כמו מדי שנה, לקראת יום הזיכרון לחללי הצבא האמריקאי, מאות אלפי אופנוענים הציפו שלשום את בירת ארה"ב, וושינגטון, במסע המסורתי לזכר החיילים ההרוגים, השבויים והנעדרים. האופנועים נוסעים מסביב לכר הדשא הענק של המול בשדרה המרכזית של העיר, ומסיימים את המסע ליד האנדרטה לזכר הרוגי מלחמת וייטנאם. הרוכבים מגיעים לוושינגטון מאז 1987 מכל קצוות ארה"ב וכמה קבוצות רוכבים אף מגיעות מחוץ למדינה. חלק מגיעים בקבוצות קטנות וחלק בקבוצות ענק של מאות אופנועים.

המשטרה עוצרת בשביל הרוכבים את התנועה ומלווה אותם בכבישים המהירים. הצופים ממתינים לאורך השדרות ומנופפים לרוכבים. על האופנועים מתנוססים דגלים של ארה"ב, דגלי היחידות שלהם בצבא ודגלים שחורים וסמלים למען השבויים והנעדרים. חלק מהרוכבים נוסעים על אופנועים כבדים ואופנועי ספורט, לבושים במעילי הארלי דיווידסון ומעוטרים בסמלי היחידה שלהם בצבא וסיסמאות ניצחון למיניהן.

"הרעם המתגלגל", כפי שעולה משם האירוע, אכן עושה רעש, אולם השנה הוא חזק במיוחד, עם הצטרפותה של מושלת אלסקה לשעבר, שרה פיילין, לרוכבים. פיילין חבושה בקסדה שחורה התייצבה לאירוע שהתחיל כמדי שנה בחניון הענק של הפנטגון, עם בעלה טוד ושתיים מבנותיה, בריסטול ופייפר. הופעתה היתה האירוע הראשון במסע באוטובוס מיוחד ברחבי המדינה שכותרתו "אומה אחת". מטרת הסיור עדיין אינה ברורה, אולם תומכיה מקווים שזוהי יריית פתיחה בקמפיין שלה לנשיאות. ואולם, מרבית הפרשנים משוכנעים שמדובר במסע יחסי ציבור בלבד לאחר שערוץ פוקס, שגייס אותה לשורותיו לאחר שעזבה את בית המושל באלסקה, הודיע לאחרונה ש"אין שינוי במעמדה" ורמז לכך שאינה מתכוונת לנסות לאתגר את הנשיא ברק אובמה בבחירות 2012.

מבין מאות אלפי אופנועים שהשתתפו באירוע, בלטה במיוחד קבוצה של כעשרים אופנועים מעוטרים בדגלי כחול-לבן, עליהם נכתב "שחררו את גלעד שליט!" ודגלים עם תמונתו של החייל הישראלי החטוף.

בשנה שעברה יצא אורן פולג, ישראלי המתגורר בארה"ב, עם בת זוגו למסע הזה עם תמונתו של גלעד שליט. השנה החליט להפיץ את היוזמה בקרב הארגונים היהודיים באזור וושינגטון, ועם שגרירות ישראל בוושינגטון והמועצה היהודית לקשר עם הקהילה הצליח לגייס למסע כמעט 50 רוכבים. בערב שלפני המסע הגיעו חלק לביתו של פולג בשביל להתקין את הדגלים על האופנועים, ושלשום קישטו בחניון הפנטגון את האופנועים גם במדבקות הקוראות לשחרור גלעד שליט ולבשו חולצות שעליהן נכתב באנגלית "גלעד שליט חי!". פעילותם משכה סקרנים רבים מקרב הרוכבים האחרים, שלא הבינו מיהו הבחור הצעיר שבתמונות ומה הקשר של דגלי ישראל ליום הזיכרון האמריקאי. פולג נראה די מופתע מההיענות לקריאתו. "אבל אני באמת מקווה שלא נצטרך לעשות את זה גם בשנה הבאה", אמר.

בשלב מסוים ניגש לקבוצה דיוויד דראגון, רוכב שהגיע מפיטסבורג שבפנסילבניה, גבר משופם ומקועקע, והתעניין במה מדובר. "זו הפעם הראשונה שאני שומע את שמו של הבחור", אמר ל"הארץ". "אבל זה מדהים מה שהם עושים. גם לנו יש חייל שנחטף בידי הטליבאן, אבל אנשים רבים מדי במדינה הזאת נהיו שאננים מדי". דראגון רוכב במסע כבר עשר שנים, אף על פי שהוא, בניגוד לרוכבים רבים אחרים, מעולם לא היה בצבא. "זו הדרך שלי להביע הזדהות עם החיילים", אמר.

גארי סימס ממרילנד היה ממקימי קבוצת האופנוענים היהודים שנוסדה לפני שש שנים, ומאז מדי שנה הם מקיימים מסע לציון יום השואה, ואף הספיקו לתרום ספר תורה עתיק למוזיאון השואה בוושינגטון. "זו קבוצה נהדרת", אמר. "יש לנו קבוצות בכל רחבי ארה"ב, כולל רב מחב"ד בפלורידה שמגיע תמיד עם ספר תורה". לדברי אשתו אבי, השניים שמעו על היוזמה למען שליט באמצעות אחד הארגונים היהודיים והתגייסו מיד. "בבית הכנסת הקונסרבטיבי שלנו מתפללים בכל שבת לשלום החיילים האמריקאים, אבל מתפללים גם לשלומו של גלעד שליט. בשביל הקהילה היהודית הסוגיה הזאת בהחלט בקדמת הבמה. אני חושבת שזה בהחלט עוזר להעלות את המודעות לנושא כי כבר ניגשו אלינו רבים ששאלו כיצד סוגיה זו עוד לא נפתרה". לדבריה, "כפי שהלכנו להפגין בגבעת הקפיטול למען יהדות ברית המועצות, כך אנחנו מפגינים למען גלעד שליט. זה לא יכול להזיק. הוא עדיין חי ואנחנו שומרים על תקווה. אם לא היתה לנו תקווה, לא היינו כאן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ