צ'ילה מקווה לפתור את תעלומת מותו של הנשיא

עצמות הנשיא המנוח סלבאדור איינדה הוצאו מקברו אחרי 38 שנה

אלכסיי בריונואבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכסיי בריונואבו

ניו יורק טיימס

סנטיאגו, צ'ילה. איסבל איינדה סבורה זה זמן רב שאביה, הנשיא לשעבר סלבאדור איינדה, שלח יד בנפשו ברובה סער, דקות אחדות לפני שכוחות צבא התפרצו לארמון הנשיאות בהפיכה צבאית ב-11 בספטמבר 1973.

אף על פי שתומכיו משמאל, פידל קסטרו למשל, הכריזו כי איינדה נהרג בקרב יריות, הרי שהתאבדותו היתה מקור גאווה, ולאו דווקא בושה, לבני המשפחה שנותרו בחיים. "זה היה מעשה אמיץ מאוד מצדו של מישהו שאהב את החיים", אמרה.

ואולם הספקות באשר לסיבות מותו טרם שככו. בעיני רבים בצ'ילה, מותו של איינדה נותר בגדר תעלומה, אף שהעדים להתרחשויות של היום ההוא תומכים זה מכבר בגרסת ההתאבדות - וחלפו כמעט 40 שנים מהאירוע.

ביום שני השכם בבוקר, לבקשת משפחת איינדה והשופט החוקר 726 מקרים לא פתורים הקשורים לדיקטטורה שנמשכה 17 שנים בצ'ילה, הוצאה גווייתו של איינדה מקברה. מומחים לרפואה משפטית יבצעו נתיחה שנייה כדי לנסות ולקבוע אחת ולתמיד כיצד מצא המנהיג הסוציאליסטי את מותו.

איינדה, סנאטורית בצ'ילה, תמכה בחקירה האחרונה שנועדה "לתת ודאות משפטית" למות אביה, אם כי היא עצמה סבורה כי "יתברר מה שאנחנו מאמינים זה זמן רב".

ביום שני עמדה יחד עם בני משפחה אחרים בבית הקברות בסנטיאגו, בזמן שהפתולוגים הוציאו את ארון המתכת האפור והעטוף בדגל צ'ילה ממשכנו תחת אנדרטת אבן לבנה המתנוססת אל על, שם היה קבור מ-1990. משם הוסע הארון למעבדה ובה צוות של מומחים לרפואה משפטית.

ביום ההפיכה פנה איינדה אל האומה שלוש פעמים, באמצעות הרדיו. בנאומו האחרון, לפני שארצו הופצצה, אמר: "כשאני ניצב על פרשת דרכים היסטורית, אשלם בחיי על נאמנות העם".

כעבור שעות אחדות, ואחרי שכוחותיו של הגנרל אוגוסטו פינושה הפציצו את ארמון הנשיאות והצבא פרץ לקומתו הראשונה, ביקש איינדה מאנשי צוותו שייכנעו.

האדם האחרון שירד במדרגות היה ד"ר פטריסיו גיחון, אחד מרופאי הנשיא, שפנה לאחור כדי לקחת מסכת גז. באותו רגע, כך סיפר אחר כך, הוא ראה את איינדה מתמוטט לאחור על ספה. כאשר התקרב אליו, הוא ראה את ראשו של איינדה נוטה לאחור ממה שנראה כירייה מתחת לסנטרו.

עוד באותו ערב נערכה נתיחה בהוראת הצבא, שהובילה למסקנה כי איינדה מת מירייה שנורתה מטווח קצר "שאפשר שהוא ירה בעצמו". למחרת קבר אותו הצבא בקבר לא מסומן בוויניה דל מאר, כ-120 ק"מ מסנטיאגו.

בעוד בני המשפחה האמינו לדיווחים של בני החוג הפנימי של איינדה, שסיפרו כי הנשיא איבד עצמו לדעת, הטענה לא התקבלה בקרב תומכיו. שבועיים לאחר ההפיכה אמר קסטרו, בנאום בהוואנה, כי איינדה נהרג בקרב יריות עם החיילים הפולשים. הוא שמע זאת כנראה מאחד מחברי המשמר האישי של איינדה, שברח לקובה.

אשר להוצאת הגופה מהקבר, גברת איינדה אמרה כי אינה מתכוונת להסתכל בתוך הארון. לדבריה, היא מעדיפה לזכור את פרידתו האחרונה, כאשר החיילים עמדו להפציץ את ארמון הנשיאות ו"הוא חיבק אותנו בדממה"

האם זה איינדה?

בטרם יפתחו בבדיקות לקביעת סיבת המוות, על צוות החוקרים והרופאים לקבוע אם שרידי הגופה אשר הוצאה מן הקבר השבוע אכן שייכים למי שהיה סלבדור איינדה. השבוע נחשף, למרבה ההפתעה, כי הגופה מעולם לא זוהתה בוודאות על ידי בני המשפחה או אחרים בטרם הובאה לקבורה.

העיתון הצ'יליאני "אל מוסטראדור", מביא דברים שסיפרה הורטנסיה בוסי, אלמנתו של איינדה, לפני שהלכה לעולמה לפני כשנתיים. לדבריה, בטרם הורד הארון, פתח אחד הקצינים את המכסה, והניח לה להציץ פנימה. "ראיתי סדין לבן. אינני יודעת אפילו אם היה זה קצה הראש או הרגליים. הנחתי עליו פרח וזהו", היא סיפרה.

שלמה פפירבלט, סן חוסה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ