נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

בעיירה ג'ופלין שבמיזורי, הנפגעת העיקרית בעונת הטורנדו השנה, עלה אתמול מניין ההרוגים ל-125 בני אדם. הודעות של קרובים מודאגים המחפשים אחר יקיריהם, הציפו את התקשורת המקומית ואת הרשתות החברתיות, והמשרד לבטיחות הציבור החליט לפרסם באתר האינטרנט שלו את רשימת הנעדרים - 230 בני אדם. סופות הטורנדו השתוללו השבוע במדינות המערב התיכון במשך ארבעה ימים, העלימו שכונות שלמות, החריבו תשתיות ואילצו אנשים לחפש מקלט במרתף (למי שהיה אחד), בחדרי אמבטיה ואפילו במקררים.

ההסבר שלפיו "אסונות תמיד היו, פשוט עכשיו נחשפים אליהם יותר בגלל התקשורת", לא ממש מתאים בעונת הטורנדו הנוכחית בארצות הברית. מומחים אומרים שמדובר בקציר הדמים הקשה ביותר מאז 1953, אז סופות טורנדו גבו את חייהם של 519 בני אדם. מניין הקורבנות הכולל הוא כרגע 480 איש.

ישראלים שיצא להם לבקר או לחיות בארה"ב, סבורים כי עיקר הבעיה - גם בשטפונות, גם בהוריקנים וגם בסופות הטורנדו - הוא החומרים שמהם עשויים הבתים, שזוכים לכינוי "קופסאות הגפרורים". האמריקאים נוטים לטעון מנגד שמדובר ברוחות בעוצמה כה אדירה, שגם בתי אבן לא בהכרח היו מחזיקים מעמד.

על פי חישובי החוקרים במעבדה הלאומית לסופות עזות, הסיכוי למות בסופת טורנדו בארה"ב הוא אחד לחמישה מיליון - פי תשעה פחות ממה שהיה בשנת 1925. ואולם, הירידה בשיעור הקרבנות הואטה בשנות ה-1990 - בעיקר בגלל הבתים הניידים. בשכונות ה"טריילרים" של האמריקאים העניים יותר, הסיכוי ליהרג בטורנדו גבוה פי 15 בהשוואה לאלה המתגוררים בבתים חסינים יותר.

חרף המידע הרב הזמין לתושבים, יש כמה מיתוסים שעוברים מפה לאוזן - שלא בהכרח עוזרים בזמן אמת לאלה שנקרו בדרכה של הסופה. אחד מהם הוא שעדיף להיות ברכב ולנסות להימלט מהסופה. במציאות מומחים קובעים שהכי בטוח להסתתר במקלט, כי הניסיון לברוח מטורנדו לא שווה את הסיכון. יש גם כאלה הטוענים שניתן למזער את הנזק אם פותחים את החלונות בעת הסופה, כי זה "עוזר לאזן את הלחץ האטמוספרי". לטענת המומחים, חלונות פתוחים לא יצילו את הבית מנזק שגורמים החפצים המתעופפים במהירות אדירה, שהסופה גוררת עמה. אלה מרסקים קירות בעוצמה של אש תותחים.

לסקרנים שלא מתגוררים באזור האסון יש עוד שאלות רבות, כמו למשל - כמה רחוק יכול לעוף חפץ שנשאב אל עמוד הרוחות המסתובב? מחקר שנערך לפני כעשור באוניברסיטת אוקלהומה, במסגרתו התבקשו אנשים לשלוח לחוקרים חפצים שנמצאו לאורך הנתיב של הסופה, מצא שניתן לזהות את יישוב המוצא שלהם - למשל, לפי שמות הבעלים על הבגדים או המסמכים. רוב החפצים נחתו במרחק של 15-30 קילומטרים מהמקום שבו "נחטפו" על ידי הסופה. את השיא שבר חפץ שנדד למרחק 240 קילומטרים מהבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ