יאיר אטינגר

חסידות סקוור, מהקהילות היהודיות המרכזיות בארה"ב, עומדת בימים אלה בלב סערה פלילית במדינת ניו יורק בעקבות פרשת ניסיון רצח. האדמו"ר רבי דוד טוורסקי ורבני הקהילה מיהרו לגנות את האלימות ולהתנער ממנה, אך הפרשה שהעולם החרדי כולו עוקב אחריה עוד רחוקה מסיום.

מדובר בניסיון רצח שאירע בליל ל"ג בעומר בניו סקוור, עיירה חסידית של כ-7,000 תושבים, כולם משתייכים לחסידות סקוור, או "סקווירא", כפי שהיא נהגית (Skvera). הקורבן, חיים אהרן רוטנברג, הוא חסיד שכנראה נענש על כך שארגן תפילות שבת מחוץ לבית הכנסת המרכזי - מעשה הנוגד את התקנון הפנימי של החסידות ונתפש כמרד של ממש באדמו"ר. פרקליטו של הקורבן דרש מהאף-בי-איי לפתוח בחקירה.

המעשה היה במוצאי שבת לפני שבוע וחצי, ל"ג בעומר. רוטנברג, בן 43, נשוי ואב לארבעה, הבחין באמצעות מצלמות שהתקין בביתו באלמוני המסתובב בחצרו.

כשיצא החוצה מצא את הפולש והחל להתעמת אתו עד שזה השליך עליו חפץ בוער, כנראה פיסת בד, וגרם לו להתלקח באש. רוטנברג סובל מכוויות קשות המכסות 50% מגופו ומאושפז בבית החולים.

משטרת ראמאפו, המופקדת בין השאר על העיירה ניו סקוור, סבורה כי שאול שפיצר, בן 18, שעוד קודם לכן הספיק לשפוך חומר דליק סביב הבית, עמד להצית את בית המשפחה על יושביו. בשעת מעשה ישנו בבית אשתו של רוטנברג ובנותיו.

שפיצר עצמו, שנהג להתגורר בבית האדמו"ר ולעזור לו בעבודות הבית, נכווה בזרועותיו תוך כדי עימות עם רוטנברג ונזקק בעצמו לאשפוז.

המשטרה אמנם הסירה את השמירה מעל מיטתו של שפיצר, לאחר שזה שוחרר בערבות של 300 אלף דולר, אך החליטה להגיש נגדו כתב אישום באשמה של ניסיון רצח והצתה. מקורביו של שפיצר אמרו ל"הארץ" כי במשפטו יטען כי לא תכנן לרצוח איש, אלא "נקלע לעימות אלים עמו".

"פשע שנאה"

פרקליטו של רוטנברג, עו"ד מייקל זוסמן, קרא לא להסתפק בהאשמתו של שפיצר ולחקור את מנהיגי החסידות. הוא אמר כי רוטנברג הוא קורבן של "פשע שנאה", וכי כל חטאו היה בחירתו להתפלל במקום שונה מבית הכנסת של החסידות. זוסמן הפנה אצבע מאשימה כלפי רבי דוד טוורסקי וקרא לרשויות הפדרליות לפתוח נגדו בחקירה.

בימים האחרונים אכן התעורר חשש בחצר סקוור כי המשטרה תבקש לחקור את האדמו"ר או רבנים בכירים בתוך החסידות. תחילה הוציאו רבני הקהילה הודעת גינוי, ואז יצא האדמו"ר עצמו בדברי התנערות מהמעשה של שפיצר.

החסידות, ששכרה משרדי יחסי ציבור בארה"ב וגם בישראל, פרסמה את ההקלטה מדברי האדמו"ר, שבה אמר בין השאר כי "כל עניין של הפעלת כוח או שימוש באלימות, כל-שכן להזיק יהודי בגופו, ברור שזה נוגד את הדרך שלנו ואת הדרך של סקווירא". בדברים שנשא ביידיש גם איחל רפואה שלמה לשני הפצועים ש"זקוקים לרפואה".

בשיחה טלפונית עם "הארץ" הסביר אחד מעסקני החסידות בניו סקוור, הרב דוד זינגר, כי שפיצר פעל מטעם עצמו ו"עשה מעשים שלא ייעשו", אבל באותה נשימה גם גינה בחריפות את רוטנברג ש"לא מתאים לגור פה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ