליץ' אוליאנוב טען תמיד שהוא רק רוסי. הוא כינה עצמו "לנין" ב-1901 בהיותו בגלות בסיביר. תקופה קצרה של קידום התרבות היהודית הסתיימה בתחילת שנות ה-30, כשפתח סטלין במסע טיהורים נגד יהודים במשטר ובמפלגה הקומוניסטית, והכין תוכנית להעביר את כל היהודים בברית המועצות לאזור הסמוך לגבול עם סין.

אוליאנובה ביקשה מסטלין לפרסם את מוצאו היהודי של לנין כדי שיסייע במאבק נגד האנטישמיות. "בשנים האחרונות שוב מתחזקת האנטישמיות, אפילו בקרב קומוניסטים", כתבה. "תהיה זו טעות להסתיר עובדה זו מההמונים". לדברי טטיאנה קולוסקובה, אוצרת התצוגה, התעלם סטלין מבקשתה ואסר עליה לדבר על המכתב.

בביוגרפיה הרשמית של לנין, שנכתבה בידי אחייניתו אולגה אוליאנובה, נאמר רק כי למשפחתו היו שורשים רוסיים, גרמניים ושוודיים. היסטוריונים יכלו לעיין במכתב של אוליאנובה כבר בתחילת שנות ה-90, אולם רבים חלקו על מקוריותו. עתה נבחר לשמש מוצג מרכזי בתערוכה במוזיאון וגלוי לעיני כל.

בתערוכה המוצגת בכיכר האדומה, לא רחוק מהמוזוליאום שבו מונחת גופתו של לנין שנחנטה לאחר מותו, יש גם מסמכים המוכיחים כי סבל כל כך אחרי השבץ שבו לקה ב-1922 עד שביקש מסטלין להביא לו רעל.

מריה, אחות אחרת של לנין, כתבה ב-1922 ביומנה כי בחר בכוונה בסטלין לביצוע המשימה. "הוא ידע שהחבר סטלין הוא בולשביק נאמן ונעדר רגשנות כלשהי. מי עוד היה מעז לשים קץ לחייו של לנין?". במכתב נאמר כי סטלין הבטיח בתחילה לסייע ללנין, אך חברים אחרים בפוליטביורו החליטו לסרב לבקשה. טרוצקי, המנהיג שסטלין אילץ לצאת לגלות ואחר כך הורה לרצחו, טען בזיכרונותיו שסטלין הרעיל את לנין.

***ולדימיר לנין (1870-1924)

הוגה מרקסיסטי ומהפכן רוסי *מנהיג המפלגה הבולשביקית ושליטה הראשון של ברית המועצות לאחר מהפכת אוקטובר ב-1917 *לאחר מותו, גופתו נחנטה והוצבה במאוזוליאום במרכז מוסקווה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ