למרות ההבטחה לישראל, מסוקי חיל האוויר כמעט נמכרו לאיראן

ל"הארץ" נודע כי מדובר במסוקים שנמכרו לחברה ספרדית על ידי משרד הביטחון, לאחר שקיבל הבטחה כי הם מיועדים לשימוש אזרחי בספרד

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

משטרת ספרד סיכלה מכירת מסוקי תובלה וציוד צבאי אחר לאיראן ולוונצואלה, אשר היתה מהווה הפרה של הסנקציות שהטיל האו"ם על איראן, כך הודיעה היום (חמישי) המשטרה. דובר המשטרה אמר כי נעצרו שמונה בני אדם - חמישה אנשי עסקים ספרדים, שפעלו במסווה של חברה לתיקון כלי טיס, ושלושה איראנים.

ל"הארץ" נודע כי מדובר במסוקים מדגם בל 212 מתוצרת ארה"ב ששירתו בחיל האוויר הישראלי ולפני שנים הוצאו משירות והועברו לאחסון של משרד הביטחון.

משרד הביטחון, באמצעות האגף לסיוע ביטחוני (סיב"ט), פעל כדי למכור אותם ובסופו של דבר נמצא איש עסקים ספרדי בשם פדרו מטורנה שביקש לרכוש את המסוקים. העסקה, בשווי של כ-20 מיליון דולר, נעשתה רק לאחר שממשלת ארה"ב אישרה את המכירה, משום שמדובר במטוסים מתוצרת אמריקאית.

אחד המסוקים שהוצעו למכירה לאיראן. תצלום: אי-אף-פי

אישור העסקה נעשה רק לאחר שהתקבלה הבטחה מצד הספרדים ולאחר שהם הציגו מסמכים המאשרים תעודת משתמש סופי, לפיהם המסוקים מיועדים לשימוש אזרחי. ככל הנראה יועדו המסוקים לכיבוי אש בספרד, ובשלב מסוים התברר כי המסוקים אינם מתאימים לכיבוי והחברה נותרה עם הסחורה. ככל הנראה איש העסקים ניסה להיפטר ממנה בכל מחיר, על ידי מכירתה לאיראן.

על פי השתלשלות עניינים זו, נראה כי ישראל פעלה כשורה ועל פי כל הנהלים, ובתיאום מלא עם ארה"ב.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי הנושא נמצא בבדיקה ורק בסיומה יתייחסו לפרטים

חמשת אנשי העסקים הספרדים חשודים שניסו לייצא את המסוקים, ואילו שלושת האיראנים מואשמים בניהול משא ומתן לרכישת ציוד צבאי, כך דיווחה סוכנות הידיעות אי-אף-פי. האיראנים באו לספרד ככל הנראה כדי לסגור את העסקה לרכישת תשעה מסוקי התובלה המשמשים להטסת חיילים וכלי נשק. המסוקים הוחזקו במחסנים באזורי תעשייה סמוך למדריד ולברצלונה, שם התכוונו לפרקם לקראת העברתם לאיראן, אמרה המשטרה. הרשת חשודה גם שהתכוונה למכור חלקי חילוף של מסוקי קרב לוונצואלה.

המשטרה החרימה את המסוקים וציוד לחימה אחר בשווי כולל של 100 מיליון יורו. החברות הספרדיות המעורבות במכירה מואשמות שהתעלמו מדרישות הייצוא, בכך שלא דאגו לקבל רישיונות לייצוא של ציוד צבאי, עבור סחורות שיכול להיות להן שימוש צבאי.

סנקציות שהוטלו על איראן בשנה שעברה קובעות כי אסור למכור לה נשק כבד, כגון מסוקי תקיפה וטילים.

לפני כמה ימים האשים הממשל האמריקאי את חברת הספנות של האחים עופר בסחר עם איראן, ובכך גם בסיוע בעקיפין לתכנית הגרעין שלה. שלשום פרסמו האחים עופר הודעה לפיה גורמים רשמיים בישראל יאשרו את טענתם כי לא מכרו מיכלית לאיראן, אך עד עתה לא התגייס שום גורם רשמי לתמוך בגרסת הקבוצה. היום החל משרד הביטחון . לבדוק את סוגיית הסחר עם איראן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ