סעודיה מפחדת מנשים מאחורי ההגה

האם תנועת מחאה למען זכותן של נשים לנהוג תביא את האביב הערבי לממלכה?

ניו יורק טיימס
ניל מקפרקהאר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ניל מקפרקהאר

ריאד. שלטונות סעודיה פעלו במהרה לדכא ניצני תנועת מחאה של נשים, שהתאחדו בדרישה לאפשר להן לנהוג. מדובר בתנועה שהוקמה בהשפעת ההתקוממויות בעולם הערבי ושהחברות בה מבקשות לעצמן חירויות חדשות כשהן מסכנות את עצמן.

מנאל א-שריף בת ה-32 אחת ממנהיגות התנועה, נעצרה בתחילת השבוע בדמאם שבמזרח המדינה לחמישה ימים. עורך דינה, עדנאן אל-סלאח, סיפר כי היא הואשמה בהפרת הסדר הציבורי והסתה לאחר שנתפסה נוהגת פעמיים. שריף נעצרה כשנהגה במסגרת מסע לעידוד נשים להצטרף למחאה מאורגנת שמתוכננת ל-17 ביוני. שלטונות סעודיה חסמו את מסע המחאה המקוון שזכה להצלחה רבה וליותר מ-12 אלף תומכים ועוקבים בפייסבוק ובטוויטר.

מעצרה של שריף נועד להרתיע נשים אחרות, שהתדמית הציבורית שלהן, כמו גם הסיכוי שלהן למצוא חתן, ייפגעו בעקבות מעצר. "בדרך כלל מחתימים אותך על הבטחה שלא תנהגי שוב, ומשחררים אותך", אמרה חברתה של הנהגת, שצילמה את נהיגת המחאה. היא הוסיפה כי "הם מבהירים לכולם שאיש לא ייצא נקי. זה מסר ברור ולפיו אי אפשר לארגן משהו בפייסבוק. זו הסיבה שהיא בכלא".

המהפכה שהוביל להדחת נשיא מצרים והתקוממויות דומות במזרח התיכון התארגנו וזכו לתנופה החיונית באינטרנט. סעודיה היא המדינה היחידה שבה נאסר על נשים לנהוג, והנושא נחשב לאחר מהטעונים ביותר בממלכה, שבה לנשים אין זכות הצבעה או אפשרות לצאת לעבודה ללא אישור האב או הבעל. בעיני דתיים האדוקים, האיסור על נהיגת נשים הוא סימן לכך שהממשלה לא נכנעת לחלוטין להשפעה המערבית על המסורת הסעודית.

הדיון בנושא התקיים עוד לפני המעצר, בטלוויזיה וברחובות, בין תומכים למתנגדים. אחד הטיעונים שתמכו בשינוי היה שבתקופת הקוראן רכבו נשים על חמורים, ופעולה זאת קשה הרבה יותר מנהיגה במכונית. טיעון נוסף הוא כלכלי. כיום חיים בסעודיה כ-800 אלף נהגים זרים, שמקבלים משכורת של כ-350 דולר בחודש. תשלומים אלה מקשים על בני המעמד הבינוני.

התומכים מאמינים גם כי השינויים שסחפו את העולם הערבי יבהירו כי הגיע הזמן שנשים בסעודיה יתחילו לקחת חלק פעיל יותר בחברה. על עצומה מקוונת שנשלחה למלך עבדאללה, ובה בקשה לשחרר את שריף ולהעניק לנשים את הזכות לנהוג, חתמו 600 גברים ונשים, זאת למרות שהסעודים אינם להוטים לחשוף את זהותם ועמדתם הפוליטית. למשלוח העצומה היה אחראי ואליד אבו אל-חאיר, עורך דין ופעיל זכויות אדם.

רבים מהמתנגדים לנהיגת נשים הם דתיים שמרנים שאינם מוכנים לקבל את הרעיון שנשים ייחשפו בעת הנהיגה לעיני זרים. הדתיים הקיצונים מנצלים גם הם את הרשתות החברתיות ומשתמשים בטוויטר כדי לדרוש ממשטרת הדת להיות ערנית במסגרת המאבק בנשים נוהגות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ