מפלה לסילוויו ברלוסקוני בבחירות המקומיות

ראש ממשלת איטליה איבד את מעוזו, מילאנו

סביונה מאנה, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה, רויטרס

"סטירת לחי", "רעידת אדמה", "סופו של הברלוסקוניזם". במלים כאלה הגיבו אתמול המנצחים והמובסים באיטליה, עם היוודע גודל המפלה שספג סילוויו ברלוסקוני בסיבוב השני של הבחירות החלקיות לרשויות המקומיות.

בכל רחבי המדינה, מהצפון ועד הדרום, עברו בזו אחר זו ערים ומועצות מהימין לידי השמאל, ובראשן מילאנו, מעוזו ו"בירתו" של ראש הממשלה ושל בעלת בריתו הנאמנה, הליגה הצפונית הבדלנית - אולי המכה הכואבת ביותר לראש הממשלה. "אין ספק, זוהי קטסטרופה", הודה מקורבו, עורך העיתון "ליברו", ויטוריו פלטרי.

עם תום ספירת הקולות התברר אמש כי מועמד השמאל ג'וליאנו פיזאפיה נבחר לראש העיר מילאנו, עם 55% מקולות הבוחרים לעומת 45% מהקולות שקיבלה ראש העיר היוצאת ממחנה המרכז-ימין, לטיציה מוראטי. הפסד זה מסבך עוד יותר את ראש הממשלה בן ה-74, שבצד צרותיו הפוליטיות מעורב גם בשלושה משפטים בחשד לשחיתויות ושערורייה הקשורה לשידול לזנות של קטינה.

תבוסת הקואליציה של ברלוסקוני, שהתגייס אישית למערכה וראה בה מבחן להנהגתו, כה מוחצת שמכנים אותה לא סתם מהפך, כי אם מהפכה. "ויחד עם מהפכה זו בצפון, מתהפכת גם הגיאוגרפיה הפוליטית של הדרום", כתב העיתון קוריירה דלה סרה בהתייחסו לניצחונה של האופוזיציה בנאפולי, שגברה על מועמדו של ברלוסקוני ברוב חסר תקדים של 65.4% לעומת 34.6%. "זהי תפנית שקשה לא לכנותה היסטורית", ציין. היסטורית עד כדי כך שבאיטליה החלו בן לילה לדבר לפתע על נושא שהושתק עד כה כמעט בשיטתיות: עידן פוסט-ברלוסקוני.

הבחירות נתפשו כמשאל על ראש הממשלה המיליארדר, ואף הוצגו ככאלה על ידו. מאחר שנאפולי שבדרום צפויה גם היא לעבור לידי מפלגת האופוזיציה "איטליה של ערכים" (IDV), תוצאות הבחירות מצביעות על אפשרות שייערכו בחירות כלליות באיטליה לפני המועד המתוכנן ב-2013. "זאת התבוסה הראשונה של קואליציית המרכז-ימין של ברלוסקוני מאז חזר ברלוסקוני לשלטון, והיא סימן להתפקחות המצביעים", אמר מאוריציו פסאטו ממכון הסקרים SWG.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ