תושבים נמלטים מלחימה עזה בתימן; הנשיא נאחז בשלטון

רוברט, ורת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברט, ורת

ניו יורק טיימס

וושינגטון. התקוות להשגת פתרון למשבר הפוליטי בתימן דעכו עוד אתמול, היום השלישי לקרבות רחוב ההולכים ומסלימים בין כוחות הממשלה לאנשי האופוזיציה, שבהם נהרגו יותר מ-30 בני אדם. חלק מהבירה צנעא הפך לאזור מלחמה עקב הקרבות ותושבים רבים נמלטו מהעיר.

מחסומים של הממשלה ומחסומים שהקימו לוחמי שבטים שיבשו את התנועה מסביב לצנעא, בשעה שהעימותים נמשכים סמוך לכמה בנייני ממשלה במחוז חסאבה. אתמול השתלטו אנשי אופוזיציה על שני משרדי ממשלה לפחות, ועל בניין שבו שוכנת סוכנות הידיעות הממשלתית של תימן.

תימנים רבים חוששים ששפיכות הדמים עלולה להידרדר למלחמה רחבה יותר בין תומכי הנשיא עלי עבדאללה סאלח לשבטים התומכים במשפחת אחמר, שעשויה לקבל לידיה כוח פוליטי אם יפנה סאלח את כסאו. בני משפחת אחמר הם מנהיגי קונפדרציית השבטים החשובה ביותר בתימן.

הלחימה מאיימת להפוך לעימות מתמשך, שיתפוס את מקום ההפגנות הלא אלימות. ביום ראשון סירב סאלח בפעם השלישית לחתום על הסכם עם האופוזיציה, למרות לחץ של מנהיגים ערבים. אם סאלח יתמיד בסירובו, ארה"ב עשויה ללחוץ על האו"ם להטיל סנקציות עליו ועל בני משפחתו, המחזיקים בתפקידי מפתח. ארה"ב ושכנותיה של תימן חוששות שהידרדרות המשבר מאפשרת לזרוע אל-קאעדה בתימן לפעול ביתר חופשיות. כבר עתה כמה מחוזות במדינה אינם בשליטת הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ