בצעידת הבוקר בכפר, נלכד ראטקו מלאדיץ, פושע המלחמה הסרבי

לאחר שנעצר בבית דודנו במהלך טיול הבוקר קבע ביהמ"ש הסרבי כי מלאדיץ' כשיר לעמוד לדין ויוסגר לביה"ד הבינ"ל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בית משפט בבלגרד קבע שלשום כי ראטקו מלאדיץ', מפקד הצבא הסרבי-בוסני לשעבר, המואשם בתכנון רציחתם של אלפי מוסלמים בסרברניצה, כשיר להסגרה ולהעמדה לדין בבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג.

מלאדיץ' הובא בפני שופט יום לאחר שנעצר בפשיטה וכפר בסעיפי אישום ברצח עם ובפשעי מלחמה. עורכי דינו ומשפחתו טוענים כי מלאדיץ' חולה מכדי שניתן יהיה להסגירו וביקשו לאשפזו בבלגרד, ולאפשר לו לקבל שם טיפול של צוות רופאים רוסי. כשנעצר בבית דודנו בכפר לאזארבו בשבוע שעבר, נמצאו בחדרו 800 דולר, שקית של תרופות ומרשמים רבים. עורכי דינו אמרו כי בשנות המסתור עבר מלאדיץ' שני התקפי לב ושלושה אירועי שבץ, שהביאו אותו בשלב מסוים לשיתוק כמעט מוחלט. עם זאת, לאחר שעבר סדרת בדיקות רפואיות, קבע שופט בבלגרד כי מלאדיץ' בן ה-69 כשיר להסגרה. השופט אפשר למלאדיץ' לערער על הפסיקה בתוך שלושה ימים.

במקביל, החלו להיחשף פרטים חדשים על הפשיטה ששמה סוף ל-16 שנות המצוד אחר מלאדיץ'. בשנים האחרונות הסתתר מלאדיץ' בפרבר של בלגרד וזכה להגנה מכמה קצינים נאמנים, ששכרו בשבילו דירות וסיפקו לו שירותי תקשורת ובריאות. בשנתיים האחרונות הסתתר מלאדיץ' בכפר בלאזארבו, בבית השייך לדודנו.

גורם שהיה מעורב במבצע אמר אתמול כי אנשי הביטחון שעקבו אחר סייעניו של מלאדיץ' גילו לפני כמה שבועות מי מבני משפחתו עוזר לו להסתתר. המשטרה, שחיפשה את מלאדיץ' במשך שנים, לא ביקרה בכפר קודם לכן, ולא היה ברור לה אם מלאדיץ' אכן מסתתר באחד הבתים שבהם ערכו חיפוש.

בשעות הבוקר המוקדמות לפני הפשיטה, מלאדיץ', שפוף וסובל מכאבים, לא הצליח להירדם. הוא קם מהמיטה זמן קצר לפני עלות השחר, חבש כובע בייסבול כחול ויצא לטיול קצר בגינה. באותו זמן נכנסו ארבעה ג'יפים ובהם כעשרים גברים חובשי מסיכות ומדים שחורים אל הכפר.

הם חדרו בו זמנית לארבעה בתים הנמצאים בבעלות קרובי משפחה. ארבעה מהם קפצו מעל הגדר של אחד הבתים, פרצו את הדלת, תפסו את מלאדיץ' והדפו אותו בגסות אל הרצפה. "זהה את עצמך!", צעק אחד מהם. הגבר הודה ואמר בלחש "אני ראטקו מלאדיץ'", ולאחר מכן הוסיף "עבודה טובה. מצאתם את מה שאתם מחפשים". גורמים במשטרה סיפרו כי הוא נשא שני אקדחים טעונים, שאותם מסר לשוטרים.

כשהובא למעצר ביקש מלאדיץ' תותים טריים, רומנים של לב טולסטוי ומכשיר טלוויזיה. הרשויות סירבו לבקשתו לבקר את קברה של בתו אנה, שהתאבדה ב-1994 באמצעות אקדחו המועדף של אביה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ