אפקט דומיניק שטראוס-קאהן: שר צרפתי התפטר בעקבות תלונות על הטרדה מינית

מתלוננת נגד השר לשירות הציבורי ז'ורז' טרון אמרה כי חשפה את סיפורה עקב פרשת יו"ר קרן המטבע

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

פרשת דומיניק שטראוס-קהאן עוררה בצרפת דיון נרחב על התנהלות מינית נאותה. באווירה זאת החליט אתמול (ראשון) ז'ורז' טרון, שר זוטר בממשלת צרפת, להתפטר מתפקידו עקב חשדות שהטריד מינית נשים וניצל שלא כראוי את סמכותו. אחת מהנשים שהתלוננו נגדו סיפרה כי מעצרו של יו"ר קרן המטבע עודד אותה לחשוף את סיפורה.

טרון, בן 53, כיהן כשר לשירותים אזרחיים בממשלת הנשיא ניקולא סרקוזי ומכהן גם כראש עיריית דראוויל בפאתי פאריס. בימים האחרונים פתחה הפרקליטות הצרפתית בחקירה נגדו, לאחר ששתי עובדות עירייה האשימו אותו בשבוע שעבר בהטרדה מינית.

טרון ועורכי דינו הכחישו נחרצות את ההאשמות, ואמרו כי מטרת ההתפטרות היתה לאפשר לטרון להתמקד בטיהור שמו. טרון אמר כי ההאשמות "בלתי נתפסות" וטען ששתי הנשים מנסות לנקום בו על שפוטרו מעיריית דראוויל. לדבריו, ההתפטרות תאפשר לו להילחם בהאשמות כאזרח פרטי. פרקליטו אוליבייה שנרב הוסיף שכבר הגיש תלונה על השמצה בתגובה להאשמות.

למרות דברי טרון ופרקליטיו, דיווחים שונים בצרפת מלמדים כי השר הזוטר התפטר לבקשת הנשיא סרקוזי, המנסה להתרחק מהשערוריות הנוכחיות. זאת, בשעה שהציבור הצרפתי מנסה להתמודד עם מעצר שטראוס-קהאן, שהיה עד לפני כמה שבועות המועמד הבולט בבחירות לנשיאות שיתקיימו בשנה הבאה. שטראוס-קאהן מואשם בניסיון אונס של חדרנית בבית מלון בניו יורק ושוהה במעצר בית בעיר.

שתי הנשים טענו בראיון לעיתון "לה פריזיאן" כי טרון, שלמד רפלקסולוגיה, הטריד אותן מינית ועיסה את כפות רגליהן במשרדו. הן הגישו תלונה למשטרה ביום רביעי שעבר. בסוף השבוע הודיע ראש הממשלה פרנסואה פיון על ההתפטרות של טרון, שנעשתה אחרי פגישה בין סרקוזי לשר. פיון אמר כי ההתפטרות אינה סימן לאשמה, אלא תוצר החלטה של טרון לעשות את הדבר הנכון.

שר החוץ אלאן ז'ופה, שקרא לטרון "לקחת אחריות" דקות לפני שהודיע על התפטרותו, בירך על ההחלטה בראיון טלוויזיוני ואמר כי "השר קיבל את ההחלטה הנכונה". מלשכת הנשיא נמסר כי שר התקציב ודובר הממשלה פרנסואה ברוואן ימלא את תפקידו של טרון.

שטראוס-קאהן, הממתין למשפטו בניו יורק, זכה לתמיכה מכיוון לא צפוי אתמול, כאשר ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר כי הוא אינו מאמין שההאשמות נגדו נכונות, וייתכן שנפל קורבן למזימה שנועדה להכתים את שמו. "קשה לי להעריך את הנסיבות הפוליטיות האמיתיות, אבל אני לא מאמין שהדברים הם אכן כפי שהם נראים וכפי שהוצגו בתחילה. זה פשוט לא מסתדר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ