קובה זונחת את הסוציאליזם לטובת מגרשי גולף

לאחר שנים בהם הענף נתפס כהתגלמות הנהנתנות, אפשרה הממשלה להקים באי מגרשי גולף. ככה זה כשהיא גורפת חצי מהרווחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מקסיקו סיטי. אחד הדברים הראשונים שעשה פידל קסטרו עם עלייתו לשלטון היה להיפטר ממגרשי הגולף בקובה. קסטרו ניסה לעקור מן השורש ענף ספורט שהוא ומהפכנים סוציאליסטים אחרים ראו כהתגלמות הנהנתנות של המעמד הבורגני.

כעת, כעבור 50 שנה, יזמים זרים אומרים כי ממשלת קובה משנה כיוון. בשבועות האחרונים העניקה הממשלה הקובנית אישור ראשוני לבניית ארבעה אתרי נופש עם מגרשי גולף מפוארים באי, הראשונים בגל מפתיע של יותר מתריסר אתרים שהממשלה מצפה שימשכו תיירים אמידים לאומה הצמאה לכסף מזומן.

עלות ארבעת הפרוייקטים הראשונים יותר מ-1.5 מיליארד דולר, כשהממשלה צפויה לגרוף כחצי מהרווחים. תוכניות הפיתוח כוללות בתי מגורים שאזרחים זרים יורשו לרכוש. מדובר בהזדמנות נדירה שמעניקה הממשלה, שעד לאחרונה אסרה כמעט לחלוטין החזקת רכוש פרטי במאמץ לקדם שוויון חברתי.

הכינוס השישי של המפלגה הקומוניסטית הקובנית בהוואנה. תצלום: רויטרס

משקיעים אומרים כי הידרדרות כלכלת קובה ועלייה בפופולריות של ענף הגולף, במיוחד בקרב תיירים אמידים הנוהגים לקחת עמם לכל מקום את מקלות הגולף, ריככו את עמדת הממשלה. בכירים בקובה לא השיבו לבקשות לתגובה, אולם שר התיירות מנואל מררו אמר החודש בוועידה באירופה כי הממשלה מתכוונת לקדם יוזמות משותפות לבניית 16 אתרי גולף בעתיד הקרוב.

בשלוש השנים האחרונות אפילו נערך טורניר גולף בקובה, במגרש היחיד עם 18 חורים שבבעלות ממשלתית. מקדמי הענף טוענים כי גולף חדל מזמן להיות משחק של עשירים בלבד.

"נאמר לנו שהפרויקט הזה נמצא בעדיפות עליונה מבחינת השקעות זרות", אומר גרהאם קוק, אדריכל מגרשי גולף קנדי המתכנן פרויקט בעלות 410 מיליון דולר בחוף גוארדלבקה, בצפון האי, כ-800 קילומטרים מהוואנה, עבור קונסורטיום של הודים מקנדה. החברה, Standing Feather International, אומרת כי חתמה על זיכרון דברים עם ממשלת קובה בסוף אפריל ותהיה הראשונה להתחיל לפעול בקובה, בספטמבר.

הפרויקטים מכוונים לתיירים קנדים, אירופים ואסיאתים. על אמריקאים נאסר להוציא כסף באי, במסגרת החרם המסחרי שהוטל בתקופת המלחמה הקרה, אלא אם כן יש להם אישור לכך ממשרד האוצר האמריקאי.

היזמים סבורים שהוספת מגורים למתחמי הגולף חשובה כדי להגביר את כוח המשיכה שלהם לתיירים ומשקיעים, ולהגדיל את הרווחים. עם זאת, ג'ון קבוליץ', יועץ של המועצה למסחר וכלכלה בין קובה וארה"ב, אומר כי בעבר חזרה בה קובה מהחלטות שנתפשו כצעדים גדולים לעבר יזמות חופשית יותר, ואפשר שהממשלה תתקשה להסביר איך מתחמים יוקרתיים כאלה מתיישבים עם המגורים הרעועים של שאר התושבים.

"האם קובה תאפשר לאזרחים קובנים להיות חברים באתרי הגולף, או לשחק בהם?", הוא שואל. "איך זה יפעל? מתן אפשרות לאזרחים לעבוד וליהנות מהצלחה שם הוא תהום עמוקה ביותר שעל הממשלה לחצות".

אם הפרויקטים ייבנו כמתוכנן, התיירים ייהנו לא רק ממסלולי גולף מן המעלה הראשונה ומהזדמנות להחזיק בית שני בקובה, אלא גם מקניונים, ספא ופינוקים אחרים. Feather Standing מבטיחה שבמתחם שתבנה יהיו 1,200 וילות, דופלקסים בונגלו ודירות, בשטח של כ-2,000 דונם, מוקף הרים ובחוף ים.

מחיר יחידת מגורים יהיה כ-600 אלף דולר בממוצע, ועלות לינה במלון שבמתחם צפויה להיות 200 דולר ללילה - ניגוד בולט לרמת החיים במדינה, שבה משכורת ממוצעת היא 20 דולר לחודש. "המתחם יוקם באזור שממנו בא קסטרו, במחוז הולגוין", מקפיד לציין קוק, אדריכל מגרש הגולף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ