צבי בראל

כיצד תיראה היום כיכר תחריר בקהיר? לקראת ההפגנה הגדולה, "הפגנת המהפכה השנייה" כפי שמכנות אותה חלק מתנועות המחאה, הולכת ומתבררת המחלוקת העמוקה בין המהפכנים לבין הצבא ובינם לבין עצמם. הקריאה לצאת בכוחות גדולים כדי להפגין נגד התנהלות המועצה הצבאית העליונה שמנהלת את ענייניה של מצרים הלכה והתגבשה בימים האחרונים בקרב רוב תנועות המחאה, הדורשות מן הצבא להעביר במהירות את השלטון לידיה של ממשלה אזרחית שבה יהיו רק שני נציגים של הצבא. התנועות תובעות להכין תוכנית פוליטית מפורטת לשלב הבא. חלקן דורשות תיקונים בחוקה עוד לפני הבחירות הצפויות בספטמבר ולא אחריהן, וחלקן מתוסכלות ממצב הביטחון האישי ומאוזלת ידה של המשטרה, אשר כנראה במתכוון איננה פועלת נגד פורעי חוק, וממצב הכלכלה אשר אינו מראה סימני התאוששות.

מנגד, הודיעו האחים המוסלמים כי אינם מתכוונים להשתתף בהפגנה, שכן מדובר ב"פעולה נגד האומה". עמדתם זו של האחים המוסלמים מעוררת ביקורת נוקבת מצד תנועות המחאה אשר גורסות כי הימנעות האחים נובעת מכך שהם כבר השיגו את דרישותיהם. הם יכולים להקים מפלגה, הצבא אינו מתנגד לפעילותם הפוליטית ונראה, על פי מבקריהם, כי "נכרתה ברית" בינם לבינו. הצבא מצדו הודיע אתמול כי לא יהיה נוכח בהפגנה שכן הוא סומך על המפגינים שישמרו על הסדר, וכי כוחותיו יסתפקו בהגנה על מתקנים חיוניים.

ואולם, גם האחים המוסלמים אינם מציגים עמדה אחת, שכן המשמרת הצעירה שלהם מתכוונת בכל זאת להצטרף למפגינים, ופעיליה רואים עצמם חלק בלתי נפרד מכלל תנועות המחאה המצריות. נראה כי סילוק המשטר ובעיקר העמדת בני משפחת מובארק לדין אינם מספקים עוד את תנועות המחאה, הדורשות לא רק את סילוק המשטר הישן אלא כינון משטר חדש.

אתמול, אגב, התפרסמה עדותו של עומר סולימאן, שר המודיעין לשעבר, בפרשת הירי על המפגינים. מתברר ממנה כי הנשיא מובארק ידע על אירועי הירי לפרטיהם. הוא דיווח על כל מקרה ירי ועל כל הרג של מפגין ולא הביע כל התנגדות לכך. עדותו של סולימאן תהיה קריטית לגזר דינו של הנשיא מובארק, אשר טען כי לא הורה על ירי נגד מפגינים.

לצד ההתפתחות בזירה הפנימית, החלה המועצה הצבאית לשרטט את קוויה החדשים של מדיניות החוץ. בין היתר בוחן משרד החוץ המצרי את אפשרות חידוש היחסים הדיפלומטיים עם איראן וגם את פתיחת מעבר רפיח כחלק מאותה מדיניות חדשה. על פי מקורות פלסטיניים, פתיחת המעבר היא מימוש חלק מן ההבטחה שנתנה מצרים לחמאס בתמורה לחתימה על הסכם הפיוס עם פתח.

עם זאת, עוד לפני חידוש שיחות הפיוס התבטאו בכירים בממשל המצרי החדש, וביניהם שר החוץ נביל אל-ערבי ועמרו מוסא שמתכוון להתמודד על משרת הנשיאות בעד פתיחת המעבר כחלק מן ההתנתקות מן המדיניות הקודמת של מובארק. "פתיחת המעבר היא היענות לדרישות הציבור", כתב פרשן מצרי אשר הזכיר את ההפגנות שפרצו במצרים כמה פעמים בדרישה לפתוח את המעבר. מצרים איננה חתומה על הסכם המעברים שנחתם בשנת 2005 ולפיכך אינה רואה בפתיחת המעבר הפרת הסכם. פתיחת המעבר עשויה למנוע את המשט הטורקי הצפוי ביוני, אבל בה בעת היא הופכת לבלתי רלוונטית את מדיניות הסגר הישראלי בעזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ