הפסקת אש בין כוחות הביטחון של נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח לקבוצת שבטים, הביאה להפוגה זמנית בלחימה אתמול, לאחר קרוב לשבוע של עימותים קשים שהביאו את תימן למלחמת אזרחים עקובה מדם. בלחימה השבוע נהרגו יותר מ-115 בני אדם, ואלפים מתושבי הבירה צנעא נמלטו מחשש לחייהם.

פרץ האלימות האחרון בין נאמני סאלח לבני שבט חאשד רב העוצמה, בראשות סאדק אל-אחמר, היה הקטלני ביותר מאז פרצו ההפגנות למען דמוקרטיה בינואר, וניצת בעקבות סירובו של סאלח לחתום על הסכם להעברת השלטון.

יותר מ-100 לוחמי שבטים תקפו שלשום מחסום צבאי מצפון מזרח לבירת תימן, הרגו כמה חיילים והשתלטו על העמדה המשמשת נקודת מעבר אסטרטגית לצנעא, כך סיפרו עדי ראייה. חמישה לוחמי שבטים נהרגו. עם זאת שבטים נאמני סאלח חוסמים את הדרך המובילה לעיר. בתוך כך, דווח כי שלושה אזרחי צרפת העובדים בתימן נעדרים.

במקביל, על רקע הטלטלה בעולם הערבי, החליטו מנהיגי הג'י-8 עם נעילת הפסגה בצרפת לתמוך במצרים ובתוניסיה ולסייע להן בהלוואות ומענקים בסכום של 40 מיליארד דולרים. בפסגת המעצמות היתה הסכמה כללית לגנות את שליט לוב, מועמר קדאפי. נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, הציע שלשום לנצל את היחסים בין רוסיה ללוב כדי לשכנע את מועמר קדאפי לעזוב את השלטון.

הפגנה נגד סאלח בשבוע שעבר. תצלום: רויטרס

הודעת מדוודב, יום לאחר פגישה של 90 דקות שקיים עם הנשיא אובמה בכינוס הג'י-8בצרפת, מבטאת שינוי בולט בגישה של רוסיה בעניין לוב, שמתחה עד כה ביקורת על מתקפת נאט"ו בלוב. ההודעה הרוסית גררה תגובה נזעמת של ממשלת לוב, שדחתה מכל וכל את הדרישה להסתלקות קדאפי. בתוך כך, החריפה נאט"ו את התקפותיה בטריפולי, והודיעה כי תקפה את מרכז פיקוד והשליטה שבו מתגורר לעתים קדאפי, אולם ציינה כי הוא לא היה מטרה לפגיעה ואין שום דרך לדעת אם שהה במקום בעת התקיפה. עיתון הטלגרף דיווח כי קדאפי מתחבא בבית חולים בבירה בניסיון לחמוק מהפצצות בעלות הברית.

בסוריה נמשך דיכוי ההפגנות. כוחות ביטחון סוריים הרגו 12 מפגינים שלשום בהפגנות נגד שלטון מפלגת הבעת', שפרצו בעשרות מקומות ברחבי סוריה, כך דיווח הארגון הלאומי לזכויות אדם בסוריה. ראשי הג'י-8 גינו את האלימות בסוריה, אולם עדיין שוררת אי הסכמה בין נציגי המעצמות על המדיניות שיש לנקוט נגד שלטון אסד.

במצרים, קנס בית משפט את הנשיא המודח, חוסני מובארק, ב-33 מיליוני דולרים בגין חסימת האינטרנט בעת המהומות בינואר. ביום שישי הפגינו עשרות אלפי בני אדם בכיכר א-תחריר בקריאה ל"מהפכה שנייה". מרבית המפגינים היו מתומכי הרפורמות הליברליים. תנועת האחים המוסלמים לא השתתפה בהפגנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ