מחקר: הצלב האדום והוותיקאן סייעו לאלפי פושעים נאצים לברוח מעונש

ספר חדש המתבסס על מסמכים שנחשפו לראשונה מגלה שהיקף העזרה לנאצים היה גדול בהרבה מהידוע עד כה

גרדיאן
דליה אלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
דליה אלברג

ספר חדש המקבץ ראיות ממסמכים שטרם פורסמו מגלה כי הצלב האדום והוותיקאן סייעו לאלפי פושעי מלחמה נאצים להימלט אחרי מלחמת העולם השנייה. הצלב האדום הודה אמנם בעבר כי מאמציו לסייע לפליטים אחרי המלחמה נוצלו בידי פושעי מלחמה נאצים בשל מספר הפליטים הגדול שביקשו סיוע. עם זאת, המחקר החדש, שאוגד בספר "נאצים נמלטים: כיצד נמלטו תלייניו של היטלר ממשפט", מצביע על כך שמספר פושעי המלחמה הנמלטים היה גבוה בהרבה ממה שהיה ידוע בעבר.

מחבר הספר, ג'ראלד סטיינבך, המכהן כחוקר עמית באוניברסיטת הרווארד, זכה בגישה לאלפי מסמכים סודיים בארכיוני הצלב האדום. בין מאות אלפי המסמכים נמצאו גם אשרות נסיעה שהעניק הצלב האדום לאלפי פושעי מלחמה נאצים וחברי התנועה הנאצית.

המסמכים שופכים אור חדש על האופן שבו רוצחי המונים כמו אדולף אייכמן, יוזף מנגלה וקלאוס ברבי, יחד עם אלפים נוספים, הצליחו לחמוק מידיהן של הרשויות בתום המלחמה.

סטיינבך, שהשווה בין רשימות מבוקשים לאישורי נסיעה של הצלב האדום, קובע במחקרו כי בצל התוהו ובוהו ששרר אחרי המלחמה, קלטו בריטניה וקנדה לבדן כ-8,000 חיילי אס-אס ב-1947. לדבריו, המסמכים מציעים התבוננות באופן החשיבה של הוותיקאן באותן שנים. הוותיקאן עצמו סירב להגיב על הפרסום.

סטיינבך מאמין כי הסיוע שהעניק הוותיקאן נבע מתקוותו להחיות את הנצרות באירופה ומהחשש הגובר מפני ברית המועצות האתאיסטית. לאור הנחיה זאת, נציבות הפליטים של הוותיקאן וכמה כמרים ובישופים העניקו חנינה גם לפושעי מלחמה שלא ביקשו חנינה, ואף ציידו אותם במסמכים מזויפים.

הצלב האדום, שהיה מוצף באותה עת בבקשות של מיליוני פליטים, נסמך במידה רבה על נציבות הפליטים של הוותיקאן כדי להעניק אשרות נסיעה. אף על פי שנציגיו היו מודעים לכך שהנאצים נמלטים מגרמניה - כפי שמוכח מחליפת מכתבים בין שליחי הצלב האדום בגנואה, ברומא ובז'נווה - אנשי הארגון האמינו כי הם מסייעים בראש וראשונה לחפים מפשע.

ואולם, סטיינבך טוען כי "אף על פי שהצלב האדום הודה כי נוצל ככלי והתנצל על כך באופן פומבי, עזרתו הקיפה מספר רב בהרבה" של פושעים. לדבריו, מסמכים מלמדים כי הצלב האדום, במיוחד ברומא ובגנואה, הנפיק לפחות 120 אלף מסמכים של אשרות נסיעה, וכי 90% מהנאצים ברחו דרך איטליה, רובם לספרד וליבשת אמריקה, במיוחד לארגנטינה.

קציני אס-אס לשעבר נהגו להתערבב עם פליטים והציגו את עצמם כעקורים ממוצא גרמני כדי להשיג אשרות נסיעה. יהודים שניסו להגיע לפלשתינה דרך איטליה הוברחו לא פעם יחד עם נאצים נמלטים.

לדברי סטיינבך, צוותים שונים של הצלב האדום העניקו לנאצים את המסמכים "מתוך אהדה לעמדתם הפוליטית של נמלטים מסוימים, או פשוט משום שהיו מוצפים בפניות". מסמכים גנובים היו דרך נוספת להבריח את הנאצים למקלט בטוח. "הם היו בדילמה רצינית", אומר סטיינבך. "המשימה היתה קשה. הארגון רצה להיפטר ממנה. איש לא רצה לעשות אותה".

על אף שגם הצלב האדום סירב להגיב על הידיעה, הארגון פירסם הודעה באתרו, שבה נאמר כי "הצלב האדום הביע כבר בעבר צער על כך שאייכמן ופושעים נאצים אחרים ניצלו לרעה את מסמכי הנסיעה שלהם כדי לחפות אחר צעדיהם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ