הפשיעה בארה"ב נוגדת את הקונצפציה

מומחים לפשיעה עומדים משתאים נוכח נתוני הירידה בפשיעה בארה"ב. זאת בניגוד לתיאוריות הקושרות בין פשע ואבטלה

ניו יורק טיימס
ריצ'רד אופל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ריצ'רד אופל

שיעור הפשיעה האלימה בארה"ב ירד משמעותית בשנה האחרונה, כנראה לשיעור הנמוך בכמעט 40 שנה. ההתפתחות הזאת מעוררת התשאות מפני שהיא מנוגדת לתפיסה הנפוצה כי רמת הפשיעה אמורה לעלות בתקופות של של מיתון.

נדמה כי בכל אזורי ארה"ב החיים בטוחים יותר. הסיכויים להירצח או להישדד כיום הם כמחצית ממה שהיו בתחילת שנות ה-90, כאשר הפשיעה האלימה הגיעה לשיאה בארה"ב; בעיירות, בעיקר, יש פחות מעשי רצח. ביישובים עם אוכלוסיה של פחות מ-10 אלף תושבים, למשל, מספר מעשי הרצח צנח ביותר מ-25 אחוזים אשתקד.

ואולם, לגבי העיר ניו יורק החדשות אינן חיוביות כל כך. לאחר שהובילה בירידה ממושכת בשיעור הפשיעה, חלה עלייה בכל ארבע הקטגוריות של פשיעה אלימה: רצח, אונס, שוד ותקיפה חמורה; שיעור העלייה של מקרי הרצח הוא 14 אחוזים. ואומנם, על פי הנתונים של החודשים האחרונים מניחים כי חלה האטה במגמה ואולי אפילו עצירה.

העיר ניו-יורק. לאחר שהובילה בירידה בפשיעה, נרשמה בשנה האחרונה עלייה בכל הקטגוריות. תצלום: בלומברג

קרימינולוגים טוענים כי הופתעו מהמספרים שהתקבלו שלשום (שני) מהאף-בי-איי, המתבססים על נתונים שהתקבלו מיותר מ-13 אלף סוכנויות לאכיפת החוק. לדבריהם, הירידה הכללית בשיעור הפשיעה האלימה - 5.5 אחוזים - מעלה את השאלה, לפחות במקומות מסוימים, עד כמה שיעור הפשיעה מסוגל לרדת, או לחילופין, האם ימשיך לרדת באותו קצב של השנתיים האחרונות. ב-2009 ירדה הפשיעה האלימה כמעט בשיעור דומה.

"מדהים", אמר ג'יימס אלן פוקס, קרימינולוג באוניברסיטת נורתאיסטרן. "לאור העובדה כי הייתה ירידה משמעותית בשנים האחרונות, ציפיתי כי השיפור יהיה איטי יותר."

בין המומחים שמנסים להסביר את פשר הירידה אין אחדות דעים. כמה מומחים אמרו כי המספרים מתנגשים בתאוריות הקושרות בין פשע, אבטלה ומספר האנשים בבתי הסוהר. כך למשל מספר מעשי השוד: המדינה שרויה במשבר כלכלי הרסני, אולם מספר מעשי השוד ירד ב-9.5 אחוזים בשנה שעברה, אחרי ירידה של שמונה אחוזים בשנה שקדמה לה.

"מעורר פליאה", אמר אלפרד בלומשטיין, מרצה וקרימינולוג באוניברסיטה קרנגי מילון, מפני שזה קורה "בתקופה שבה כולם ציפו שהשיעורים דווקא יעלו בגלל המיתון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ