פרשת שטראוס-קאהן מביכה את יהודי צרפת

ראש קרן המטבע לשעבר, הנאשם בניסיון אונס, הפך ממקור גאווה של הקהילה היהודית לאיום עליה. האיש שכמעט היה לנשיא היהודי הראשון בצרפת תורם לעליית הימין הקיצוני

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

פאריס. בראיון שהעניק בחודש שעבר, הנראה בדיעבד כנבואה עצובה, התייחס מי שכיהן עד לא מכבר כראש קרן המטבע הבינלאומית, דומיניק שטראוס- קאהן, לשלושה דברים העלולים לעמוד בדרכו לנשיאות צרפת: "כסף, נשים ועובדת היותי יהודי". בסופו של דבר, להיותו יהודי לא היה דבר וחצי דבר עם נפילתו. אף על פי כן, מאז פרצה השערורייה השתררה מבוכה קלה בקרב 600 אלף היהודים בצרפת - הקהילה הגדולה ביותר אחרי ארה"ב - על רקע החשש שהפרשה תעמיד אותם באור שלילי, תחזק את הסטריאוטיפ השלילי של היהודים ותלבה את האנטישמיות.

שטראוס-קאהן, המוכר מאוד כיהודי ותומך בלתי נלאה של ישראל, שנגדו תלויים שבעה סעיפי אישום בגין ניסיון אונס לכאורה של חדרנית במלון בניו יורק, הפך בן לילה ממקור גאווה של הקהילה היהודית של צרפת לסוג של איום. בקרב אלה שנתנו אמון בשטראוס-קאהן וקיוו לראותו בתפקיד נשיאה הבא של צרפת, מקננת תחושה של אובדן. שהרי, גם אם מי שהיה המועמד הסוציאליסטי המוביל יזוכה מכל אשמה, הקריירה הפוליטית המבטיחה שלו עד כה תתקשה להשתקם. "איבדנו חבר", אומר יו"ר ארגון הידידות היהודי-מוסלמי של צרפת, הרב מישל צרפתי. אחרים אוהדים הרבה פחות - וזועמים הרבה יותר.

"זהו סיוט יהודי. אם היה קיים מצב שבו האנטישמיות בצרפת עלולה היתה להרים את ראשה, הרי ששטראוס-קאהן הנפיק לה את ההזמנה", כתב העיתונאי והחוקר אריק אלתרמן, ממכון Center for American Progress בוושינגטון. "ואכן, קשה להעלות על הדעת סטריאוטיפ אנטישמי שהוא אינו עונה עליו. תחשבו על זה. בנקאי יהודי: כן; תומך בגלובליזציה וקוסמופוליט יהודי: כן; שמאלני יהודי: כן; סקס מניאק יהודי: כן".

הוסיפו לכך את העובדה שאחד מהמסנגרים הראשונים והקולניים ביותר של שטראוס- קאהן הוא האינטלקטואל ברנאר אנרי לוי, גם הוא שמאלן זוהר ויהודי מוצהר, ושפרקליטו של שטראוס-קאהן הוא יהודי חרדי המעניק את הראיון הראשון שלו ל"הארץ", וסיוטם של אלה המועדים לאותן חרדות מתעצם.

אחדים כבר מבחינים בהשלכות. "יש כאלה", טוען הרב צרפתי, "המשתמשים במעצר כדי לטעון שזו הוכחה לכך שיהודים הם סוטים, ולכן הקהילה כבר בהחלט חשה את השלכות הסיפור". לעומתם, טוענים רבים אחרים כאן בלהט שאף שיהדותו של שטראוס-קאהן לא היתה מעולם בגדר סוד, לא היו שום סימנים של אנטישמיות כשנדמה היה שהוא ייבחר לנשיאה הבא של הרפובליקה, וגם כעת, לאחר פרוץ השערורייה, אין שום סימנים כאלה.

"אנטישמיות קיימת בצרפת והקהילה תמיד פוחדת ממנה; אבל הפעם זה אינו מוצדק", אומר דניאל רשלין, יהודי החבר במפלגה הסוציאליסטית. "זו הסתבכות עצובה; זה דרמטי, אבל זה לא סיפור יהודי. אף אחד לא רואה אותו מזווית כזאת".

בתוך כך, נפילתו של שטראוס-קאהן עלולה לפגוע בקהילה היהודית בדרך אחרת, אולי מוחשית יותר, שכן הפרשה החלישה מאוד את המפלגה הסוציאליסטית - ועקב כך חיזקה את מרין לה פן ומפלגתה הימנית קיצונית, החזית הלאומית. סקרים שפרסם השבוע העיתון לה פריזיאן מראים כי מועמד סוציאליסטי אחר צפוי להפסיד בסבב הראשון של הבחירות - ובכך להותיר את הזירה פנויה להתמודדות בין הנשיא ניקולא סרקוזי שהפופולריות שלו בשפל ללה פן.

מרין לה פן, בתו של ז'אן מרי לה פן, פועלת לשחרר את המפלגה של אביה מהמטען האנטישמי שלה, ונוהגת בזהירות בכל הקשור לפרשת שטראוס-קאהן. עם זאת, האפשרות שבבחירות תנצח החזית הלאומית, על כל השקפותיה, כולל התנגדות להגירה ולגלובליזציה, מעוררת חששות בקרב רבים מהיהודים ובני מיעוטים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ