ניוט גינגריץ' מקדם תדמית צנועה - אך קיבל אשראי נדיב מטיפאני

המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב קיבל מהחברה אשראי של חצי מיליון דולר. הוא מסרב לדבר על הנושא, אבל רעייתו ממשיכה לענוד ענקים ועגילים שנראים כאילו יצאו ישירות מהקטלוג של טיפאני

ניו יורק טיימס
שריל גיי סטולברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
שריל גיי סטולברג

לרשימה הארוכה של גילויים מביכים על מועמדים עשירים, שהפכו לרגעים מכריעים בקמפיינים פוליטיים - התספורת של ג'ון אדוארדס שעלתה 400 דולר, או אי יכולתו של ג'ון מקיין לזכור כמה בתים יש לו - אפשר להוסיף כעת את האשראי בסך 500 אלף דולר שהעניקה חברת התכשיטים טיפאני לניוט גינגריץ'.

גינגריץ' טוען כי הוא מועמד לנשיאות המשלם את כל חשבונותיו, חי במסגרת מגבלות התקציב שלו ולמעשה הוא "דל אמצעים", כך לפחות אמר ביום ראשון בתוכנית the Nation Face. עם זאת, חלק מהמצביעים בארה"ב עשויים לתפוש אותו כמי ששילם על תכשיטים יותר מכפי שרבים משלמים על בתיהם.

עבר שבוע מאז חשף האתר פוליטיקו כי בעת שגינגריץ' כיהן בוועדת החקלאות של בית הנבחרים, מילאה אשתו קליסטה טפסים שמהם עולה כי בשנים 2006-2005 קיבל גינגריץ' אשראי של 500-250 אלף דולר מטיפאני. גינגריץ' מתעקש כי העדפותיו בתחום התכשיטים הן עניינו הפרטי, ומסרב לומר אילו תכשיטים קנה.

ניוט גינגריץ' ואשתו קליסטה. הוציאו הון על תכשיטים? תצלום: אי-פי

עם זאת ענק היהלומים הנוצץ שגברת גינגריץ' ענדה בחודש שעבר בפרמיירה של הסרט התיעודי האחרון של בני הזוג, בוושינגטון, נראית דומה מאוד לענק המוצע למכירה בטיפאני ב-45 אלף דולר. ואתר האינטרנט של מגזין טיים פרסם שלשום תצלומים של גינגריץ' עונדת תכשיטים שונים שנראים כאילו יצאו ישירות מהקטלוג של טיפאני, בהם אחד שנראה כצמד עגילי יהלומים שמחירם 22 אלף דולר - בעיצוב המזכיר אלקטרונים חגים סביב גרעין של אטום.

האם התכשיטים שענדה אכן נקנו בטיפאני או שהם חיקויים? המטה של גינגריץ' לא מוכן להשיב. אולם בשלב זה, זה כבר לא משנה, כך לדברי אסטרטגים פוליטיים של שתי המפלגות. מה שמשנה זה שהסיפור של טיפאני נדבק לגינגריץ', ומגדיר אותו בשלבים המוקדמים והמכריעים של ההתמודדות שלו על מועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות.

בהיותו יו"ר בית הנבחרים הטיף גינגריץ' לשמרנות תקציבית, כעת הוא מתקשה להסביר איך הוצאת סכומים גדולים על תכשיטים מתיישבת עם ההשקפה שקידם. ואף שדובר של טיפאני אישר שלשום כי גינגריץ' שילם את כל חובותיו, התחמקות משאלות על רכישת תכשיטים בסכומים של שש ספרות היא לא התנהלות התורמת לקמפיין, בתקופה שבה אמריקאים רבים מובטלים או איבדו את בתיהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ