שכניו של מלאדיץ' משוכנעים: זו קונספירציה

תושבי הכפר בו נתפס ראטקו מלאדיץ' תומכים בפושע המלחמה שנתפס. "לו ידעתי שהוא בכפר, הייתי מזמין אותו לביתי"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לזרבו, סרביה. דבר לא מייחד את הכפר הקטן הסמוך לגבול רומניה בו לתדהמת התושבים הסתתרראטקו מלאדיץ', אחד מראשי רשימת המבוקשים החשודים בפשעי מלחמה צבעולם. "זה פשוט לא ייתכן", הם אומרים. "אין סיכוי שהוא חי כאן עד עכשיו", אמר ראש היישוב, רדמילו סטניסיץ', אשר דבריו משקפים את הרוח הכללית בקהילה הכפרית הזעירה. "כולם מכירים פה את כולם, אנחנו כמו משפחה אחת גדולה".

לזרבו, השוכן כ-80 קילומטרים מצפון לבלגרד, הוא כפר חקלאי קטן בו חיים 3,000 בני אדם. עד יום חמישי שעבר, כאשר גדודים של כתבים וצלמים זרמו למקום, בעקבות הדיווחים מבלגרד על איתורו ומעצרו של מלאדיץ' בכפר, דבר לא הבדיל בינו לבין עשרות היישובים באזור זה בצפון סרביה.

נזעמים מהפלישה התקשורתית ומשוכנעים שמלאדיץ' אינו פושע מלחמה אלא גיבור מלחמה סרבי, חסמו 150 כפריים כעוסים את הכביש המוביל לבית בו הסתתר הגנרל הסרבי לשעבר, או ליתר דיוק, הבית שבו טוענים השלטונות שהסתתר. שכן, לדברי אנשי הכפר, מלאדיץ' מעולם לא התגורר בכפר.

הכניסה לכפר לזרבו. "אין סיכוי שהוא חי פה", בטוחים בעיר. תצלום: אי-פי

"זה מגוחך", אומרת וסלה מדיו בת 53, בעלת חנות, שאמה מתגוררת מול ביתו של החשוד. "הם רק הביאו אותו לכאן כדי לבצע את המעצר. זו אחיזת עיניים שנועדה למנוע בלגן", אמרה, "אף אחד לא ראה כלום, זה קרה כל כך מהר". אך לאחר רגע היא נזכרת שכן ראתה משהו: "ג'יפ שחור עם לוחית של בלגרד שחנה בחצר של הבית ממול - אבל הג'יפ שבו לקחו את מלאדיץ' - זה שהראו בטלוויזיה - היה לבן", היא אומרת ומוסיפה כי הדבר מעיד שתושבי הכפר צודקים בכך שהם חושדים שכל העניין הוא רק הצגה.

השלטונות, היא אומרת, "הם שהביאו את מלאדיץ' לבית של קרוב משפחתו כדי שהמעצר ייראה אמין יותר, מאחר שחמק זמן כה רב". הבית המדובר שייך לברניסלב מלאדיץ', בן דודו של הגנרל לשעבר. לדברי ראש היישוב, משפחתו של הבן דוד, שגם הוא נעצר ביום חמישי, "היא משפחה הגונה וחרוצה".

מלאדיץ'. רבים מהתושבים מתייחסים אליו כגיבור לאומי. תצלום: אי-פי

תושבי המקום "מבולבלים וממורמרים", מוסיף ראש היישוב, וכועסים על התדמית השלילית שדבקה בעיירה בגלל האירועים. "אתם רודפים רק את הסרבים" הטיח אחד התושבים, שנראה שתוי, לעבר קבוצה של עיתונאים. "לו ידעתי שהוא כאן, הייתי מזמין אותו להתגורר בביתי", אומר מירוסלב סטניץ' בן 37, שישב בבית קפה מקומי.

אך בקרב תושבי לזרבו יש גם מי שמבינים שאין זה הזמן להפגין תמיכה ציבורית. "אני אדם הגיוני", אומר ברנקו פטרוביץ', בן 61, שוטר בדימוס. "אם הוא ביצע פשעי מלחמה, הוא צריך לתת על כך את הדין". עם זאת, הוא מצר על מעצר מלאדיץ' ומסב את תשומת הלב לכך שנאסר אוריץ', מפקד הכוחות המוסלמים בסרברניצה, נידון ב-2006 רק לשנתיים מאסר בגין פשעי המלחמה שביצעו אנשיו - עונש קל בהרבה מזה הצפוי למלאדיץ' אם יורשע.

כאן ובמקומות אחרים בסרביה, רבים מפקפקים בראיות נגד מלאדיץ' וטוענים שהסרבים לא ביצעו פשעי מלחמה במלחמות יוגוסלוויה - מכל מקום, לא פשעים חמורים מאלה שביצעו לדבריהם הקרואטים או המוסלמים. הם גם לא רואים מה התועלת הגדולה שתפיק סרביה מהסגרת מלאדיץ'. "לאף אחד כאן לא איכפת מהאיחוד האירופי", מסכם סטניץ'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ