ה-G8: מזועזעים מטבח מפגינים חפים מפשע על ידי משטרו של באשר אסד בסוריה

מנהיגי המדינות המתועשות מתחו ביקורת חריפה על משטרו של אסד ואיימו בצעדים נוספים אם לא יחול שינוי, אך בסוריה שוב דווח על יריות על מפגינים; בנוסף הבטיחו מנהיגי הג'י-8 סיוע כלכלי למהפכות בעולם הערבי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהיגי ה-G8 דורשים ממשטרו של באשר אסד, נשיא סוריה, לחדול מהטבח של מפגינים חפים מפשע. זאת בשעה שמסוריה שוב הגיעו דיווחים לפיהם כוחות הביטחון שבו לירות אש חיה על מפגינים חפים מפשע. על פי הדיווחים מסוריה, אש נורתה על מפגינים בחומס, דיר א-זור ובאבו-כמאל שבמזרח המדינה. פעילים דיווחו שבחלק מההפגנות שרפו מפגינים תמונות של מנהיג חיזבאללה, חסן נאסרללה.

מנהיגי הג'י-8 הסתפקו בהצהרה מעורפלת על האפשרות לצעדים נוספים ונמנעו מהצעה מפורשת לפעולה נגד סוריה. ראשי שמונה המדינות המתועשות, ובראשן נשיא ארה"ב ברק אובמה, מסיימים היום את הכינוס בן היומיים בדוביל שבצרפת.

"אנחנו מזועזעים מההרג של כל כך הרבה מפגינים לא חמושים, בשל השימוש הגורף באלימות בסוריה ובשל ההפרות החמורות של זכויות אדם", כתבו בהודעה, שפרסמה סוכנות הידיעות רויטרס.

מנהיגי ה-G8 בוועידה בדוביל. תצלום: אי-פי

"אנו קוראים למנהיגות הסורית להפסיק מיד את השימוש בכוח ובהפחדה ולהגיב לדרישותיהם הלגיטימיות לחופש ביטוי לזכויות אדם. אנו גם קוראים לשחרור כל האסירים הפוליטים בסוריה", הוסיפו.

"רק נתיב הדיאלוג ורפורמות מהותיות יובילו לדמוקרטיה, ועל כן לביטחון ושגשוג בסוריה".

יותר מ-20 מיליארד דולר סיוע לאביב העמים הערבי

המנהיגים בירכו על השינויים שעוברים על האזור והבטיחו לסייע למדינות ערב המתקדמות לכיוון דמוקרטיה. "השינויים המתחוללים במזרח התיכון ובצפון אפריקה הם היסטוריים ויש להם פוטנציאל לפתוח את הדלת לשינוי דומה לזה שאירע במרכז ומזרח אירופה אחרי נפילת חומת ברלין", אמרו.

מנהיגי ה-G8 הבטיחו סיוע כלכלי ניכר למדינות המשתחררות במזרח התיכון. "בנקי פיתוח יוכלו לספק יותר מ-20 מיליארד דולר, כולל 3.5 מיליארד יורו מהבנק האירופי לפיתוח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ