מיומנו של טרוריסט

מחברת עם שמות קוד וביקור בבית כנסת: דיוויד האדלי, ממתכנני הפיגוע במומבאי ב-2008, מספק הצצה נדירה לעולמו של טרוריסט

ג'ינג'ר תומפסון, ניו-יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ינג'ר תומפסון, ניו-יורק טיימס

כשהרשויות עצרו את דיוויד האדלי, שסייע לתכנן את הפיגוע ההמוני במומבאי ב-2008, הן החרימו שני פריטים חיוניים לתכנון הפיגוע הבא: ספר בשם "איך להתפלל כמו יהודי" ומחברת כתיבה צהובה.

האדלי, שהעיד לפני שבוע במשך שעות והעניק הצצה נדירה לעולמם של האיסלאמים הקיצוניים, סיפר כי רכש את הספר כדי לדעת איך לפגוע במטרה: עורך העיתון יולנדס פוסטן, שוודי ממוצא יהודי, שפרסם את הקריקטורות הלועגות לנביא מוחמד. האדלי אף ביקר בבית הכנסת כדי להבין את המטרה טוב יותר.

הפיגוע במומבאי . תצלום:אי-פי

ברוס רידל, מומחה לארגונים איסלאמיים קיצוניים במכון ברוקינס וקצין סי-איי-אי לשעבר, אומר כי לציבור אין בדרך כלל שום אפשרות לשמוע טרוריסטים מספרים בהרחבה על הטרור כפי שהתפתח מאז 11 בספטמבר, ועוד באנגלית צחה. והנה, האדלי, בנו של דיפלומט פקיסטאני ואיש חברה בפילדלפיה, דיבר כמעט ללא הפסקה במשך ארבעה ימים בבית משפט פדראלי, שם נשפט איש העסקים טהוור ראנה באשמה שסייע לממן את הפיגוע במומבאי.

האדלי תיאר את חיי היום יום של פעיל טרור. חודשים של אימוני גרילה ופגישות חשאיות רבות באזורים מבודדים בפקיסטאן, לצד פעילויות ארציות יותר כמו פתיחת תיבות מייל רבות, כמו impervious2pain@yahoo.com ("חסין כאב"). האדלי סיפר על יצירת כיסוי מתוחכם, הכולל כרטיסי ביקור, דאגה לאשרות טיסה ובדיקה מדוקדקת של אתר הפיגוע העתידי (בדרך כלל צילום וידיאו של שעות כדי שפעילי הטרור בבית יוכלו להכיר את האתר מרחוק).

המחברת הצהובה שנמצאה לצד הספר היתה בין הפריטים המשמעותיים שהביאו להרשעתו של האדלי. במחברת הוא ניהל יומן ובו רשימות, כמו כל אדם שנוהג לטוס הרבה. היו אלה, בין היתר, תזכורות לגבי מה לקנות ובאיזה מלון לגור. ואולם, באופן טבעי, רשימת המשימות של פעיל טרור נראית שונה מרשימות של תייר. אלה של האדלי, לדוגמה, כללו קודים כמו "סלט פירות", שציינה כי הפיגוע יכלול מכונית ממולכדת וירי גם יחד.

האתר אליו הכווין האדלי את מבצעי הפיגוע . תצלום: רויטרס

"בסופו של יום, פעילי טרור ומרגלים חייבים לנהל רשימות ממש כמו עקרות בית, אחרת ישכחו פרטים חשובים", אומר רידל. "אבל בדרך כלל אתה אמור להשמיד את הרשימות האלה מאוחר יותר". במלים אחרות, הרשימות אינן אמורות להגיע לבית המשפט כמו רשימותיו של האדלי.

למרות השימוש הנרחב של הטרור האיסלאמי בטכנולוגיה מתקדמת, שמות הקוד נראו שייכים לדור אחר. "להשקיע", לדוגמה, משמעותו לתכנן פיגוע. "להתבצר במעוז" משמעותו להילחם עד מוות. ברשימת הקודים לפחות קוד אחד עורר חיוך: "להתחתן" משמעו להיהרג. האדלי המציא את הקוד הזה בעצמו, מאחר שהיה נשוי שלוש פעמים וכמעט נתפס כששתיים מנשותיו דיווחו עליו לרשויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ