ברזיל משנה את צבעה:ירידה חדה במספר הלבנים

שינוי דמוגרפי באמריקה הלטינית

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

ברזיל, הגדולה והמאוכלסת ביותר במדינות אמריקה הלטינית, משנה את צבעה. סקר אוכלוסין אשר פורסם באחרונה מגלה כי בעשור האחרון התחולל מהפך והלבנים במדינה איבדו את הרוב שהיה להם. בשנת 2000 הם היו כ-53% מן האוכלוסייה, ואילו כעת ירד שיעורם ל-48% בלבד.

במדינה החמישית בגודלה בעולם, התופסת כמעט ממחצית שטח היבשת, מתגוררים כ-203 מיליון תושבים המחולקים באופן כללי לכמה קבוצות אתניות מרכזיות: "שחורים", "פארדו" ('חומים' בתרגום חופשי, כינוים של בני התערובת), ו"לבנים".

כמעט בכל קבוצות האוכלוסין הללו נרשמה בעשור שחלף עלייה במספר התושבים. רק בקבוצת ה"לבנים" נרשמה ירידה, הן במספרים מוחלטים והן בחלקם היחסי בחברה. חוקרים רבים טענו כי הלבנים היו מיעוט בברזיל זה זמן רב, אולם לא היו נתונים שיאמתו את טענותיהם. חיזוק לדבריהם התקבל בסקר הכלל ארצי האחרון, שבו התבקשו התושבים לבחור ולהגדיר בעצמם את השתייכותם האתנית. בשנים האחרונות גברה הגאווה העצמית בקרב המיעוטים האחרים, והם חשים חופשיים יותר להגדיר עצמם ככאלה. פוליטיקאים מן השמאל טענו, כי שנות שלטונו של הנשיא לשעבר "לולה" דה סילבה, שבהן חולצו מיליוני בני אדם מקו העוני, תרמו להעצמת האזרחים ולתחושה כי יש משמעות לחייהם.

פאולה מירנדה ריביירו, מומחית לדמוגרפיה באוניברסיטת מינאס-גראיס, מסבירה כי "בברזיל רבים מגדירים את השתייכותם על פי המראה החיצוני ועל פי תחושתם הפנימית. במקרים רבים ילדים של בני זוגות מעורבים משיבים באופן שונה על השאלה לגבי ההשתייכות הקבוצתית שלהם", היא אומרת.

בסקר עולה כי ה"שחורים" בקרב הברזילאים מונים כעת 7.6% מהאוכלוסייה, ואילו ה"פארדו" מהווים 43.1%. ממצאים אלה הופכים את ברזיל באופן מוזר למדינה הגדולה ביותר עם מספר התושבים ממוצא אפריקאי, מלבד ניגריה. הסיבה לכך העובדה שברזיל שהיתה במשך מאות שנים מושבה פורטוגלית, והיתה זקוקה למספר רב של עבדים שהובאו מאפריקה. לפי הערכות היסטוריונים 40% מהאפריקאים ששועבדו וחצו את האוקיינוס האטלנטי, הגיעו לשטחי ברזיל של היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ